AB ülkeleri ‘aşı pasaportu’ üzerine mukassem durumda

Avrupa Birliği (DENIZ) ülkeleri, eskimemiş makule koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede alınan gezi kısıtlamalarına karşı “telkih pasaportu” uygulaması için mukassem bire bir kaynak çiziyor. Ara Sıra ülkeler aşı olanlara yolculuk imkanı verecek ayrımsız doküman verilmesini isterken bazıları buna karşı çıkıyor.

Aşı pasaportu” veya “aşılama sertifikası” tartışmaları ev ayında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in KEZ yönetimine yazdığı mektupla başladı. Miçotakis, telkih olanların keyif gezi edebilmesini seçmek için DENIZ genelinde uygulanacak ayrımsız tevsik sistemi kurulmasını önerdi.

AB yönetimi ise böyle ayrımsız bütün üzere daha erken olduğunu savunarak konuyu erteledi. Ertelemenin gerekçesi sistemin “hukuken ayrımcılık” ortaya çıkarabileceğiydi. Daha aşıya erişimi kaba kişilerin yahut tıbbi gerekçelerle aşı olamayacak kişilerin kısıtlamasız seyahat imkanından faydalanamayacak olması yasal olarak düğümlü tıpkı kayran oluşturacaktı.

Fakat hele turizm gelirlerinin ekonomilerinde kısık düz ettiği kâh ülkeler bu uygulamayı savunuyor ve gündemde sancımak istiyor. Bu ülkelerin başında uygulamayı öneren Yunanistan geliyor.

Yunanistan uygulamanın örneğini İsrail ile başlattı. Yüksek ilkah oranına vasıl İsrail ile Yunanistan arasında Kovid-19 aşısı olanların iki mutluluk ortada her kısıtlılık olmaksızın seyahatine imkan sağlayan turizm anlaşması yapıldı.

Benzeri apayrı turizm ülkesi İspanya bile aşı pasaportu verilmesini istiyor. İspanya Ekonomi Bakanlığı, ülkenin esas ekonomik faaliyetlerinin düzelebilmesi üzere “sakıncasız gezi koridorları” oluşturulmasının dirimlik önem taşıdığını vurgulayan ifade hazırladı. Tutum Bakanı Nadia Calvino, “Telkih kartları üzerine ongunluk ve sınırların açılması kazançlı düzelme amacıyla temel önem taşımaktadır.” dedi.

Faziletkâr turizm gelirini topluluk tıpkısı apayrı ülke olan İtalya aynı zaman ilk normale dönebilmek için aşı pasaportu uygulamasını istiyor. Başvekillik Müstacel Hazırlık Komiseri Domenico Arcuri, pasaportun “kırıcı bire bir düşünüm olmadığını” söyledi.

Yıldız Avrupa hazırlıklara başladı
Ara Sıra Kuzey Avrupa ülkeleri üstelik şimdiden aşılama pasaportu üzere uygulamalara başlayacağını açıkladı. Danimarka ve İsveç, yaz aylarında turizmi harlatmak için “dijital aşı sertifikaları” tevzi planları yaptıklarını duyurdu.

Danimarkalı yetkililer, bu sertifikaya erbap olanların aksiyon seyahatlerine, spor etkinliklerine, kültürel faaliyetlere, başkaca restoranlara gidebileceğini belirtti.

KEZ üyesi sıfır ancak Schengen bölgesinin ayrımsız parçası İzlanda bile ev sonundan itibaren telkih olanlara sayısal belgeler vermeye başladı. İzlanda’ya girişte bu garip benzeri belgeyi gösterenlerin sınırdaki kısıtlamalardan affedilmiş tutulacağı, Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalmayacağı açıklandı.

Baltık ülkesi Estonya ise tayyareci proje başlatarak aşılama olunduğuna dair tez gösterenlerin karantinaya alınmayacağını bildirdi. Estonya, Dünya Keyif Örgütü ile muhtemel bir dijital telkih sertifikası uygulaması çalışmalarına dahi başladı.

Fransa, Almanya, Belçika, Polonya cebin çıkıyor
Bazen SU ülkeleri ise aşılama sertifikası fikrine cebin çıkıyor. Bunlardan biri olan Fransa, herkesin aşıya erişimi olamayacağını gerekçe gösteriyor.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, buna eklenmiş olarak aşıların ne kadar apotr olduğunun elan yekpare kendisine bilinmediğini, bu tartışmanın beş altı kamer sonradan yapılması gerektiğini söyledi.

Almanya üstelik öneriyi savunmuyor ancak özel sektörün uygulamaya geçmesi halinde yasalı kendisine engellenemeyeceği görüşünü öne çıkarıyor.

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, “Aynı restoran sahibi sadece aşılama ergin kişilere kapılarını açacak olursa bunu şu anki yasal durumda engel olmak print tamam.” dedi.

Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes ise bu kök uygulamanın DENIZ vatandaşları ortada ayrımcılığa nöbet açacağını söyledi. Herkesin aşıya erişiminin gelişmemiş sürede olanaklı olmayacağını hatırlatan Wilmes, uygulamaya geçilmesi halinde aşılama ham kişilerin ferdî özgürlüklerinin sınır dışı seyahatlerde engellenemeyeceğini dile getirdi.

Aşılama pasaportuna geçmeyi şu an amacıyla düşünmeyen ülkeler arasında Polonya bile bulunuyor. Fakat Polonya hükümeti, geliştirilen tıpkı akil telefon uygulamasıyla telkih olanların ülkeye varışta karantinaya girmemesini sağlıyor.

DSÖ şimdilik pasaporta alın
Acun Esenlik Örgütü (DSÖ), güzeşte kamer telkih sertifikası tartışmaları yoğunlaştığında hakeza tıpkı sisteme “elan” cebin olduğunu açıklamıştı.

DSÖ yetkilileri, aşının virüsün bulaşmasını hangi adım engellediği, ne büyüklüğünde süreyle apotr olduğu kabilinden birçok konuda yeterli vukuf bulunmadığını hatırlatmıştı.

Bunlara ek namına istihsal kapasitelerinin bağan olduğu, henüz ehliyetli düze miktarına ulaşılamadığı kabilinden gerekçeler bile sıralanmıştı.

Dünya nüfusunun henüz yüzdelik 1,93’ü aşılandı
Acun genelinde 10 Küçük Ay bakımından 151,5 milyon gönül Kovid-19 aşısı ergin durumda. Bu birlikte dünya nüfusunun daha elden yüzde 1,93’ünün aşılama olduğunu gösteriyor.

450 milyon nüfuslu KEZ içinde ise aşılama olanların sayısı şimdilik hemen 18,3 milyon.

Turizmcilerden aşılama pasaportu değerlendirmesi

 

DSÖ telkih pasaportu şartına karşı daha çok

 

Share: