Kadınların işlediği deniz salyangozu Irak Doğu’ya ihraç ediliyor

Karadeniz’bile avlanan bahir salyangozları, Kalabalık’daki fabrikada eş işçiler aracılığıyla işlendikten sonraları Uzak Gün Doğusu ülkelerine ihraç ediliyor.

Fatsa ilçesinde kısaca 200 kadının çalıştığı üretimlik, semavi suların derinliklerinden çıkarılan bahir salyangozlarını harıldamak için satın alıyor.

Teknelerden araçlara yüklenerek fabrikaya getirilen deniz salyangozları, burada marifetli ellerde titizce yıkanıp temizleniyor. Paketlenen mahsulat, başta Japonya kalkmak için Güney Kore, Çin, Hong Kong ve Tayvan’a ihraç ediliyor.

” Türkiye’üstelik deniz salyangozu ihraç eden 6 firmadan biriyiz”

İşletme sahibi Gaye Türkyılmaz, AA muhabirine, deniz salyangozu avcılığının balıkçılar üzere oylumlu bir itilaf kaynağı olduğunu söyledi.

Bölgede bahir salyangozu avlayan birçok balıkçıyla birlikte çalıştıklarını tamlayan Türkyılmaz, Ordu açıklarında sezonda yaklaşık 7 bin titrem salyangoz avlandığını ifade etti.

Türkyılmaz, Türkiye’da bahir salyangozu ihraç eden 6 firmadan biri olduklarını dile getirerek, “Arkadaşlarımız balıkçılar tarafından avlanan salyangozları limanlardan alarak fabrikaya getiriyor. Biz bile önce kendisine salyangozları haşlıyoruz.” dedi.

Kadın işçilerin soğutulan bahir salyangozlarını kabuklarından ayıklayıp inceden inceye temizlediklerini anlatan Türkyılmaz, sonrasında ürünlerin paketlenip Uzak Şarki pazarına sunulduğunu söyledi.

Türkyılmaz, deniz salyangozunu alelhusus Japonların çok sevdiğini, sunma çok ihracatı dahi bu ülkeye gerçekleştiklerini dile getirdi.

Türkiye’de bahir salyangozu ihraç fail firma sayısının beş altı olduğunu, Kargaşa’birlikte ise tek firma olduklarını tamlayan Türkyılmaz, “Yıllık kestirmece 7 bin ton kabuklu deniz salyangozunu toplayıp fabrikamızda el işi alıyoruz. Bu ürünün yaklaşık 700 ton etini ise ihraç ediyoruz. Bu sayede ülkemize haddinden fazla ağır soylu erki alacak sağlamış oluyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkyılmaz, hedeflerinin dış satım yaptıkları büyüklük sayısını tasarruf etmek olduğunu, bu doğrultuda kapasitelerini ve müteharrik sayısını sonsuz yükselttiklerini kaydetti.

“Bahir salyangozu balıkçılarımız amacıyla balaban inikat kapısı reşit durumda”

Kalabalık Kumsal Balıkçılar Kooperatif Başkanı Atmaca Aydemir bile bölgede deniz salyangozunun kıyıdan 500 metre ve ötesinde avlandığını söyledi.

Zaman ant balıktan umduğunu bulamayan balıkçıların bahir salyangozu avlayarak sattıklarını belirten Aydemir, “Akıbet dönemde deniz salyangozu balıkçılarımız amacıyla koca sözleşme kapısı reşit durumda.” dedi.

Aydemir, bölgede salyangoz avcılığı yapan balıkçı sayısının seçkin sabık periyot arttığını tabir etti.

Share: