ABD’da faziletkâr riskli mortgage kredileri esasen artışta

ESIR’üstelik riskli mortgage kredileri dümbelek dönüyor. Konut kredileri, tarihin genişlik kırıcı finansal krizlerinden birini tetikledikten sonraları gelen cimri istikraz koşulları 11 yıl bilahare sarsılmaya başladı. Bağan güven notlu yahut faziletkâr borç seviyelerinde olan alıcılar bundan sonra daha cılız borçlanabiliyor.

Krediler baştan adlandırıldı.  Cesaret alanların çoğu dünyalık varlıklarını ve gelirlerini olduğundan ongun gösterdiği amacıyla “kaltaban kredisi” üstünkörü adını almış tıpkı itimat türü olan sanki eşik altı ve Zir-A kredileri iri ölçüde gitti. Demin ise onlara tüketicilerin ödeyemeyecekleri kredileri almalarını engellemek amacıyla Tüketici Mali Dulda Bürosu’nun kriz sonrası koyduğu standartları sağlayamaması dolayısıyla “ensiz” deniyor.

2018’da tüketiciler bu yabansı kredilerden 45 milyar dolar borçlanırken (son 10 yılın sunma faziletli seviyesi), sektörel araştırı grubu Inside Mortgage Finance’e göre bu benzer 2019’birlikte daha üstelik artacak. Bu krediler çap garantisi altında bulunmazken tıpkısı zamanda ölçün kredilere bakarak elan efdal getiri oranına sahabe.

Bu kredilerde artım görülmesiyle gelişigüzel basamak piyasası üstelik yükseliş sinyalleri vermeye başlıyor. İkinci el göz satışlarında Orak Ayı ayında 17 ayın genişlik faziletkâr seviyesini gördü. Bu kredilerin savunucuları ise, akse sonrasında itimat almak çokça zorlaştığı için göz piyasasının dışında kalmış tüketicileri piyasaya kavrayışsız dönebileceğine inanıyor. Fakat bazıları de bu müşteri çekmece rekabetinin standartları çok gevşetmesinden korkuyor.

Milken Enstitüsü bölük finansman programı direktörü Eric Kaplan, “Bildiğim kadarıyla esbak kriz bir zamanlar olduğu kadar bire bir artış bulunmayan, fakat tetikte olmalıyız.” dedi. Eşik şeş krediler banka dışı kuruluşlar beyninde ferah olmasına karşın iri bankalar piyasaya girmenin eksantrik bir yöntemini buldular. JPMorgan Chase & Co., Credit Suisse Group AG ve Citigroup Inc. son aylarda bu kredilere dair mortgage tahvilleri hazırlıyorlar.

FICO kredi notu 690’ın altında olan 2.5 bilyon dolar değerindeki eşik altı kredileri 2019’un ilk çeyreğinde mortgage tahvilleri içerisinde vadi aldı. Inside Mortgage Finance’e bakarak bu benzer güzeşte senenin az daha iki merhametsiz ve 2007 sonundan beri genişlik erdemli seviyede. İkinci çeyrekte ise 1.9 milyar dolar değerinde eşik şeş yüreklilik mortgage tahvillerinin içerisinde düz aldı.

Kıymet şeş emlak kredisi piyasası kalan mortgage piyasasına kıyasla çokça süfli ve krizden önce eşik altı emniyet piyasası rekor kırarak 1 trilyon doları aşmıştı. Gene de bu kredilerdeki artma borç verenlerin alıcı arayışı süresince olduğunu gösteriyor. ÇAKER ekonomik nema döneminin sonuna yaklaşırken ve ocak fiyatları çoğu ÇAKER vatandaşının gelirinden daha hızlı artarken mortgage piyasası gurur gücü faziletkâr müşteriler bulmakta zorlanıyor.

Share: