ABD’de ikinci halk bölük satışları yükseldi

ABD’üstelik ikinci halk hane satışları, eylülde tıpkı önceki taban bakarak yüzdelik 9,4 artarak 6,54 milyona yükseldi ve Mayıs 2006’dan bu yana kaydedilen en faziletli seviyeye ulaştı.

National Association of Realtors (NAR), ilkgüz ayına ilgili ABD’deki ikinci umum bölük eş verilerini açıkladı.

Buna bakarak, ülkede ikinci umum ev satışları, eylülde maaş bazda yüzde 9,4 artışla 6,54 milyona artık.

Bakir cins güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle mart, april ve mayıs aylarında düşüş gösteren, haziran itibarıyla yükselişe geçen veriye ilişik piyasa beklentisi, satışların eylülde yüzdelik 5 artışla 6,3 milyon seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Bu dönemde ikinci umum basamak satışları, Mayıs 2006’dan bu yana kaydedilen sunma faziletkâr seviyeye ulaştı.

İkinci ahali göz satışları, ağustosta ise mahiye yüzde 2 artışla 5,98 milyon olmuştu. 

Ülkede ikinci umum göz satışları, eylülde geçen yılın ayrımsız dönemine göre da yüzdelik 20,9 arttı.

İkinci umum piyasasında medyan hane fiyatları, eylülde almanak bazda yüzde 15 artarak 311 bin 800 dolar seviyesinde gerçekleşti.

“Dinlence bölgelerindeki satışlar arttı”

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan NAR Başekonomisti Lawrence Yun, basamak satışlarının umumi adına sene sonuna akıllıcasına azaldığını fakat bu zaman ilkgüz ayında normalin ötesine geçtiğini belirtti. 

söz konusu dönemde hane satışlarındaki artışın bağan faiz oranları ve faziletkâr talepten kaynaklandığını nâkil Yun, Kovid-19 salgınının ne zaman sona ereceği konusundaki müphemlik ve evden say uygulamasının dinlence bölgelerindeki satışları artırdığını kaydetti.

Share: