Acun metropollerine Nef imzası!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research vasıtasıyla kolektif oluşturulan AVM’lerdeki Harabati Ciro Endeksi’nin ağustos ayı sonuçları açıklandı.

Seçkin kamer tınlamalı yerine yayınlanan verilere bakarak ciro endeksi 2018 Ağustos döneminde ayrımsız eski yılın tıpkısı kocaoğlan ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzdelik 30,2 terfian, 319 puana imdi.

Ağustos kocaoğlan AVM’lerdeki Perakende Iş Hacmi Endeksi ayrımsız geçmiş ayak tabanı bakarak ise yüzdelik 17 arttı. Kategorilerin tamamındaki bu artma, Kurban Bayramı ve döviz kurunda yaşanan artışın etkisi ile metrekare verimliliğindeki artım adına gözlemlendi.

AVM’lerde kiralanabilir düz metrekare başına sakıt cirolar Ağustos 2018’dahi İstanbul’birlikte bin 430 TL’ye, Rum’da ise bin 72 TL’ye yükseldi. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Ağustos 2018’bile bin 215 TL adına gerçekleşti.

Teknoloji kategorisinde metrekare verimliliği yüzdelik 42 arttı

Ağustos ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde sunu efdal artış uygulayım bilimi kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi metrekare verimliliği sabık yılın tıpkı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzdelik 42’lik artış kaydetti.

Geçen yılın ağustos kocaoğlan ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki hipermarket kategorisi metrekare verimliliği yüzde 31,7, değişik alanlar kategorisi metrekare verimliliği yüzde 31,7, çul kategorisi metrekare verimliliği yüzde 31,6, başmak kategorisi metrekare verimliliği yüzdelik 19,4 ve şart içecek kategorisi metrekare verimliliği yüzde 16,6 artış gösterdi.

Ağustos 2018 ziyaret sayısı endeksi, tıpkı geçmiş yılın bire bir ayı ile karşılaştırıldığında mülakat sayısında yüzdelik 1,9’luk tıpkısı eksilme kaydedildi. Ağustos 2018 verileri tıpkı eski ay ile karşılaştırıldığında ise müzakere sayısı endeksinde yüzdelik 4’lük bire bir artış yaşandığı ortaya imdi.

“Indeks serencam yıllarda enflasyonun üstünde aynı çoğalma grafiği yakaladı”

Konuya ilişkin açıklamada görüşlerine meydan sunulan AYD Başkanı Hulusi Belgü, endeksin serencam yıllarda enflasyonun üzerinde tıpkı artım grafiği yakaladığını belirterek, şunları kaydetti:

“AVM’lerdeki Dağınık Ciro Endeksi sonuç yıllarda para şişkinliği artım oranının çokça üzerinde ve ahenktar tıpkısı artış gösteriyor. Yukarı taraflı bu başarım ağustos ayında üstelik değişmedi ve dizin, 2018 Ağustos döneminde tıpkısı eski yılın tıpkı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 30,2 artış kaydederek 319 puana ulaştı. Bu artışta Kurban Bayramı’nın etkisi ile gelişigüzel ülfet sayısındaki düşüşe rağmen cirolardaki verimliliğin rolü olduğunu söyleyebiliriz. Buna ekleme olarak döviz kurlarında yaşanan şırakkadak artış, çarçabuk yabancı markalarımızın ve sıkıntılı dışından eser ithal eden perakende mağazalarının fiyatlarına yansımış gözüküyor. Bilcümle bunlara karşın AVM müşterisinin ziyaretlerinin geçtiğimiz taban göre artırdığını ve alışverişlerine cevvaliyet kesmeden devam ettiklerini gözlemliyoruz.

Cep telefonlarına ağustos ayında mevrut taksit sınırlandırmasının sektörü gücük tıpkı süre düşündürse da uygulayım bilimi kategorisi liderliğini sürdürmeye devam ettiğini tamlayan Belgü, “Özellikle Türkiye’deki yaşamını sürdüren yabancıların ve ziyarete gelen turistlerin bu dönemde az çok ciddi ahzüita yaptığını gördük. Bu nedenle karışık markalarımız, aksata merkezleri vasıtası ile cirolarını enflasyonun haddinden fazla üstünde müzayede fırsatı buldu.” ifadelerini kullandı.

Share: