Akaryakıt zamları vasıta kullanımını azalttı

18 gözyaşı üstü temsili 800 can ile online anket yöntemi ile yapılan araştırı, seçkin 10 anahtar sahibinden 9’unun irtibat çevirmeye korktuğunu ve araçlarını geçmiş dönemlere göre elan az kullandığını ortaya çıkardı.

Dünya’nın haberine bakarak, Ipsos tarafından gerçekleştirilen Anti Kriz Monitörü araştırmasında toplumda anahtar sahibi olan bireylerin, akaryakıta gelen zamlardan bilahare kullanma eğilimleri incelendi. Geçmişe göre bugünkü kullanma durumları, araçları ile işe gitme, alışverişe gitme yahut hafta sonu gezmeye gitme davranışları, yapılan araştırmada kovucuk altına alındı. Bu konularda artırım yöntemleri neler, akaryakıt alımlarına bittabi yansıyor, çevirici sahipleri, aracını satmayı düşünenler, satıp yenisini almayı düşünenler, bireylerin mecmu bu konularda lacerem benzeri fikre sahip oldukları hususlarında anlatım, tutum ve davranışları incelendi. 18 gözyaşı üstü temsili 800 birey ile online sormaca yöntemi ile yapılan araştırı şu sonuçları ortaya çıkardı:

Açacak kullanamaya bitmeme edenlerin oranı %8

Akaryakıta mevrut zamlarla alay malay vasıta sahiplerinin araçlarını daha birkaç kullanma eğiliminde olduğu izleniyor. Bugün açar sahiplerinin %91’i araçlarını elan bir iki kullandığını belirtirken yemeden içmeden herhangi bir zamanki kabilinden kullanmaya bitmeme ettiğini söyleyenlerin oranı %8’üstelik kaldı. Vesile sahiplerinin %87’si daha geçmiş istediği kânunuevvel aracını kullandığını ama deminden zaruri olmadıkça kullanmamaya çalıştığını belirtiyor. Araçları ile daha çok hafta sonu gezmeye gitmediğini söyleyen açacak sahiplerinin oranı %76, alışverişe araçları ile gitmeyenlerin oranı ise %69 oldu.

Çalışanlar dolgun taşımaya yöneldi

Komütatör sahibi çalışanların %71’i özlük araçları ile işe gitmektense dolgun taşımayı tercih etmeye başladı. Ayrıksı bire bir tasarruf yöntemi namına üstelik mümasil yakınlarda oturan ihvan ile birlikte dil ile işe müracaat etmek ve masrafları paylaşma yöntemi tercih ediliyor. Kurgu sahipleri araçlarını elan beş altı kullanmanın beraberinde akaryakıt alımında da daha titiz davranıyor. Seçme 100 vesile sahibinden 9’u eskisine bakarak henüz birkaç miktarda benzin alıyor. Açkı sahiplerinin %51’i daha önce araçlarının deposunu parçalanmamış doldururken zaman gerektiği kadar aldığını, %39’u hiçbir ant deposunu bütün doldurmadığını amma demincek eskisine göre daha birkaç akaryakıt aldığını söylüyor.

Çevirgeç sahiplerinin %60’ı aracını satmayı düşünmezken, %12’si aracını satıp namına yenisini almayı istiyor. Ayrıksı taraftan çevirgeç sahiplerinin %28’i araçlarını satıp adına birlikte yenisini almamayı düşünüyor.

Iblağ grubunda 12 aylık pahalılık yüzdelik 123’ü aştı Ipsos Türkiye CEO’su Sidar Gedik, verilerle ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eriştirme harcama grubu için TÜİK marifetiyle açıklayan 12 mahiye para şişkinliği %123.4. Ve bu masraf kategorisi enflasyonun genişlik doludizgin ilerlediği tabur. Tek nasıl bunun altında yatan heybetli nedenlerden biri akaryakıt fiyatlarındaki çoğalma. bu arada, akaryakıt fiyatlarındaki artışın taşımalık maliyetlerini da yükselterek gayrı kategorileri de pahal etkilediğini ifham etmek zaruri. Fakat bittabi ulaştırma harcamaları aracısız etkileniyor. Bu durumun miftah sahiplerine nasıl yansıdığına bakmaya çalıştık. Artan akaryakıt fiyatları nedeni ile anahtar sahiplerinin yarısı vaktiyle yakıt alırken depolarını ağız ağıza doldurduklarını fakat daha çok bundan vazgeçtiklerini belirtiyorlar. Karşılaşılan kullanılmamış fiyat seviyesi değme on çevirgeç sahibinden dokuzunun aracını elan az kullanmasına kez açmış.

Özellikle vazgeçilmez olmayan sebepler ile açacak kullanımı sakıt, temsil herhangi bir dört açar sahibinden üçü imdi ailece araba gezintilerinden vazgeçtiklerini belirtiyor, esasen seçme 10 açacak sahibinden yedisi daha çok alışverişe araba ile gitmediğini anlatım ediyor. On vasıta sahibinden dokuzu, aracını bir vakitler rastgele istediğinde kullandığını fakat imdi muktezi olmadıkça kullanmadığını belirtiyor.

Yakın oturan arkadaşlar mahrukat harcamasını paylaşıyor İşe gezmek üzere vasıta kullananların sayısında azalma olduğunu kaydeden Yetersizlik, şöyle bitmeme etti: “ Herhangi Bir 10 miftah sahibinden yedisi eskiden işe çevirgeç ile giderken daha çok bundan vazgeçtiğini belirtiyor. Bu duruma bir derman namına yakın oturan gelişim arkadaşlarının araçlarını işe trafik üzere kuma kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Dil sahiplerinin yarısından fazlası bu yönteme başvurarak mahrukat masrafını paylaştıklarını anlatım ediyorlar. Dil tasarruf şeklindeki bu değişimler, önümüzdeki dönemde ikinci umum makine piyasasında makro bir ruh yaratabilir, zira değme 10 vesile sahibinden üçü aracını namına yenisini almamak üzere satmayı düşündüğünü belirtiyor. Ukrayna- Rusya savaşının birlikte körüklediği global petrol fiyatları problemini dahi değerlendirdiğimizde eriştirme maliyetleri açısından yumruk günlerin bitmeme edeceğini tahmin edebiliriz.”

Osmangazi Köprüsü’nden açacak geçişinde rekor kırıldı

 

Kente girişte açkı kuyruğu 5 kilometreyi geçti!

 

Otomobil ve belli belirsiz ticari açkı pazarı büyüdü

 

Share: