Almanya’da hane fiyatlarında rekor artış

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), hane taşınmazlar fiyatlarına ait 2021 serencam çeyrek ve 2021 verilerini açıkladı.

Buna göre, Almanya’dahi basamak fiyatları geçen yılın ilk teşrin-mabeyin döneminde 2020’nin bire bir dönemine bakarak yüzde 12,2 arttı.

Destatis açıklamasında, bahis konusu artışın sabık yılın ikinci çeyreğinde 10,8 ve üçüncü çeyreğinde yüzdelik 12 yükselişten sonra geldiğini belirtilerek, “2000’de kayıtların tutulmaya başlangıcından bu yana bölük gayeli yurt fiyatlarında önceki yılın üç mahiye dönemlerine gene bildirme hararetli fiyat artışı oldu.” denildi.

Ülkede hane fiyatları 2021 yılı genelinde de ortalama yüzde 11 arttı. Konut fiyatları 2020’üstelik ise averaj yüzdelik 7,8 artış kaydetmişti.

Almanya’nın nazik şehirleri Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart ve Düsseldorf’bile ortalamanın üzerinde artışlar olması dikkati çekti.

Öte yandan, hür ve yarı hür evlerin fiyatları birlikte 2021’birlikte 2020’ye bakarak yüzdelik 12,8 artış gösterdi.

‘Yüksek fiyatlar zımnında familya sahibi doğmak imkansız’

Avrupa Kalıp Bankası’nın (ECB) tarihi adına berbat göz kredileri sağlayan taşkın sönük mal politikası göz fiyatlarını elan bile fevk iterken, uzmanlar Almanya’de gayrimenkulde begayet değerlemeye karşı uyarıyor.

Eskimemiş nev koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla Almanya’de ev fiyatları ve kiralar derakap artarken, müstevli, toplumsal muadele ve finansal istikrara ilgilendiren endişeleri da yanı sıra getiriyor. Berlin’den Köln’e büyüklüğünde Almanya’nın birçok kentinde aileler, efdal fiyatlar nedeniyle ev sahibi olmayı “imkansız” buluyor.

Almanya’birlikte elan aşkın insanın faziletli kirada sıkışıp kalmasının politik kutuplaşmalar ve daha iri eşitsizliklere defa açması endişesi bulunuyor.

Analistler, hane arzının bağan kalması, muhacir akını, tarihin en bağan ürem oranları, salgın dönemindeki kısıtlamalar zımnında biriken tasarruflar ve evden çalışmayla daha çok alanda bulunma isteğinin artmasının konut fiyatlarındaki yukarı cepheli trendi ivmelediğini söyledi.

Alman Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) Bankası Ekonomisti Martin Güth, konuya ilgilendiren değerlendirmesinde, “Denk artışlarındaki yenilenen çoğalma, Almanya Kalıp Bankası (Bundesbank) ve ECB’nin Alman taşınmazlar piyasasında tıpkısı balonun ortaya çıkmasından bulut duymakta hakikat olduğunu küşade ortaya koyuyor.” dedi.

Güth, bununla birlikte enflasyonun lahzada artması, ürem oranlarının büyük ölçüde yükselmesi ve Ukrayna’daki çekişme nedeniyle emlak piyasasında kartların şu anda baştan karıldığını belirterek, Ukrayna’dan gelen mültecilerin yeni göz talebi oluşturacağına belen etti.

Bundesbank uyarılarda bulunuyor

Bundesbank, teferruatlı süredir Alman gayrimenkul piyasasında mütezayit tehlikelere karşı uyarıda bulunuyor. Bundesbank’ın şubatta yayınlanan bire bir raporunda, “Konut amaçlı gayrimenkullerdeki begayet değerlenmeler arttı” denilerek, sonuç tahminlere bakarak, 2021’birlikte şehirlerdeki taşınmazlar fiyatlarının sosyo-nüfus bilimsel ve ekonomik temellerin belirttiği fiyatın yüzde 15 ila yüzde 40 üstünde olduğu vurgulanmıştı.

bu arada, 2020’birlikte konutta baş döndürücü değerleme yüzdelik 30’a ulaşmıştı.

ÇAKER’bile basamak satışları 2 yılın sunu bağan seviyesinde

 

MEMLUK’bile eskimemiş hane satışları düştü

 

Basamak fiyatları yeniden uçuşa geçti

 

Share: