Anadolu Sigorta’nın projesine ‘en prestijli’ armağan

Anadolu Sigorta, sigortacılık sektöründeki tevhit suistimal konusuna çözüm icat etmek için geliştirdiği “Içtimai Ağ Analizi ile Organize Suistimal Tespiti” projesiyle, ödüllerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bilgelik ve bildirişim teknolojileri sektörünün en prestijli ödülleri beyninde meydan düz TDWI Best Practices Ödülleri’nde “BI & Analytics” (İş Zekası Analitiği) kategorisinin sunma iyisi seçilen Rum Sigorta, denk uygulamasıyla ödüle müstahak görüldü.

Anadolu Sigorta eliyle 2020 yılı Orak Ayı ayında tayyareci kullanıma açılan “Toplumsal Apışlık Analizi ile Birleştirme Suistimal Tespiti” projesi, sayı farkı 3 hafta süren kombinasyon suistimal tayin sürecini 4 saate indiriyor. Çokça kısıtlanmış bilim ile ölçülü önceki sürece göre 10 kattan elan şümullü bilgi seti sunarak haddinden fazla daha balaban resmi değerlendirebilen bu hava sebebiyle, şirketin organize suistimal tespiti yenilikleri dahi artmaya devam ediyor.

“Organize suistimal hemen belirleme edilebiliyor”

“Sosyal Apışlık Analizi ile Organize Suistimal Tespiti” projesiyle TDWI Best Practices Ödülleri’nde gelişim zekası analitiği kategorisinde ödüle layık görülmekten balaban aynı mutluluk duyduklarını tamlayan Rum Sigorta Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Tufeyli, “Sigortacılık sektöründe hasar süreçleri zarfında tespit etmesi yer zor ve verdiği engel itibarıyla sunma nazik kalemi birleştirme suistimaller oluşturuyor. Birleştirme suistimal tespiti yemeden içmeden tekil şirketler için değil sektörün ıcığı cıcığı amacıyla balaban benzeri problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu problemi dosya bazında yapılan analizler ve manunel süreçler ile çözmeye hizmet etmek ise günümüz sayısal dünyasında yeterince aceleci değil. Anadolu Sigorta namına elimizde mevcut poliçe, hasar, almaç, sigortalı, servis ağı, paydaş verileri ve berrak vukuf kaynaklarını kullanarak benzeri hasar dosyasının alım satım ağını çok gelişmemiş sürede gösterebilen bir hava geliştirdik. Bu dünya yardımıyla hasar ekiplerimizin önüne mevrut ayrımsız dosyanın müşteri, servis, çevirgeç kabil bilcümle bileşenleri açısından pazar haritası biricik ayrımsız ekrandan görüntülenebiliyor. Bir zemin üstünde karanlık emanet, miftah, servis derinliğine incelenebiliyor. Bu sayede dosyanın kombinasyon tıpkısı suistimal olup olmadığı dakikasında tayin edilebiliyor” diye konuştu.

“Kombinasyon suistimallerin önlenmesiyle tasarruf miktarı 755 bin TL’ye ulaştı”

Kombinasyon suistimal tespit süreçlerinin bu platformu geliştirmeden ilk manuel adımlar ile yürütüldüğünü tabir fail Mehmet Abacı, “Bire Bir dosyanın bu adımlar takip edilerek tevhit bir yanlışlık olup olmadığının tespiti haftalar mertebesinde zamana yayılıyordu. bununla birlikte süreçte analiz edilen bilim miktarı da kısıtlı ve çok azdı. KNIME Çözümlemeli platformu kullandığımız projemizde ayrımlı kaynaklardan verileri birleştirdik, bu verileri bire bir graph haber tabanında toplayarak aralarındaki ilişkileri kuracak tanımlamalar ve çözümlemeli modeller geliştirdik. Bu sayede averaj 3 hafta süren tevhit suistimal tayin sürecini 4 saate indirdik. Organize suistimal olduğu kesinleşen durumlarda bu dosyalardan elde edilecek tasarruf miktarı dahi 755 bin TL tutarında” dedi.

TDWI’nin Best Practices Awards programı, analitik ve selen yönetimi uygulamalarını ihya, tevzi ve sürdürmede tamam ve teceddüt sergileyen şirketleri belirliyor. Aday gösterilen tüm analizör, iş etkisi, olgunluk, yenilikçilik ve özlük alanlarındaki bent düzeyine göre TDWI analistleri ve tedrisat üyeleri marifetiyle değerlendiriliyor. TDWI Başkanı Meighan Berberich, “Bu sene Best Practises Awards programının yeniden başlamasından heyecan duyuyoruz. Başvuru işleyen herkesin mıhsıçtı çalışmalarını ve teceddüt düzeyi erdemli uygulamalarını girmek âdeta şaşırtıcıydı. Kazananlar alışılmamış sonuçlar üretti ve onları bu sene Orlando’bile paydaşlarının uğrunda tanımayı dört gözle bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Anadolu Sigorta’nın Cıvıltı Raporu’na Mercom ARC Awards ve IADA’dan dürü

Küçük Asya Sigorta, ‘Elektrikli Açar Sigortası’ ile çevre dostu araçları sigortalıyor

Anadolu Sigorta, “Ücretsiz Kapıdan Oto Servis” hizmetiyle, İstanbul’un arkası sıra Ankara ve İzmir’dahi

 

 

 

 

 

 

Share: