Araştırı: Toptan ısınma böbrek taşı riskini artırıyor

Guardian’ın haberine bakarak, Philadelphia Yavru Hastanesindeki (Chop) araştırmacılar, camekân gazı emisyonlarının bulunan oranda devam edip etmemesine yahut ılımlı aynı seviyeye indirilmesine mecbur yerine böbrek taşı olan emanet sayısının artacağını bildirdi.

Araştırmacılar, Cenup Carolina eyaletinde yüzyılın sonuna kadar ısı ve neme merbut böbrek taşı tanıdık kişi sayısındaki artışı kararlamak için iki iklim senaryosu kullandı. Modellenen önce senaryoda, 2100 yılına kadar ortalama sıcaklığın 2,3 paye, ikinci senaryoda ise 3,6 rütbe artması ihtimali araştırıldı.

Edinilen sonuca göre, böbrek taşı olan sevimli sayısının yüzdelik 2,2 ile yüzdelik 3,9 ortada artacağı öngörülürken, gelişigüzel iki oranın üstelik hikâye sayısında efdal artışa faktör olacağı ve bu sebeple esenlik maliyetlerinde iri bire bir artışın gerçekleşeceği anlatım edildi.

Chop’ta pediatrik ürolog olan çalışmanın yazarı Gregory Tasian, “İklim değişiklinin, alelhusus kollar söz konusu olduğunda eş sağlığı üzerindeki etkisinden sıkça bahsetmiyoruz ancak ısınan bire bir gezegenin eş sağlığı üzerinde heybetli etkileri olacaktır” dedi.

Türlü iklim modeli araştırmalarından elde edilen sonuçlar, yüzyılın sonuna büyüklüğünde averaj sıcaklığın 1,1 derece ile 5,4 kademe elan ısıdam olabileceğini gösteriyor. ABD’de kısaca gelişigüzel 10 kişiden birinde böbrek taşı hastalığı görülüyor ve sıklığı ülkede kuzeyden güneye akıllıcasına artıyor.

Toptan ısınmada arslan payı yüzdelik 20 ile ABD’ye ait

 

Fen insanlarından hırs uyarısı: Küresel istinas nedeniyle kasırgalar mutedil enlemlere taşındı

 

Share: