Boğazdaki geriden geriye yapılar amacıyla yıkım başlıyor

İmara uymaz ve gizlice yapılara cebin Türkiye genelinde şişman benzeri debi başlatılıyor. Daha geçmiş Bodrum’un koylarında başlayan imara hilaf ve sinsice yapılarla savaşım, İstanbul’dahi birlikte çabukluk kazandı. Edinilen bilgiye göre, İstanbul’üstelik gizlice yapılaşma ile temas ilçede savaşım edilecek. Başta Derbent hattı gelmek amacıyla çaktırmadan yapıların tespit süreci başlatılırken, vilayet ve ilçe belediyeleri bile bu süreçte değişik tespit listelerini hazırlıyor.

20 bin sinsice var

Mevki genelinde belirleme edilen 20 binin üzerinde gizliden gizliye çatı olduğu vurgulanırken, bu yapıların 3 bin 260’ının bulunduğu Muğla’bile güzeşte ay Kasaba ve Kentçilik Bakanlığı marifetiyle canlı bir iş yapılmıştı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde yan ve koylarda yapılan uğrun çatı denetimi arkası sıra imara uymaz 8 projenin inşaatları durdurulmuştu. Muğla geneline yayılan denetimlerde bu sayı 12’ye son olarak ise 21’e ulaşmıştı.

Bodrum’da firmaların imara uymaz ve habersizce yapılarını yıkmaları için ay sonuna büyüklüğünde süre tanıyan Belde ve Kentçilik Bakanlığı edinilen bilgiye bakarak bu müddet zarfında aşama atılmazsa, re’sen mağlup etmek üzere tedarik yapıyor.

Vekillik bu projelerden ruhsata, imara, ümran planına yaraşmayan yapıların düzeltilmesini istemiş, imara aykırılıkları gidermeleri üzere 1 kamer müddet tanımıştı. 12 projede belirleme edilen aykırılıklara ilgilendiren mühürleme işleminde antrparantez bu projelerdeki 20 ağız yapısı dahi mühürlenmişti. Bucak denetimleri Fethiye’da ve Marmaris’te bütün bucak kesiminde bitmeme ediyor.

Eylem Planı’nda…

12 Ilkgüz’birlikte Çevre ve Kentçilik Bakanlığı eliyle kamuoyuna duyurulan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nda birlikte tarihi silüete kötülük veren ve doğal alanlarda ortaya çıkan yapılaşmaya cebin hususi tıpkı antet açılmıştı.

Planın 8 yüce maddesinden biri olan faaliyet ile saf alanlarda, yaylalarda, haliç ve kıyılarda yapılaşmaya cevaz edilmeyeceği vurgulandı.

Buna göre bakanlığın, geriden geriye yapılaşmayla uğraş ettiği, İstanbul Valiliğinin İstanbul Boğazı’nda tespit ettiği yapılara ilgili çalışmaları yürüttüğü, belediyelerin de ilçe sınırları içerisindeki çaktırmadan yapılara ilişkin çalışmaları sürdürdüğü rapor edilmişti. 

Aldıkları ruhsata uymuyor

Bodrum’daki sinsice yapıların denetimi ve ortaya sâdır sorunların halkoyu ile paylaşılması, bu yapıların it canlı çokça hususu bir anda ihlal ettiğini birlikte gösteriyor. Projelerde imara aykırılıklar hem kıyı, hem karaca tarafında bulunuyor. Blucin kesitle ait ve yapıların bütünlüğüyle ilgilendiren cesim mesail var. Mühürlenen yapılar, kıyıda fon kirliliğine sebebiyet verirken, hafriyatlarının araziye mümasil ayrımsız yerde istiflendiğine yönelik tespitler üstelik var. İmar Barışı’ndan faydalanan birtakım yapıların ise, bina pusat belgesi ile beyan ettikleri hususlara aykırılıkları var. 

Muğla’de 12 ilçe denetlendi

Bodrum haricinde 12 ilçede düzenlenen inceleme ve denetimlerde ise 2511 nüsha yapıda tehalüf belirleme edildi. Buna göre, yapıların 447 adedinin bina taşıt belgesi bozma edilirken, belgelerine müteveccih araştırmalar ise devam ediyor. Tespitlerin yapldığı ilçeler ise: Marmaris, Fethiye, Seydikemer, Datça, Köyceğiz, Menteşe, Ortaca, Milas, Ula, Dalaman, Yatağan, Kavaklıdere.

Share: