Arel Üniversitesi’nde Lisansüstü Yetişek Enstitüsü kuruldu

Bazen yükseköğretim kurumlarına ilişkin kendisine enstitü ve fakültelerin kurulması ile bazı enstitü ve yüksekokulların kapatılmasına ilişkin Reisicumhur kararının Resmi Gazete’de 25.12.2019 tarihinde yayımlanması ile İstanbul Arel Üniversitesi’nde Lisansüstü Eğitim Bilimi Enstitüsü kuruldu. Toplumsal Bilimler, Bilim ve Afiyet Enstitülerinin birleşmesi ile kurulan yeni Enstitü’nün icra vekili müdürü bozuk Toplumsal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Daim Terbiye Merkezi Müdürü Dr. Akademisyen Cüneyt Dirican oldu.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde Bankacılık doktorası ve Anamal Piyasası ve Borsa efdal lisans derecelerini düz Dirican, Özel Saint Joseph Fransız Lisesi ve Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İş hayatına Sultanhamam’da başlayan Dirican, değişik mali kurumlarda ayrımlı bölümlerde ve kademelerde yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Peppers & Rogers Group Dalavere Danışmanlığı ve Innova Enformatik Çözümleri firmasında tutumlu danışman adına Türkiye ve Ortadoğu’birlikte farklı projelerde çalışmıştır. Gazetecilik, radyo ve sunuculuk, danışmanlık, eğitmenlik deneyimlerinin beraberinde pusula yazarlığı, iktisat yorumculuğu bulunmaktadır. Ekonomi Gazetecileri Derneği, Finans Pakt Vakfı, Mali Okuryazarlık ve Finansa Ulaşım Derneği, Muhasebe ve Finansman Öğretim Üyeleri Veri ve Araştırma Derneği, Marmara Üniversitesi İİBF Mezunları Derneği, Saint Joseph’liler Derneği ve Demirkent Terbiye ve Araştırma Vakfı Danışmanlar Oturmuş üyesi Dirican, çok dolgunca derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Birleşmiş Uluslar on-line kütüphanesinde taranan ve 100 civarında uluslararası çevirme almış ayrımsız bildirisi dışında tıpkı kitabı, pusula bölümleri ile bildiri ve makaleleri bulunmaktadır.

Dirican, 2019-2020 akademik yıl Ilkbahar dönemi başlangıcında gerçekleşen bu değişim ile ilerleyici dönemlerde hedefledikleri yapıyı ise şu şekilde özetledi:

“İnsan ömrü uzuyor. İnsanın himmet hayatında lisans mezuniyeti sonrası emekliliğinin önünde bildirme bir iki 50 yıl bulunuyor. İster beyaz yakalı, lazım girişimci, gerek çalıştıran, icap akademisyen insanın kendisi ile ilişik aksiyon hayatı planlamalarını buna göre yapması gerekiyor. Bireşimli zeka ve robotlar ilkin koyulmak amacıyla Uran 4.0. ve dijital iktisat çıktı ayrımlı yetkinlikleri yiyecek kılıyor. Diplomalar ile yetkinliklerin birbiri ile harmanlanması gereken sahn boyu bire bir öğrenme sürecine girilmiş durumda, diplomalar bundan sonra ayrımsız misyon değil değişime amade olmayı sağlayan eke ayrımsız şalter. Entellektüel sermayeye envestisman bu mukavim rekabete hazır olmak için kaçınılmaz. Uzay ekonomisi çağında bildik eksiksiz teorilerin, kitapların, araştırmaların yenilenmesi müstelzim tıpkısı evreye süratle girmiş durumdayız.

İşte bu noktada, kül selen dalları adam hayatının yeniden şekillendiği bu dönemde akademik olarak çokça aşkın etkileniyor. Robotun felsefesi, bileşimli zekânın psikolojisi, kolonilerin sosyolojisi kadar işletmelerin karlılığı, sürdürülebilirliği, yönetimi henüz nazik kuzuluk geliyor. Bili madenciliğinden uzay madenciliğine, otel yatırımlarından feza turizmine, blok zincirleri ile saymanlık kayıtlarından peyk finansmanına, uluslararası kolonilerle ilişkilerden toplumsal iletişim araçları edebiyatına, haddinden fazla boyutlu grafik tasarımından giyilebilir elektroniklerin tasarımına, aza naklinden robotik cerrahiye, trafik sinyalizasyon sistemlerinden fikirli kentlere, üç boyutlu mimarlık tasarımlardan üç boyutlu muharrir ile basılan binalara, hemşirelikten robot fizyoterapistlere, klinik psikologlardan makine öğrenmesine kadar alışılmadık ayrımsız evren bizleri bekliyor.

Bizler Arel Üniversitesi Lisansüstü Terbiye Enstitüsü yerine bu değişimi sizlerle beraber durdurmak ve kucaklamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Akademinin bizlere sunduğu imkânları kurumlar, şirketler ve erler ile daha zenginlik mahmul ayrımsız geleceğe gelişigüzel kalkmak amacıyla paylaşmaya hazırız. Bu süreçte varız ve hazırız diyenler için ayrımsız telefon uzaklığındayız. Yolmak bitirmenin yarısıdır. Eskimemiş başlangıçlar amacıyla ferda çokça geç kabil. Uzay zamanda başlangıç ve bitiş göreceli kabil. Bu görecelik içerisinden eş ömründe tükenmez yegâne şey öğrenme sürecidir. Gelişigüzel öğrenelim diyenleri, erdemli lisans ve doktorada, akademide bu gelişime ve heyecana iştirak etmek isteyenleri Arel Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nde ve Daima Eğitim Merkezimizde bekliyoruz.”

 

Share: