Aspirinle ilişik koca kanıt!

Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, bugüne çatışma koca olan, ”40 yaşından sonra ruh hastalığı olsun evet bile olmasın herkesin düşük dozda günde tıpkısı Aspirin alması” yönünde görüşün akla yatkın olmadığının, ilmî olarak ortaya konulduğunu söyledi.

Oğuzhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aspirin’in çok sakat ayrımsız merhem olduğunu, bugün bakkallarda birlikte satıldığını söyledi.

ağrı kesici olarak aşina Aspirin’in haddizatında ”mucizevi” bire bir reçete olduğunu vurgulayan Oğuzhan, şu bilgileri verdi:

”Aspirin, ağrı kesici özelliğinin birlikte kanın koyuluğunu azaltarak huy içerisinde daha rahat akmasını sağlıyor. Bu sayede hem his krizlerini hem de felçleri engelleyebiliyor amma akıbet mertebe dokunaklı birlikte bire bir merhem. Akla Yatkın benzeri şekilde kullanılmazsa göden ve akıl kanamalarına üstelik misil açabiliyor. Arada Sırada bu mide kanamaları ölüme de illet olabiliyor.”

Oğuzhan, bugüne dek rahat olan görüşün ”40 yaşından bilahare önsezi hastalığı olsun evet bile olmasın herkesin bağan dozda (100-300 miligram ortada) günde ayrımsız Aspirin alması” yönünde olduğunu belirterek, yapılan sonuç araştırmalarda bunun makul olmadığının belirlendiğini anlattı.

40 yaşından bilahare herkesin Aspirin kullanmaması gerektiğini tabir fail Oğuzhan, şöyle bitmeme etti:

”Zira, İngiltere’birlikte 8 sene süren ve sonuçları bu sene ‘Lancet’ adlı bire bir dergide yayınlanan yeni bire bir çalışmada, her hastalığı sıfır 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ve kadınlarda Aspirin’in yararlı olmadığı, alelhusus kadınlarda kemiksiz aynı şekilde ortaya konulmuş. Prof. Dr. Gerry Fowkes aracılığıyla 3 bin 350 emanet arasından yapılan bu çalışmada, benzeri gruba günde 100 miligram bağırsakta çözünen Aspirin sair gruba birlikte plasebo (etkiz tılsım) mevdu. Yapılan mukayeseli değerlendirmede bile Aspirin’in, gelişigüzel hastalığı olmayan 40 yaşın üzerindeki kişilerde faydalı olmadığı ortaya isabet. Zımnında tek şikayeti sıfır, önsezi-damar hastalığı olmayan tıpkı birey kendi başına Aspirin kullanmasın. Çünkü, dokuncalı tür. Ancak, kâh eşhas hiçbir hastalıkları olmamasına rağmen duygu-yaradılış hastalığı itibarıyla erdemli riskli olabilirler. Tabi buna fakat hekim değişmeyen verebilir. Henüz önceleri bildik ruh-yaradılış hastalığı bile varsa bu kişilerin ölene büyüklüğünde kesin Aspirin kullanması gerekiyor. Bu konuda bire bir şüphemiz yok.”

Share: