Milyarderler gayrimenkul alımlarına odaklandı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Geçtiğimiz yıl pandemi sürecinde milyarderlerin servetleri rekor seviyelere ulaştı. Şimdi bu servet yurt patlamasına sebep oluyor ve milyarderler 10 milyonun üzerindeki emlaklara yöneliyor. Sene başından bu yana New York, Los Angeles, Hong Kong, Londra, Sidney, Singapur ve Dubai’üstelik değeri 10 milyon doların üzerindeki 785 gayrimenkul satıldı.

Taşınmazlar müşavirlik şirketi Knight Frank, bu rakamın geçtiğimiz yıl yapılan satışların iki katından çok olduğunu aritmetik ediyor. Ayrımsız zamanda 2019’daki değerli yurt satışlarının üstelik %52 konusunda çıkıldığı düşünülüyor. Tüm dünyada ensesi kalın taşınmazlar alıcıları yılın geçmiş altı ayında değeri 10 milyon doların üzerindeki evlere 13,8 milyar dolar harcadı. Knight Frank Global Araştırma Başkanı Liam Bailey, “dip seviyedeki alımların 2021 yılını rekor seviyelerde bitimesini bekliyorum” dedi.

New York bu kategorideki yurt satışlarında birinci sıraya yerleşti. Bu sene New York’ta değeri 10 milyon doların üzerinde 202 eş yapıldı. Şehirde ise cümle zamanların yeryüzü fiyatlı gayrimenkul ilanı verildi: Park Avenue’birlikte bire bir penthouse 169 milyon dolara satılacak. Konutun zar fiyatından satılma ihtimali oldukça efdal.

Bu sene Manhattan’bile 220 penthouse satıldı. Douglas Elliman and Miller Samuel eliyle yapılan tıpkı ayrıksı araştırı Manhattan’bile daire fiyatlarının ikinci çeyrekte 999 bin dolara yükseldiğini gösterdi. Bu rakam ise kullanılmamış benzeri rekor oldu. New York’un ardından ikinci sıraya yerleşen Los Angeles’ta dahi fiyatlı basamak satışları geçtiğimiz yılın ayrımsız dönemine bakarak üç bitirme yükseldi. Knight Frank Toptan Koca Başkanı Paddy Dring, bu durumun periferi ve yeşil alan üzere avantajlardan kaynaklandığını söyledi.

Fakat taşınmazlar patlamasının ardında hayat tarzına müteveccih ihtiyaçlardan henüz dahası var. Zenginler geçtiğimiz sene servetlerinde rekor aynı artma yaşadı. Güneş Tacı virüs pandemisinin kısıtlamaları hafiflerken, milyarderler kullanılmamış edindikleri servetleri harcayacak ayrımsız düz arıyor.

Korona virüs pandemisinin önce 12 ayında, servetler rekor seviyelere ulaştı. 2020’nin ekim ayında milyarderlerin serveti ilk defa 10 trilyon doları geçti. Forbes’un milyarderler listesindeki 2,755 kişinin serveti 2020’deki 8 trilyon dolar seviyesinden bu sene 13,1 trilyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz ay dünyanın hep serveti dahi 431 trilyon dolara yükseldi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bu rakamın dörtte birinin üzerindeki kısmı ise milyarderler vasıtasıyla yönetiliyor.

Ancak enflasyonda yükseliş beklentileriyle birlikte milyarderler ve milyonerler yatırım yapacak eskimemiş alanlar arıyor. UBS yoluyla ikinci çeyrekte yapılan ankete katılan yatırımcıların yarısı, enflasyonun önümüzdeki 12 ayda hızlanacağına inanıyor. Katılımcıların üçte biri da enflasyonun servetlerini eritmesinin önüne ayrılmak üzere elan çok gayrimenkul yatırımı yapmayı planlıyor.

Bankalar yoksul ve başarıya haris mezunları işe almalı

 

ABD şirketlerinde telkih zorunluluğu yaygınlaşıyor

 

Goldman Sachs’ın kırmızı çizgisi aşı

 

Share: