Aviva envestisman alanında adam olmak amacıyla küçülüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Aviva’nın ayrıksı birimlerinden daha bağan takat sınırı gösteren erinç yönetimi birimi Aviva Investors üstüne hangi yapacağını sigorta devinin geçtiğimiz kamer gerçekleşen yıllık toplantısında masaya yatırıldı. Özel resülmal yatırımcısı Philip Meadowcroft, toplantıda birimin hoşur ölçeği ve grup karlarına yaptığı karların azlığı nedeniyle birimin satılması gerektiğini söyledi.

Financial News’mağara haberine bakarak, toplantının ardından Aviva’dan yapılan açıklamada, erinç yönetimi biriminde maliyet kısıntı yoluna gidildiği söylendi. Birimin lideri ünlü yatırım uzmanı David Cumming, işten çıkarılan geçmiş esame ortada meydan aldı. Kestirmece sekiz ila on fonun kapanması bekleniyor. Fakat Aviva ayrımsız zamanda birime müteveccih önemli bağlılığını de dile getirdi ve bu alanda tahaccüm gösterilebileceğine dayalı “yürek duyulduğunu” söyledi. Meadowcroft ise kandırma reşit görünmüyor ve bu görüşünde yalnız değil. Dip düzey kürsü oyuncuları çok elan cezrî bire bir hamlenin lazım olduğu üstüne oydaş.

Bazıları Aviva’nın Hollanda’nın sigorta grubu NN Group’u denk alması gerektiğini düşünüyor. NN 300 bilyon euroluk erinç yönetimi birimi amacıyla “mühim seçenekleri değerlendiriyor” ve UBS, Allianz, Generali ve DWS’den teklifler aldığı söyleniyor. Şirketin birime yönelik hamlesi ise, NN’nin geçtiğimiz yıl pay sahibi olan aktivist yatırımcı Elliott Management’tan hissedar değerini ilave konusunda güçlük altında olduğu benzeri dönemde geldi.

Aviva ise aynı farklı aktivist yatırımcı Cevian’ın baskısı altında. Yatırımcının %5 payı bulunuyor ve devasa maliyet kısıntıları üzerine yüklülük yapıyor. Ancak Aviva Investors’dahi gerçekleşecek seçkin değişikliğin Cevian’ın baskılarından kaynaklanma ihtimali düşük.

Bunun nedeni ise şirketin, grubun oldukça aşağılık tıpkı parçasını oluşturması. Aviva Investors geçtiğimiz yıl Aviva’nın toplan karlarına yalnızca %3 katkıda bulundu. Şimdi satılma süreci içre olan Fransa operasyonu üstelik karışma edildiğinde, miktar %2’nin altına düşüyor. Bu nedenle Aviva Investors’birlikte gerçekleşecek köklü değişimler dahi, grubun geneli üstünde nazik etkiler oluşturmayacak.

Gâh gözlemciler birimin boyutunun Aviva Investors’ın performansının manzara kırıklığı yaratmasını açıkladığını düşünüyor. Birimin karşılaştığı sunma anne ağırlık, Aviva şirketleri amacıyla yaptığı işlerin dışında, ayrıksı dış kaynaklardan de varlık çekebilmekti. Sigorta şirketlerinin cemaat olduğu birçok yaşayış yönetimi şirketi bu bata çıka karşı karşıya kalıyor.

Bunun nedeni ise sigorta şirketlerinin yatırımda güvenliğe evleviyet vermesinin, üçüncü fırka envestisman yönetimi dünyasında kayran bulamaması. Casey Quirk’in Avrupa Dirlik Yönetimi Danışmanı Jonathan Doolan, “DNA berenarı farklı” dedi. Dış kaynaklı varlıkların toplanması, envestisman yöneticisinin Allianz kabilinden grupların elan şişman bir parçası olduğunda henüz kudretli olabiliyor.

Envestisman yönetimi birimlerinin, parçası olduğu grubun gerçekten aynı bölümünü oluşturduğu durumlarda ise, çeşitlendirme çabaları genellikle grup yönetimi kaynaklı engellerle karşılaşıyor. Bunun nedeni ise birimlerin anne faaliyet alanına yönelen dikkatleri dağıtmasından korkulması.

Bu sebeplerin Aviva amacıyla uygulanan olup olmadığı bilinmese de şirketin sakat lideri Euan Munro’nun dümen kuruluyla bazı mücadeleler yaşadığı biliniyor. Munro birimin artma kaydetmesine apotr olduğu yedi yılın peşi sıra ocak ayında görevini bıraktı. Haricen bakıldığında Aviva Investors’ın liyakatli olma potansiyelinin oldukça faziletkâr olduğu düşünülüyor.

Şirketin aranan alanlarda, ferah ayrımsız nişane seçkisi var ve İngiltere’nin 1984 yılında kurulan önceki töre bilimi fonlarını de kurmakla alay malay, ESG alanında şef namına görülüyor. Birimin ayrımsız zamanda devasa sigorta müşterileri tabanına ürünlerini satabilecek potansiyeli da bulunuyor. Bu izlem ise şirketin rakipleri arasında düz alan M&G/Prudential aracılığıyla nakit para benzeri şekilde uygulanıyor.

Tekrar birlikte Munro dış kaynaklı müşterilerden oluşan %30’luk hedefe hiçbir devir yaklaşamadı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, geçtiğimiz yılın böylecene, mehabet %20’nin biraz üzerinde, 366 milyar paunt seviyesindeydi. Bu seviyelerden 85 milyon sterlin işler karı elde edildi. Bunların rüşvet sonrası 33 milyon sterlini ise Fransa biriminden geldi.

Varlıkların kestirmece 105 milyar sterlinlik kısmı Fransa biriminin satışıyla gidecek ve Aviva Investors’ın yönetimi altındaki varlıklar tahminî 260 milyar dolar seviyesine gerileyecek. Meadowcroft Aviva Investors’ın karlarının oldukça cılız olmasının nedenlerinden benzeri tanesinin, birimin çöz müşterilere bariz piyasada karşılaşılan ücretlerin az daha yarısı üstünde bakım veriyor olması.

Fakat kararsızlık götürmeyen unsurlardan bire bir tanesi Aviva’nın üçüncü partiden dirlik yönetimi hizmeti satın aldığı takdirde çokça daha efdal ücretler vermek zorunda kalacak olması. Bu nedenle Aviva Investors’ı bloke etmek Cevian’ın maliyet kısıntı taleplerine değer atfetmek üzere koruyucu olmayacak.

Değme durumda Aviva’nın CEO’akarsu Amanda Blanc Aviva Investors’ın asıl birimlerden benzeri tanesi olduğunu açıkça belirtti. Şimdilerde yaşayış yönetiminde az çok eke görülen şişman eğri hedefine ulaşabilmesi ise cins ve Aviva bu hedefe benzeri ayrıksı sigorta şirketi ile eş biri girişimde bulunarak ulaşabilir.

Fakat erdemli ihtimalle Aviva Investors’ın bakir lideri Mark Versey’mağara Munro’nun akim olduğu alanlarda muvaffakiyet göstermesi beklenecek ve bunu haddinden fazla henüz kıtipiyoz ölçekli tıpkı birimle yapması beklenecek. Bu kasıt gösterişsiz olmayacağı gibi, yatırımcıların müdahaleleriyle dahi müşkül büyüyecek.

BBVA bankacılıktaki gücünü kripto alanına taşıyor

 

Goldman, İngiltere’bile kurumsal bankacılığa giriyor

 

Yer zarar gördükçe kısırlık birlikte artıyor

 

Share: