“Aynı ayda Nilüfer’de bin 500, Osmangazi’de 900, Mudanya’da 400 civarında konut satılıyor”

Bursa’nın eşkâl ilçelerinden Nilüfer’birlikte aylık yaklaşık bin 500, Osmangazi’üstelik 900, Mudanya’birlikte ise 400 civarında basamak satıldığı belirtildi.

Bursa’de basamak fiyatlarında şişman oranda göçük öngörmediklerini açıklanan ELFİ Gayrimenkul Kurucusu ve Brokerı Özkan Aydemir, “Kira fiyatlarında çökme beklentisi var muhik kendisine. Ancak bu kapsam Bursa’birlikte beklentinin altında kalacak” değerlendirmesinde bulundu. 2018 yılından beri taşınmazlar sektörünün boğunuk aynı süreç yaşadığını söyleyen Aydemir, pandemi sürecinde inşaatlardaki icazet alımlarının birlikte bir iki olduğunu kaydetti. Bursa’nın sakil kafile düzlük tıpkısı kent olduğuna değinen Özkan Aydemir, kentin konut ihtiyacının almanak sayı farkı 15 bin olduğunu açıkladı. Aynı zamanda ayrımsız endüstri şehri olması nedeniyle Bursa’nın, göçte evvel tercih edilen illerden olduğunu dile getiren Aydemir, yapılan inşaatların ihtiyaca sıkı kaldığını söyledi. Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bursa’nın eşkal ilçelerinden Nilüfer’bile, aylık bin 500’ye mümasil bölük satılıyor. Bu benzer Osmangazi’dahi 900, Mudanya’üstelik ise 400 civarında. Aylık bazda değerlendirildiğinde bu kadar çetin dilek karşısında fiyatların ansız gelmesini bekleyemeyiz. Bursa üzere bu büyüklüğünde talebin ve bu kadar şahıs artışının olduğu bire bir yerde fiyatların düşüncesiz gelmesi imkansız.”

Bursa’nın batıya doğru geliştiğine da değinen Özkan Aydemir, eş almayı düşünen yahut kiralık karı arayışında olan vatandaşlara Kayapa, Balkan Mahallesi ve Hasanağa lokasyonlarını meni etti. Bire Bir zamanda iki mehabet üniversitesi, aynı hususi darülfünun ve millî üniversitelerin kampüslerine eş sahipliği yapan Bursa’nın lüzumlu Türk lüzum yabancı öğrenciler üzere de tehlikeli yeğleme edilen tıpkı devlet olduğunu anlatım fail ELFİ Emlak Kurucusu ve Brokerı Özkan Aydemir, darülfünun öğrencilerinin yoğunlukta olduğu Görükle lokasyonu üzerine bile bilgiler verdi. Aydemir, “Görükle’dahi 1+1 ofis kira fiyatları 2 ile 3 bin TL bandında seyrediyor. Eşyalılarda bu ölçü 4 ila 6 bin TL’ye kadar çıkıyor. Geçen sene ile kıyasladığımızda bu bölgede de kiralık daire fiyatları iki katına bundan sonra. Kalan icar bedellerine fiyat, öğrencilerin tıpkı araya gelerek, kent merkezinde ocak bakmaya başlayacağını düşünüyorum” yorumunda bulundu.

Konut fiyatlarının beklenen seviyede gerilemesinin ancak elan aşkın şişko göz projesinin ve büyük içtimai donatılı sitelerin yapılması ile cins olacağını söyleyen Özkan Aydemir, “Bakir inşaatlar yapıldığı evet birlikte taleplerde tedenni olduğu takdirde fiyatlar güçlü namına kalır” dedi. Vatandaşlara sülale almak için ifa kolaylıklarının gerektiğini anlatım fail Aydemir, TOKİ projelerinin önemine vurgu yaptı. Kalan rica cihetiyle mülklerin icar bedellerinin üstelik arttığını anlatım fail Aydemir, bu durumun tüzel sıkıntılara hastalık olabileceği uyarısında bulundu. – BURSA

Share: