Ayrıntılar için dijitalleşmenin dalavereli yüzü

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Facebook ispiyoncusu Frances Haugen, son teşrin ayında Avrupa Parlamentosu’na yaptığı açıklamada, online mecralarda kişilerin engel görmesini engellemek üzere daha fazlasının yapılması gerektiğini dile getirdi. Haugen’ın endişeleri beyninde çocukların alabileceği zararlar de vardı. Instagram algoritmalarının tehlikesinin altını yemek için, mıhlı yiyeceklerle ait paylaşımların, yiyecek bozukluklarıyla ait paylaşımlar fail kişilerle bağlantı oluşturabildiğini belirtti.

Henüz sonradan Financial Times’a yaptığı açıklamada, çocukların bu garip paylaşımlar nedeniyle hayatlarını kaybedebildiğini söyledi.

Akıllı telefonlarla geçirilen süre güneş tacı virüs pandemisinde muteber karantinalarla alay malay yükselişe geçti. Bu format de gençlerin teknoloji kullanımıyla ait endişeleri yeniden dolaşma yüzüne çıkardı. Özellikle üstelik yeni yetmelik çağındaki gençlerin telefonlarıyla geçirdiği zamanın, mental afiyet üzerindeki etkisine dikkat çekildi. 2019 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yapılan aynı çalışma ise gençlerin mental sağlığı ve aptal telefon ortada tıpkısı sargı bulamadı. Araştırmanın sonucunda, “dijital ekranda geçirilen zamanın ruhsal sağlığı etkileyip etkilemediği ve pekâlâ etkilediği konusunda daha bir kanma oluşmadı” dendi.

Fakat bazı uzmanlar gerçeklik risklerin telefonla geçirilen süreden değil, izlenen içeriklerden ve aktivitelerden kaynaklandığını dile getirdi.

Oxford araştırmasının yazarlarından Amy Orben, “20 zaman yoga ayırmak için aynı iPad kullanırsanız, bu kişilerin kendilerine kötülük verdikleri görsellere bakmaktan çok elan değişik” dedi. Konfedere Milletler Çocuk Fonu’ndan Daniel Kardefelt-Winther birlikte bire bir fikirde. Ehlihibre, “çocukların dijital mecralardaki farklı deneyimlerine bakarsanız, mental sağlık etkilerini buralarda bulabilirsiniz” dedi. Içtimai iletişim araçları bu sorunların birçoğunu bünyesinde barındırıyor. Bu mecralarda gençler kendilerini yaşıtlarıyla evet de ünlülerle kıyasen, özgüven düşüklüğü ya dahi stres yaşayabiliyor.

İngiltere Amme Sağlığı Topluluğu (RSPH) yoluyla yapılan tıpkı araştırma, İngiltere’bile gençlerin sıklıkla beğenilen içtimai medya platformları nedeniyle bulut duygularını daha aşkın yaşadığını ortaya koydu. Tallinn Üniversitesi Kamu Sağlığı Profesörü Merike Sisask, “insanlar sosyal medyada sadece ongun yönlerini sergiliyor” dedi.

Devamında “bu üstelik ayrıntılar amacıyla stres donör olabiliyor” ifadesini kullandı. Bu nedenle RSPH sosyal medya platformlarında değişimlerin gerçekleşmesini önerdi. 

Bunlar arasında çok içtimai iletişim araçları kullanımında ihbarname gelmesi, dijital yerine daha bir fotoğrafların bu ibareyle paylaşılması ve okullarda güvenli toplumsal iletişim araçları kullanımının öğretilmesi saha aldı. Düzenleyiciler üstelik harekete geçmeye başladı. İngiltere’birlikte yaşa eğlenceli şekilde tasarım kurallarını belirleyen yasa şirketlerin çocukların konumlarını izlemesini, içerikleri kişiselleştirmesini evet dahi reklam verilmesini yasaklıyor.

Fakat ara sıra araştırmacılar psikolojik yerine uymazlık veren online deneyimlerin haddinden fazla daha melez benzeri yaklaşım gerektirdiğini savunuyor. Bunun nedeni ise bu içeriklerin temel dünyada yaşanan istismarlarla ilişkili olması. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre siber ceberut ise bunun örneklerinden tıpkısı tanesi. Online mecralarda bu garip istismarlar, çok daha olağan yapılabiliyor. Kardefelt-Winther, “online acun var olan suçların ve aksi deneyimlerin tıpkı uzantısını sunuyor” dedi ve siber zorbalığın mahiyet hayattaki zorbalıktan çokça daha dokuncalı olabileceğini belirtti.

Pandemiyle birlikte eğitimin birlikte online mecralara taşınması, siber acımasız vakalarının sayısını artırdı. BENDE ve İsrail merkezli L1ght’a göre online yazışmalarda çoluk çocuk ortada tiksinti söylemleri, karantina döneminde %70 arttı. Ancak sayısal teknolojiler gençler amacıyla mental sorunlara neden olsa birlikte, hal birlikte sunabiliyor. Örneğin sayısal fenotip yöntemi, töz zamanlı olarak mental rahatsızlıkların online semptomlarını izlem edebilme imkanı tanıyan yeni tıpkı yöntem.

Uygulayım Bilimi bire bir zamanda gelişmekte olan ülkelerde ve düşük gelirli komunitelerde mental esenlik hizmetlerine erişebilme potansiyelini artırıyor. Bu sayısal müdahalelerin çok karmaşık olmasına dahi lüzumlu namevcut. University of Washington Psikiyatri Profesörü Pamela Collins, “insanlar önceki özellikle indirmek amacıyla bire bir aptal telefona ihtiyaç duyduğunuz gösterişli tıpkısı kıvrak aplikasyon olduğunu düşünüyor fakat burada bire bir terapiste bağlanmanızı sağlayıcı aynı telefondan bahsediyoruz” dedi.

Afganistan’bile 135 çocuk zatürre ve mikro beslenmeden öldü

 

Binance’den elektronik beyin korsanlarına karşı sigorta fonu

 

BENDE çarkıt güzeli Cheslie Kryst intihar etti

 

Share: