Aziz Sancar, TOGG’un direksiyonuna geçti

Satın alındığı günden bugüne kestirmece benzeri buçuk sene içre sonsuz adblue hatası veren otomobili aynı nev tamir edemeyen Borusan Otomotiv’mağara bünyesindeki Borusan Avcılar servisi şişman bire bir skandala daha imza attı. Adblue hatasıyla servise giren otomobil 8. bölüm “Hiçbir sav yok, çıktı bire bir henüz sorumluluk mesajı vermeyecek” denilerek müşteriye tasdik edilmek istenirken, müşterinin, “Aracın deposuna baktınız mı, ne kadar adblue var?” sorusuna, servis yetkilileri “Tığ bakmadık zaten yoğun değil mi?” diye yanıt verdi. Yani adblue hatasıyla servise götürülen aracın deposunda ne kadar adblue olup olmadığı arama edilmedi!

DEPODAKİ MİKTAR BİLİNMEDEN NASIL IMTIHAN YAPILDI?

Adblue bittiği amacıyla yolda artan ve kişi imkanlarıyla benzen istasyonundan aldığı tıpkısı hacim adblue’yu depoya koyan kıygın almaç, “Evet depoda hangi kadar adblue olduğunu ezbere şüphesiz sinav yaptınız?” diye çıkışıyor. Servis yetkilileri ise müşteriyi boşaltmak için “Müstacelen dolduruyoruz” diye niteleyerek harekete geçiyorlar. Fakat almaç, “Tıpkısı daha zinhar aracıma elinizi sürmeyin” diye niteleyerek yıpranmamış benzeri skandalı önlüyor.

10 BİN KİLOMETRE DENİLİYOR AMA 4-5 BİN KİLOMETREDE BİTİYOR

Uzlaştırıcı servise teslim ederken kıygın müşterinin, “Adblue bittiği üzere ara bulucu çalıştıramadım, deposuna aynı cirim ekledikten sonradan size getirdim. 10 bin kilometrede aynı doldurulması lazım dediğiniz adbloue deposu 4-5 bin kilometrede bitiyor. Bunu elan evvel da yüz kere size ilettim” şeklindeki uyarısına karşın aracın deposu taharri edilmeden müşteriye konfirmasyon ediliyor.

Müşterilere çıkışlı servise gelmesi, fahiş fiyatlarla hizmet yaptırması adeta dayatılıyor. Fakat Borusan Avcılar servisi yetkililerinin aracın bellek kayıtlarından geçmiş dönemde verilen yazık mesajlarının kontrol edilebileceğini birlikte bilmediği ortaya çıkıyor.

Benzeri esbak adblue hatasında birlikte “570 lira vermezseniz, depoyu doldurmazsak bu araca bakamayız diye niteleyerek” ne büyüklüğünde para ayn olduklarını gösteren servis yetkilileri, müşterinin defaatle servise gelmesinin yaşattığı mağduriyetleri önemsemiyor üstelik…

bu arada, benzen istasyonlarında 10 litresi 70 liraya satılan adblue’nun 18 litresi 570 liraya satılıyor. 18 litrenin bilcümle yerine konulup konulmadığı dahi bilinmiyor.

TÜRK USTALAR “ÜLKÜ YOK” DEDİ, VESILE ALMANLAR’IN NEYMIŞ KONTROLÜNDEN GEÇTİ

Üç defa bir hatayı veren ve seçkin seferinde “Benzeri elan yazık mesajı vermeyecek” denilerek müşteriye teyit edilen ve ayıplı servet kategorisine giren aracın hastalık seçme seferinde tıpkısı hatayı verdiği ise sonuç servis işlemlerinde ortaya çıkıyor. Borusan Avcılar servisi adblue hatasıyla mevrut aracın deposunda adblue olup olmadığını ya üstelik imtihan ederken çıban ve akıbet değerini taharri etmiyor. herhangi bir tamirhaneye gittiğinde çırakların bile ilk bakacağı depo rezervine yetkili servisin ehlivukuf kadroları bakmıyor. Daha doğrusu merak bile etmiyorlar. Filhakika mağdur kamera adblue eklediği için miftah şimdilik vebal mesajı vermiyor. 8 gün serviste küsurat uzlaştırıcı türlü testlere sokan ayrıca Türk ustaların incelediğinde tek madde bulamadığı daha sonraları Alman ekibin incelemesinden güzeşte aracın kavisli parçalarının değiştirildiği söyleniyor. Kıvılcım değişikliği hangi büyüklüğünde doğru adsız sansız ancak Alman ekibin birlikte depoyu arama etmemiş olması, yapılan imtihan sonuçlarının müşteriye sunulmaması, beceriksizliğin yer önemli göstergesi olarak yorumlanıyor.

Alırsın BMW olursun döküntü

Share: