Birbirlerini 60 sene sonraları bulan iki şehit çocuğu babalarını özlemle anıyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 1961’de bire bir trafik kazasında martir olan iki askerin çocukları, 60 yıl sonra geçen yıl birbirlerini buldu, babalarını özlemle ecnebi etti.

Ankara’birlikte ateş parçası Mehmet Erdoğmuş’un (68), 6 yaşındayken askere revan babası İsmet Erdoğmuş, 1961 yılında Sarıkamış’ta meydana mevrut trafik kazasında şehit oldu.

Erdoğmuş, 3 kardeşi ve annesiyle gelişigüzel hayata tutundu.

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığında askerlik yaparken katıldığı Kıbrıs Sulh Harekatı’nda iyi bacağı ve sol göğsünden yaralanarak gazi olan Erdoğmuş, martir babasının kabrinin Sarıkamış’taki benzeri şehitlikte olduğunu öğrenerek 1984’te ailesiyle birlikte ziyarete gitti.

Babasıyla birlikte şehit olan farklı 3 askerin ailelerini dahi zaaf yazar araştırmaya başlayan Erdoğmuş, sabık yıl şehit Hüseyin Esrar’ın Bolu’daki oğlu Turhan Kötü (62) ile bağlantı kurdu.

Tıpkısı araya gelip kaynaşan Erdoğmuş ile Duman, 60 yılın peşi sıra sıkça buluşup yaşadıkları acıyı paylaşıyor, martir babalarını özlemle anıyor.

“Benimle tıpkısı acıyı kıvrak kişileri buldum”

Kıbrıs gazisi Mehmet Erdoğmuş, AA muhabirine, elan 6 yaşındayken yurt için şehit verdiği babasının özlemini kalbinden on paralık çıkaramadığını söyledi.

Araştırmaları sonucu sabık yıl babasının kabrinin birlikte kâin şehit Hüseyin Duman’ın Bolu’daki ailesine ulaştığını aktaran Erdoğmuş, ilk inanamadıklarını, fotoğrafları gönderdiğini anlattı.

Erdoğmuş, sonuç nefesini babasıyla alay malay veren Esrar’ın ailesiyle aynı araya gelmenin hissini anlatmakta zahmet çektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Haddinden Fazla mutluyum. Biz yıllarca babasız kaldık, babasız büyüdük. Doyasıya ‘baba’ diyemedik. ‘Baba’ kelimesini bilmiyoruz. Annem 52 yaşında sine kanserinden öldü. Anne cet yok. Yıllar bilahare 2 cömert buldum, benzeri birlikte anne sahibi oldum. Martir çocukları yıllar sonradan acılarını paylaşabilecek birilerini arıyor. Ben öyle aradım kim benimle bire bir acıyı tüvana kişileri buldum.”

Aileyle vesile buldukça görüştüklerini dile getiren Erdoğmuş, “Birbirimizi tek salıverme niyetimiz namevcut. Biz ‘cet’ diyemedik amma ayrımsız ahi, aynı temel sahibi olduk. Benim zat annem bile namevcut. Bundan Sonra ortak annemiz var zira annemin çektiği acıların aynısını o bile çekti. Biliyorum onun neler çektiğini. İnşallah de Sakine annemi Hüseyin amcamızın mezarına götüreceğiz.” dedi.

“Genişlik mail zamanda babamın mezarına gitmeyi düşünüyoruz”

Bolu’üstelik zinde Turhan Kötü ise babası şehit olduğunda daha 2 yaşında, kardeşinin birlikte 40 günlük olduğunu anımsattı.

Baba özlemini bilcümle yaşadığını dile getiren Yaman, “Üzerimizde ağababa özlemi devam etti geldi. Bir müddet sonraları araştırmaya çalıştık amma Mehmet ağabeyden Cenabıhak razı olsun, o bizden ilk erişmiş.” diyerek konuştu.

Yaman, “Bize geçmiş selen verdiğinde haddinden fazla şaşırdık. O dakika haddinden fazla iri memnuniyet ve galeyan içindeydik, anlatılabilecek kabil ayrımsız husus değil. Şehitliğe gitme imkanım olmadı. Allah kader ederse en yakın zamanda gitmeyi düşünüyoruz. İnşallah bize babamızın mezarı başında tıpkısı Fatiha ihata etmek nasip olacak.” ifadelerini kullandı.

“Sağlığında kavuşamadık, mezarında kavuşalım de ayrımsız göreyim”

Martir eşi Sakine Duman (78) ise sabık sene eşinin mezarının bulunduğunu öğrendiklerini, önceki özellikle inanamadığını dile getirdi.

Eşinin mezarına gitmeyi haddinden fazla istediğini rapor eden Yaman, “Bir gidemedim amma hangi antlaşma gideceğim? Ben dahi yaşlandım. ‘Sağlığında kavuşamadık, mezarında kavuşalım üstelik bir göreyim.’ diyorum. Kavuşamadık işte, bu sıkıntı böyleymiş. İki oğlunu görmedi; biri 2 yaşındaydı, başkası 40 günlüktü. Babayı bilici yok kim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: