Bitkisel eser sigortalarında 2022 üretim sezonu açıldı

TARSİM’den yapılan açıklamada, küresel iklim değişikliklerinin etkileriyle gelişigüzel zirai faaliyetlerin son yıllarda faziletkâr düzeyde risk altında olduğu belirtilerek, yoğun, don, fırtına, başat-seylap, cuşiş ve yağışsızlık kadar meteorolojik afetlerle elan sık karşılaşıldığı ve kayıpların arttığı anımsatıldı.

Sigortanın ihmal edilmemesi ve tarımsal üretimin bağımsız aynı parçası haline gelmesi gerektiği dökme açıklamada, üreticilere yeni ahit ekilişleri ile ilgilendiren bitkisel ürünlerini sigortalatmaları üstüne çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üreticilerimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdindeki Dikici Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kesin araç yaptırmalı evet üstelik kayıtlarını güncellemelidir. Sonrasında, poliçe süresini kaçırmamak üzere bitkisel ürünlerde başkalık gösteren sonuç poliçe kabul tarihlerini tarsim.gov.tr üzerinden izlem ederek mezun sigorta şirketlerinin acenteleri yoluyla ekincilik sigortası başvurusunda bulunabilir. Nebati Im Sigortası’nda üreticinin priminin yüzde 50’si, Karye Bazlı Kuraklık Mahsul Sigortası’nda 2022 yılına hususi tevessül etmek amacıyla yüzdelik 70’i ve meyvelerde ise külot teminatı priminin yüzdelik 67’ye vasıl büyüklüğünde kısmı fehamet aracılığıyla karşılanıyor. Ayrıca, üreticilere değişik iskonto ve ödeme kolaylıkları dahi sunuluyor. 2022 yılı istihsal sezonunun ülkemize, üreticilerimize ve paydaşlarımıza görklü olmasını dileriz.”

 

Zirai desteklerde hayvancılık 2022’de genişlik faziletli paya sahip

 

Tarımsal desteklerde hayvancılık 2022’de arz erdemli paya ehil

 

Tarım Kredi, mağazalarında öz cilt ürünlerini satacak

 

 

Share: