Gidiş Geliş sigortasında müphemlik ortadan kalkacak kullanılmamış ıslah ati

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, önümüzdeki döneme ait sunu mehabetli ruzname maddelerinden birinin bile gidiş geliş sigortası olduğunu söyledi. Gürsoy, gidiş geliş sigortasındaki değişikliklerin reform niteliğinde olacağını kaydetti.

Türkiye’birlikte sigortacılığın yapı kuruluşu Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) bu sene 10. nöbet düzenlediği, sigorta sektörünün yer mefret buluşmalarından Sigorta Haftası, geçmiş ahit gerçekleşen “2021’dahi Sigortanın Türkiye Ekonomisine Katkısı, Beklentiler, Fırsatlar” paneli ile başladı. TSB Başkanı Atilla Benli, Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun kayran aldığı panelde sigortanın Türkiye ekonomisine katkıları değerlendirildi.

Kanunuesasi Mahkemesi ve Danıştay kararlarıyla akıbet zamanlarda sektörün gündemine oturan gidiş geliş sigortasındaki belirsizliğin, duruşma kararları dikkate alınarak planlı gidiş geliş sigortasına ilgilendiren kanun taslağı ile ortadan kalkacağını belirten SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, “SEDDK olarak önümüzdeki bölüm trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler yapmakta kararlıyız. Buna yönelik adına, zorunlu gidiş geliş sigortalarında hizmet kalitesinin yükseltilerek sigortalı memnuniyetinin artırılmasına imkân sağlayacak aracısız tazmin sistemine ilgili kendisine yer bereketli dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz için sunma akıllıca modelin geliştirilmesini amaçlamaktayız” dedi.

İyi sürücüye düşük kıymet

Eklenmiş adına gidiş geliş kuralı ihlalleri sonucu geçerli çoban ceza puanları, çoban belgelerine el konulma süresi üzere risk değerlendirmesinde temel alınabilecek bilgiler göz önünde bulundurularak sigorta skoru hesaplanması projesini, dolgunca çoban-şiddetli çoban ayrımı yapılabilmesine yardım sağlaması ve sigorta şirketleri yoluyla primlerin henüz adaletli tıpkı şekilde belirlenmesine imkân sağlaması itibarıyla berenarı önemsediklerini vurgulayan Gürsoy, gündemdeki diğer konuları şu şekilde anlattı:

“Sigorta Takviye Komisyonu’nun bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirecek düzenlemelerin beraberinde Sigorta Hikmet Merkezi’nin (SBM) bilgelik paylaşımını düzenleyen ve SBM’nin fonksiyonlarını genişletecek kanun düzenlemeleri gündemimizde. Sigortacılık faaliyetlerinin tamlık aşamalarında dijital süreçlerin kullanımına imkan verecek düzenlemeler dahi yapmayı amaçlıyoruz. Öte yandan daha çok anamal yeterliliğinin ötesinde, kurumsal uzluk kavramını sektörün gündemine içki içmek istiyoruz. Bu gaye doğrultusunda iç sistemlerle ilgilendiren haddinden fazla heybetli benzeri talimatname taslağı hazırladık. Bu talimatname taslağı, iç taharri, risk yönetimi, aktüerya ve bağırsak denetleme fonksiyonlarıyla ilgilendiren, günümüz gereksinimlerini karşılayan çok yetişkin hususlar içermektedir. Bu talimatname yayınlandıktan sonraları, sektörün kurumsal yetkinliği ve yeterliliği biraz rütbe birden atlayacaktır.

Mali sigortalarda sektörün önünü açacağız

Ticari hayatın canlılığını seçmek için geliştirilen büyüklük destekli matlup sigortasının geliştirilmesi, kefalet sigortası, bina tamamlama sigortası gibi finansal sigortaların geliştirilmesi ana hedefl erimiz beyninde düzlük almaktadır. Mali sigortalarda sektörün önünü anahtar düzenlemeler fayrap etmek amacıyla çalışmalarımızı bitmeme ettireceğiz. Tamlık bu düzenlemeleri yaparken mevzuatın sadeleştirilmesi yönünde adımlar birlikte atarak ilerlemeyi planlıyoruz. İç sistemler yönetmeliği, mesafeli satış yönetmeliğinin yanı sıra, gücük vadede maharet karşılıklar yönetmeliği ve maden ferdi kaza sigortası uygulamasına ilgilendiren sektörümüzün ihtiyaçlarına yanıt veren aranjman hazırlıklarımızın olacağını birlikte bu vesileyle sizlerle ısınmak isterim.

BES tarafında ise, ayrı ayrı sigorta ve artırım ürünleriyle BES’in bütünleşik aynı şekilde ve cazibeli imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak ayrımsız düzenek üstünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şekilde, hayatlarının mütenevvi dönemlerinde kendilerine destek sağlayabilecek hususi ayrımsız güvence paketini BES katılımcılarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.”

“Sigorta sektörü olarak ‘esmer zaman dostu’ olduk”

Haftanın ve günün açım panelinde değerlendirmelerde bulunan TSB Başkanı Atilla Benli ise son 1,5 yıldır Kovid_19 ilkin girmek amacıyla yaşanan saf afetlerin münasebetsiz etkileriyle devlet çapında mücadele verildiğini belirterek, “Sigorta sektörü namına ‘kişmiri periyot dostu’ olduk. Baskı günlerde ülkemizin ve milletimizin beraberinde durduk, elimizi taşın altına sokmaktan çekinmedik” dedi.

Benli şöyle bitmeme etti: “Pandeminin başlangıcından bu yana; doğrudan pandemiye ilişik olarak hanay sigortalarında 750 milyon TL, esenlik sigortalarında ise 228 milyon TL; Elâzığ ve İzmir zelzele felaketlerinde ise 717 milyon TL tazminat üstlendik. Bu rakamlara, pandemi kapsamında sigortalılarımıza sağladığımız ayrıksı imkanları dahi kattığımızda halkımıza kestirmece 2 bilyon TL üzere koskocaman ölçekte tıpkısı bindi sağlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. 2020 yılında sektörümüz prim üretimini yüzde 19,2 artırarak 82,6 bilyon TL prim büyüklüğüne ulaşmıştır. 2021 yılına da gür başladık; ilk dört maaş prim üretiminde kısaca 33 milyar TL gibi ayrımsız istihsal rakamı yakaladık; yıl sonunda bu rakamın 100 milyar TL’yi aşmasını bekliyoruz. Son dönemde hemencecik hayata geçmeye başlayan sektörümüzü yakından ilgili uygulamaların hayata geçirilmesiyle gelişigüzel 2020 yılında sağlanan ivmenin artarak devam edeceğine ve önümüzdeki 10 yılın Türkiye sigortacılığının ve emeklilik sektörünün heybetli tahaccüm mezuniyet edeceği benzeri çevrim olacağına inanıyorum.”

“Sigorta olmazsa üretim gayrimümkün”

Sigorta Buluşmaları’nın geçmiş panelinin benzeri ayrıksı konuğu TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bile sigorta acenteleri ve eksperlerinin, pandemi ve facia koşullarına rağmen, gelişim ika biçimlerindeki dönüşüme dakikasında uzlaşma sağlayarak çokça bereketli tıpkı sınav verdiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, sahada etkin acente ve eksperler yardımıyla hiçbir arıza yaşanmadan sigortalılara kıvrak bakım verilmesinin sigortacılık sektörünün devamlılığı açısından şanlı olduğuna değindi.

Sigorta eksperleri ve acentelere yönelik daim mesleki iş sağlayıcı eğitimlerine online kendisine bitmeme ettiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, sahada sigorta sektörünün gelişimi, sigorta bilincinin yaygınlaştırılması ve hizmetlerin vatandaşlara ulaştırılmasında acente ve eksperlerin öneminin şişman olduğuna ilgi çekerek, “Alelhusus sanayicilerimiz amacıyla bile sigorta çözümleri önemlidir. Sigorta olmazsa istihsal gayrimümkün, sigorta olmazsa ihracat imkânsız, yabancı envestisman imkânsız. Bu anlamda henüz fazla endüstri kuruluşunun sigortalanması açısından gerekli girişimlerde bulunuyor ve paydaşlarımızla istişareler yapıyoruz. Bu konuda bile nöbet mezuniyet edeceğimize inanıyoruz. Sigorta sektörünü iş ortağımız kendisine gördüğümüzü ve ülkemizin sigorta sektörüne inancımızın bilcümle olduğunu terennüm etmek istiyorum” diye konuştu.

Sigorta Haftası panellerle devam ediyor

Sigorta Haftası’nda günün ikinci paneli “Kovid-19 ve Sonrası Sigortacılıkta Global Trendler ve Türkiye Perspektifi” başlığıyla gerçekleşti. TSB Yönetim Kurulu Komutan Yardımcısı ve Rum Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, Bupa Acıbadem Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gürcan ve Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun kayran aldığı panelde Kovid-19’un zatî sağlık konusundaki farkındalığı artırdığına aksan yapıldı.

Esenlik sigortalarının Kovid-19 kabilinden müstevli dönemlerinde koca bire bir hazırlık unsuru olduğuna özen çekildi. 10. Sigorta Haftası ferda ve 4 Haziran tarihinde gerçekleşecek panellerle devam edecek. Panellerde sigorta sektörünün ekonomiye katkısı, Kovid-19 sürecinde sektörün ortaya koyduğu takat sınırı, ati trendleri, sağlık, trafik, takanak sigortaları ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kadar birçok heybetli konu uzmanlar yoluyla ele alınacak. Panellerin canlı yayın oturumlarına www.sigortahaftasi.com sitesinden erişilebiliyor.

Trafik sigortasında ‘skor’ uygulaması

 

Sigorta sektöründe ivme beklentisi

 

Gidiş Geliş sigortasında 5 balaban kavisli

 

Share: