Çin ekstrem istihlak pazarında ikinci

Dünyanın önde mevrut global izleme müşavirlik şirketlerinden ve dünyanın nazik şirketleri için alım satım araştırmaları işleyen Bain & Company ve Financial Times gazetesine göre Çin, çılgın tüketimde 2009 yılına kıyasla yüzde 23 büyüyerek, Japonya’dan sonraları dünyanın sunma balaban ikinci ölçüsüz tüketim pazarı oldu.

Çin’in adlı iş, tutum ve araştırı dergisi “Hurun Report”un birlikte araştırmasında üstelik Çin’da bulunan zenginlerin yüzde 50’sinden fazlasının gayrimenkul, şiddetli saat ve cevahir üzere şiddetli tüketim malzemelerine yılda ortalama 1 milyon yuan (kestirmece 237 bin 105 TL) harcadığı belirtildi.

Araştırmaya bakarak yıllık varlıkları 10 milyon yuan (kestirmece 2 milyon 370 bin TL) üzerinde olan Çinlilerin yılda ortalama 1 ile 3 milyon yuan ortada gider yaptığı kaydedildi.

Çinlilerin yatırımlarını değerlendirme noktasında borsaya gereğince hala gayrimenkulün yeğleme edildiği belirtilirken, kâh zenginlerinde yatırımlarını sanatsal ürünlere ve bazı adı şaşılacak büyüyen şirketlere yatırdığı bildirildi.

Hurun Report’a göre Çin’deki zenginlerin birçoğu saatler başta doğmak üzere, mücevher, içki, ekstrem otomobil, geziler ve çocukların eğitimi için mal harcıyor.

Çin’deki zenginlerinde yüzde 50’si da çocuklarını yetişek için ESIR, İngiltere, Kanada ve İsviçre’ye gönderiyor.

Ülkede son on yılda katmerli istihlak yapanların arttığına vurgu yapılırken, şiddetli ürünlere meyili olanların genelde güre erkeklerden oluştuğu kaydediliyor.

Çin’dahi serveti 10 milyon yuanın üstünde olanların yaş ortalaması 39 olarak verilirken, serveti 100 milyonun yuan (kestirmece 23.7 milyon TL) civarında olanların yaş ortalamasının de 43 olduğu kaydediliyor.

Ülkenin asıl kesiminde 875 bin kişinin serveti 10 milyon yuanın üzerinde olduğu tamlanan haberde, bunların 55 bininin servetlerinin 100 milyon yuanın üstünde olduğu bildirildi.

Share: