Çin’de vasıta satışları azaldı

EPDK’nin genel ağ sitesinde vadi kayran duyuruya göre, yükleme zehir işletmeci lisansı başvuruları hoppadak elektronik ortamda alınacak, elden veya kere tarafından yapılan lisans başvuruları dikkate alınmayacak.

Başvurular 18 Nisan’dan itibaren yapılmaya başlanacak

Lisans başvurusunda bulunacak hukuksal kişilerin, müracaat yapmaya çıkışlı kıldıkları güç veya kişilere ilgili yetki belgelerinin aslının evet bile noterlik musaddak aynı nüshasının gerekli dilekçe formatına uygun şekilde elektronik ortamda hazırlanan tıpkı yazının eki kendisine elden yahut kere eliyle EPDK’ye sunulması gerekecek.

EPDK’nin “Yükleme Hizmeti Yönetmeliği” güzeşte hafta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı

Buna bakarak, lisans arz aşkın 49 yıla kadar verilebilecek. Lisans süresi, lisans sahibinin talebi konusunda müddet bitiminden ahzetmek için ve öngörülen maksimal lisans süresi gözetilmek aracılığıyla uzatılabilecek.

Yükleme ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 kamer içre arz bir iki 50 nüsha yükleme ünitesinden ve en birkaç 5 farklı ilçedeki şarj istasyonundan oluşacak şekilde yükleme ağını oluşturacak.

Şarj ağında saha alan şarj ünitelerinin sunu birkaç yüzdelik 5’i ile Karayolları Umumi Müdürlüğünün sorumluluğu altında kâin otoyollar ve heybet otoyollarında saha alan yükleme ünitelerinin en az yüzde 50’sinin DC 50 kilovat (kW) ve eğin güçteki şarj niteliğinde olması mecburi olacak.

Çin, elektrikli şalter üretimini artırdı

 

Açacak yükleme istasyonu yatırımlarına hoşgörüsüz ödemesiz bindi

 

Share: