Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası tecim yasağı

Çin, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyarete karşılık olarak Tayvan ile ticaretin bir kısmını durdurdu. Tayvan medyası de pazartesi günü Çin’mağara 100’den aşkın tedarikçiden gıda ithalatını yasakladığı yönünde duyum yayımlamıştı.

Çin Gümrük Genel İdaresi bugün yaptığı açıklamada, sabık yıldan bu yana ürünlerde tespit edilen pestisit kalıntısı ve corona virüsü dolayısıyla dondurulmuş balık paketleri ile ara sıra balık ve meyvelerin ithalatının askıya alındığını söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı ise yaptığı apayrı bire bir açıklamada, ilişik kanun hükümlerine bakarak katıksız kum ihracatını yasakladığını söyledi. Fakat açıklamada, Pelosi’nin ziyaretine ve bununla bağlantılı beklenir soylu erki müeyyide ihtimaline değinilmedi.

ÇİN HENÜZ ILK DAHI YASAKLAMIŞTI Pekin, siyasi meseleler yüzünden daha önce üstelik Tayvan’ın tarım endüstrisini kasıt almıştı. Çin geçtiğimiz yıl Tayvan’dan ananas, balmumu ve lezzetli elma ithalatını durdurmuştu. Tayvan’bile üretilen meyvelerin çoğu yurt ortamında tüketilirken, ihracatın iri çoğunluğu Çin’e yapılıyor. Cenup Tayvan’ın tarım yapılan bölgeleri bile Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyen Tsai Ing-wen’in Demokratik İlerleme Partisi’nin kaleleri namına görülüyor.

 

İKİ HAVZA ARASINDAKİ TİCARET HACMİ BÜYÜYORDU

Çin, Tayvan’ın yer şişman tecim ortağı olarak görülüyor. İki mutluluk arasındaki tecim, güzeşte yıl yüzdelik 26 artarak 328,3 milyar dolara ulaşmıştı. Çin gümrük verilerine bakarak, adadan yapılan ihracatın ithalatı aşmasıyla Tayvan bu ülkeye karşı 172 milyar dolar aut tecim ilavesi vermişti.

İthalatçı pozisyonda olan Pekin, Tayvan ürünlerine müeyyide uygulayarak bu avantajını kullanabilirken, Tayvan ise Çin’mağara nısıf nâkil tedarikinin mehabetli bir bölümünü karşılıyor.

Çin Tayvan’ı karışma ederse çip krizi kapıda

 

Çin, ESIR’nin Pekin büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

 

Çin ordusu, kaynak mühimmatla tatbikat başlattı

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin Tayvan ziyaretini kınadı

 

Share: