Çinliler Türkiye’de karı almaya başladı

Çinliler’in Türkiye’ye ilgisi gayrimenkul piyasasını birlikte canlandırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) marifetiyle açıklanan mahiye bölük mir verilerinde 3 yıl öncesine büyüklüğünde önceki 10 zarfında vadi almasına karşın sonradan frene basan Çinliler sonuç dönemde yeniden gelgel için harekete geçti. Sabah’tan Ses Debbağ haberine bakarak, geçtiğimiz günlerde Haziran 2020 sonuçlarını açıklayan TÜİK’in verilerine göre, yabancılara 1.664 ev satıldı. Listede ilk defa Çin vatandaşları konut alımlarında ilk üçe girdi. 398 bölük satışıyla İranlılar önce sırada meydan alırken, 257 konutla Iraklılar, onları üstelik 78 ev satışı ile Çinliler strateji etti.

6 AYDA 415 EV

Çinliler’in ilgisinin esasta tansık olmadığını belirten uzmanlar sabık sene ve geçmiş senelerde sene toplamında 200’ün altında gayrimenkul alımı özne Çinliler’in bu yıl önce 6 ayda aldıkları yurt sayısı ise 415 olduğuna ilgi çekti. Alelhusus güzeşte sene gerçekleşen G-20 zirvesinde, küresel ticarette ağırlığını pir hissettiren Çin’e Türkiye’nin avantajları anlatıldığında bunun sonucunda Çinli firmaların, Avrupa’ya daha andıran olabilmek adına İstanbul’dan ticari ünitelerle ilgilenmeye başladığını belirtiyorlar.

5 YILDA İKİYE KATLADI

İNDER Umumi Heyet Başkanı Nazmi Durbakayım, açıklayan verilere göre Çinli vatandaşların satın aldığı emlak miktarının ve bütün yabancı satışlar içindeki payının akıbet 5 yılda kısaca iki katına çıktığını söyledi. Çinliler ile yapılan göz alışverişiyle ait bazı sorunlar olduğunun altını çizen Durbakayım, şöyle bitmeme etti: “Çinli alıcılardaki en iri ülkü denk konusundaki sürtüşme adına görünüyor. Sektördeki darboğazı punt namına gören bir nice Çinli yatırımcının faziletkâr oranda tenzilat beklentisi, Çin pazarındaki potansiyelin realize edilmesinin önünde grup oluşturuyor.”

ÇEŞİTLİLİKLE AYAR ÜSTELIK ARTAR

Yabancıların talebi ile oluşan pazarda yıllık cironun 400 bilyon dolar olduğunu belirten kısım temsilcileri, Avrupa’bile Türkiye’nin ana rakiplerinin İspanya ve Portekiz olduğunu belirtiyor. Bu iki ülkede ise yerlilerin tıpkı gayrimenkulü 300 bin euroya, yabancıların 420 bin euroya satın aldığını söylediler. Türkiye’dahi aynı gayrimenkulün sayı farkı büyüklüğünün 115 metrekare, göz eş fiyatının ise bin 916 teklik olduğu belirtilirken, bir eve vatandaşın 220 bin teklik öderken, yabancının 875 bin euro ödediğinin şeş çiziliyor. “Kısaca 4 hatim elan aşkın ödemeyle Türkiye pazarda özen çekiyor” denirken, Portekiz’bile temas 5 evden biri yabancılara satılırken, Türkiye’nin de bu pazarda hemen 6 milyar dolarlık tıpkısı pasta dilimi ile yetinmesinin birkaç olacağı üstelik eklendi. 

Share: