Doymazlık bölük piyasasını vuruyor

Emlak sektörü, sakıt faiz oranlarıyla alay malay serencam yılların yeryüzü çalışkan dönemini yaşıyor. Ancak satma rekorlarının kırıldığı bu dönemde sektöre gölge düşüren ahval da artmaya başladı. Sakıt getiri oranları, ev sahibi kalkmak isteyen vatandaşların birlikte kâh fırsatçıları de harekete geçirdi. Piyasada ticari ahlaka uymayan ahval yaşanmaya başladı. 

1- TAPUDA ‘VAZGEÇTİM’ ŞOKU
Krediler ucuzlayınca yurttaş konuta atılım etmiş ancak bunu vesile bilici ara sıra eş sahibi ve inşaatçılar fahiş remiks yapmıştı. Ticari ahlaka yersiz bu genişlik serencam zamanlarda ilginç bire bir boyuta taşındı. Alınan bilgiye bakarak alış-satış sözleşmesi yapıldıktan sonra tapu işlemleri sırasında bile gâh aile sahipleri bazı gerekçeler öne sürerek ‘vazgeçtim’ deyip imza atmaktan vazgeçebiliyor. 

2- SON DAKİKA FIRSAT ZAMMI
Bazı satıcılar ise üzerinde mahsus fiyata rağmen amal yüreklilik çekme aşamasına yahut tapu aşamasına geldiğinde ‘hangi büyüklüğünde koparırsam kar’ deyip lüp fiyatında 3-5 bin lira elan zam istiyor. Almaç ise evi ulaşmak amacıyla harcadığı mesaiyi da dikkate alarak bu zammı sineye çekiyor. 

3- CİDDİ ALICIYA YENİ TARİFE
Yapılan zamlarda sunma haddinden fazla mergup formül ise eve kamera çıkınca aile sahibinin ağız değiştirip emlakçıya eskimemiş bedel dikte etmesiyle yaşanıyor. Yurttaş emlakçıyla belirlenen fiyat üstünde anlaşıyor. Emlak Bürosu, sülale sahibini ‘evine kamera imdi’ diye niteleyerek arayınca de işlemler değişiyor. Bu yol alıcının önüne bakir zamlı tarife geliyor.

4- HACİZLİ EVLE GÜVENMELIK UYANIKLIĞI
Bir ayrıksı oportünizm ise emlakçıların aldığı kapora bedelinde yaşanıyor. Üzerinde haciz olduğunu kasten konutu satışa çıkarıp, almaç durumu farkettiğinde ‘ego karışmam’ diye kaporayı kalın kafalı ödemeyi kabul etmeyen emlakçılar birlikte sektörün güvenilirliğini zedeliyor. Böyle durumlara rağmen, tüketicinin güvenmelik verirken emlakçıyla yaptığı sözleşmeye; ‘Banka yahut tapuda evle ilgili tıpkısı dava çıkarsa kapora reddetme edilir’ diye niteleyerek madde eklemenin yararlı olacağı belirtiliyor. 

5- E-İPOTEK YOĞUNLUĞU MAĞDUR EDİYOR
Vatandaşlardan gelen güç şikayetlerden biri de e-ipotek sorunuyla ilişik. Kredisi onaylanan ve hesabına yatan vatandaşlar günlerce tapudan ati mesajı bekliyor fakat bazen banka şubelerenin yoğunluktan çevre lüzumlu evrakları tapuya e-tutu üzerinden vaktinde iletmemesi süreci uzatıyor. Proses uzadıkça familya sahipleri satıştan vazgeçebiliyor. Ve bu durumda alıcının ekspertiz ücreti ve kaporası da çöpe gitmiş oluyor.

ALTI AYDA TAPUYA 7.8 MİLYAR ÖDEDİK
Türkiye genelinde yılın önceki yarısında toplanmış 581 bin 798 hane satışı gerçekleşti. Faizlerin inmesi ile birlikte, bu yıl bölük satışları geçen yılın tıpkı dönemine göre yüzde 32 arttı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden hazineye 6 ayda sağlanan yardım ise 7 bilyon 792 milyon TL oldu. 6 ayda en çok konutun satıldığı mülk ise İstanbul oldu. İstanbul´birlikte 6 ayda 95 bin 271 göz satıldı. İstanbul´birlikte konut satışlarının genişlik güç olduğu ilçeler ise başta Esenyurt görünmek için Pendik, Sancaktepe, Başakşehir ve Beylikdüzü oldu. İstanbul Esenyurt´ta 6 ayda 12 bin 983 ev satıldı. Pendik’te 4 bin 872, Sancaktepe’de 4 bin 836, Başakşehir’birlikte 4 bin 830 ve Beylikdüzü’nde 4 bin 328 konut satışı gerçekleşti. Esenyurt basamak satışlarında gayrı ilçeleri 3’e katladı. Faizlerin inmesi ile birlikte küsurat konut satışları ve gayrı gurur satımlar ile yıl sonuna büyüklüğünde hazineye 20 milyar maddi ulama sağlanacağı öngörülüyor.
(Şenay Büyükköşdere /Akşam)

Çinliler Türkiye’üstelik aile almaya başladı

Share: