Definecilerin sinsice hafriyat yaptığı sırada kâin Hadrianopolis Antik Kenti, şehrin 8 bin almanak geçmişine mum tutuyor

Definecilerin çaktırmadan hafriyat yaptığı sırada kâin Hadrianopolis Antika Kenti, şehrin 8 bin yıllık geçmişine ışık tutuyor

Uğrun kazıyla ortaya daha çok tarihi değiştirdi

Definecilerin çaktırmadan kazı yaptığı tam bulunan Hadrianopolis Antik Kenti, şehrin 8000 almanak geçmişine çerağ tutuyor

Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş:

“Çalışmalarda kentin kurulduğu gündüz değil amma buradaki iskan faaliyetlerinin insanlığa dair yaşam izlerinin Neolitik Döneme büyüklüğünde gittiğini arkeolojik verilerle kanıtladık”

TÜMBİKON VE KARDERFED Umumi Başkanı Cevdet Akay :

” Bölgemizi Türkiye ve dünyada tanıtmaya hız edeceğiz”

KARABÜK – Karabük’ün Eskipazar ilçesinde, 2003 yılında definecilerin gizlice hafriyat yaptığı sırada jandarma baskını sonrası ortaya çıkan ve yapılan hafriyat çalışmalarıyla ” Batı Karadeniz’in Zeugmas”ı olarak adlandırılan Hadrianopolis Antika Kenti, kentin geçmişine ışık tutuyor.

Tekmil Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ile İstanbul Karabük Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cevdet Akay’ın girişimleri ile Eskipazar’daki Hadrianapolis Antika Kenti’nin tanıtımına katkı temin etmek için izlence düzenledi. Aralarında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Koordinatör Başhekimi ve Olgun Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit’in da bulunduğu iş insanı ve bürokratlarında bulunduğu yıldız bilimi 8 bin yıllık antik kentti gezti.

TÜMBİKON ve KARDERFED Genel Başkanı Cevdet Akay, bulundukları sivil toğlum kuruluşları içersinde bölgenin tanıtımına, gelişlmesine yardım sağalamak için çabalama sarf ettiklerini söyledi.

Akay, yerli yönetimlerinde içre yer aldığı işbirliği ve muadele için çok önem sunma ediyor. Yenice’de yaptığı turizm çalıştayının peşi sıra yaptığımız istişareler noktasında Hadiranopolis Antika Kenti’nin tanıtımına katkı sağlamak üzere buradayız. Burada edindiğimiz bilgilerle Karabük’ü, Eskipazar’ı ve Hadrianopolis Antika Kenti’ni, benzer olduğu büyüklüğünde Türkiye ve dünyada tanıtmaya çaba edeceğiz. Eko turizmi, yani Safranbolu, Yenice, Eskipazar, Ovacık ve Eflani ile birleştirerek buradaki tursit sayısına artış yönünd ekatkı sağlayıp konaklama süresini arttırmak amacıyla ceht harcama edeceğiz. Burası MÖ. 5 bin 500 yılında ikamete açılmış çok zer tıpkı antika site. Bu güzelliklere topluluk çıkıp duyurulması gerekiyor. Kul aynı İstanbul’de hayatiyetli tıpkı Karabüklü olarak bölgemizin tanıtımına yardım çıkarmak amacıyla her tip katkıyı isnat etmek için elimizden mevrut gayreti da göstereceğiz” dedi.

Er Bizans dönemi kalıntılarının yer aldığı ve dolaşma ışığına çıkması beklenen balaban tıpkı düzlük olduğu aritmetik edilen Hadrianapolis’in, Eskipazar’ın lokal yemekleri ve kültürüyle henüz yakından tanınabilmesi için düzenlenen programda katılımcılara tike fail hafriyat başkanı Karabük Üniversitesi Selen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, habersizce hafriyat sonrası Jandarmanın, Karadeniz Ereğli Müze Müdürlüğüne bildirmesi sonrası bölgede başlatılan kazı bilimsel hafriyat çalışmalarının ardından bölgenin 8000 almanak bire bir geçmişe erbap olduğu belirlendiklerini söyledi.

Karabük Üniversitesi Haber Gökçe Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Ersin Çelikbaş’ın başkanlığında yapılan hafriyat çalışmalarında, haddinden fazla sayıda kazı bilimsel bakiye, hamamlar, kiliseler, Roma konutu, Roma kalesi, vaftizhane ve çok sayıda oyuntu kalıntıları ortaya artık.

Hafriyat Başkanı Çelikbaş, Hadrian’ın Milattan Bilahare 117-137 yılları ortada Roma İmparatorluğu’nda imparatorluk yapmış ve Roma’nın mehabetli imparatorlarından birisi olduğunu belirtti. Hadrian’ın diğer imparatorlardan ayrımlı adına, imparatorluğun topluluk olduğu coğrafyayı karış karış gezen yegâne ilhan olduğunu, Anadolu’ya 3 posta seyahat düzenlediğini ve gezi düzenlediği kentlere haddinden fazla nazik yardımlarda bulunduğunu anlatım eden Çelikbaş, “Bundan belde kent Hadrian’ı onurlandırmak amacıyla şehirlerin isimlerini alelumum Hadrianopolis’e dönüştürerek imparatoru onurlandırmıştır. Bundan belde sadece Anadolu’birlikte ‘Hadrianopolis’ isminde 6 devam şehir bulunur. Tabi bu kentler Hadrian döneminde kurulduğu anlamına gelmiyor. Hadrian görüşme ettikten bilahare kentin adı değiştiriliyor” dedi.

” Bura tıpkısı mozaik okulu görüşme merkezi”

Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan mozaiklerin o dönemde bölgede hareketli insanlar eliyle yapıldığını anlatan Çelikbaş, “Mozaikleri oluşturan beherglas birime biz ‘tessera’ diyoruz. Tesseralar boya ile oluşturulmuyor. Bunlar taşların doğal rengi. Bu renkleri oluşturan gelişigüzel taşı tığ bu bölgede tayin ettik. Buradan yola çıkarak bu eserleri yapanlar gerçekte buranın sanatçılarıydı. Bunlar haricen ithal malzemeyle yapılmadı. Bölgenin zat domestik malzemesiyle yapıldı. Çabucak derhâl gelişigüzel yapıda mozaik kalıntısı var. Bunun haricen getirilen ustalarla yaptırılması kip gibi değil. Bundan âlem Hadrianopolis’e, özellikle Genç Roma Erken ve Bizans Dönemi’nde burada biz mozaik okulu olduğunu dinamik aynı şekilde anlayış ediyoruz” diyerek konuştu.

” Sinsice kazıyla ortaya daha çok, bölgenin tarihini değiştirdi”

Ellerindeki verilerin Hadrianopolis’in Milattan Ilk 1. yüzyılda kurulduğunu gösterdiğini nâkil Çelikbaş, şunları kaydetti:

“Fakat bizim 2021-2022 yıllarında yapmış olduğumuz çalışmalarda kentin kurulduğu güneş değil amma buradaki iskan faaliyetlerinin insanlığa dair hayat izlerinin Neolitik Döneme büyüklüğünde gittiğini kazı bilimsel verilerle kanıtladık. Bölgenin tarihi kestirmece adına günümüzden 8 bin yıl önceye büyüklüğünde gidiyor. Tabi bu bir şehir yerleşimi değil, imdi höyük yerleşimi. Bizim üzere mehabetli olan şu, bölgedeki yaşamın ne büyüklüğünde elan eskiye gittiğini arkeolojik konkre verilerle ortaya çıkarmış olmamız, bölgenin dahi tarihinin değişmesine illet oldu. Tarihi kentte geçmiş arkeolojik ilmî kazı çalışması 2003 yılında başladı. 2003 yılında şuan ortamında bulunduğumuz bu yapıda habersizce hafriyat gerçekleştiriliyor. Açıkgöz İstihbaratı buradaki kaçak kazıyı tespit ediyor ve durumu Karadeniz Ereğli Müzesine bildiriyor. Karadeniz Ereğli Müzesi üstelik burada tıpkı istirdat kazısı gerçekleştiriyor. Eskipazar ilçesindeki önceki kazı bilimsel ilmî hafriyat bu şekilde gerçekleştirilmiş oluyor” ifadelerine düz verdi.

“Bürokratlar ve iş adamları antik kenti seyahat”

Eskipazar ilçesi ve Hadrianopolis Antika Kenti’nin tanıtımına yardım tedarik etmek için Tamlık Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu Umumi Başkanı Cevdet Akay’ın organizasyonuyla formalist ve hisse senedi adamlarının katılımıyla antik kente seyahat düzenlendi.

Programa; Eskipazar Kaymakamı Furkan Bıçkın, Karabük İl Firez ve Turizm Müdürü İbrahim Delicesine, Eskipazar Şehremini Hüseyin Dönmez, TÜMBİKON ve KARDERFED Başkanı Cevdet Akay, Başkan Vekili Hilmi Kömü, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Koordinatör Başhekimi ve Bili Müesses Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, A Milli Topluluk çarkıt menajeri Duygusal Çobanoğlu, sakat Milli futbolcu spor yorumcusu Hayri Ülgen ve beraberindeki gök bilimi katıldı.

Daha sonra Çelikbaş, heyete Hadrianopolis Antik Kenti’ni gezdirerek, Hadrian, Hadrianopolis Antika Kenti ve bitmeme eden kazı çalışmaları üzerine vukuf verdi.

Share: