Depremin ardından paniğe kapılan vatandaşlar yer sarsıntısı çantası arayışına girdi

Tahminî 15 milyon vatandaşı etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yer sarsıntısı çantası satın almak isteyen vatandaşların sayısı arttı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde pahal hasarlara neden olan depremler kestirmece 105 bin kişinin yaralanmasına etken olurken, 35 binden fazla vatandaşın dahi hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bu incitici tablonun yanında yüzlerce fert, yıkılan binaların altından iyi namına kurtarılırken, göçük altından kurtarılan vatandaşlar herkese rüya olup, akıllara hareket ve ilk yardım çantalarını getirdi. Fay hattı üzerinde olduğu tanıdık Eskişehir’dahi da ahali, yaşanabilecek tıpkı depremde kullanılması hayır olacak olan zelzele çantalarını hazırlamaya başladı.

“Beribenzer valiz ve dinlenme kampı çantaları haddinden fazla yeğleme ediliyor”

Eskişehir’üstelik kıvrak vatandaşlar yaşanan afetin ardından hareket çantası arayışına girdi. Akıbet günlerde amade çantaların tükendiğini öğrenen vatandaşlar öz imkanlarıyla çanta hazırlamaya başladı. Eskişehir’da çanta ticareti fail Fatih Bati, yaşanan depremler sonrasında fiziksel yerine etkilenmeyen amma o korkuyu canlı Eskişehirlilerin yer sarsıntısı çantası hazırlayabilmek amacıyla çanta alışverişine çıktığını söyledi. Öğretmenlerin imdi geldiğini fark ettiğini tamlayan Ciddi, “Yaşanan nâr maalesef çokça can aldı amma enkazın altından kurtarılanların sayısı da fazlaydı. Bu nitelik, Cenabıhak göstermesin depresyon altında kalırsak deprem çantasına ihtiyacımız olduğunu baştan hatırlattı ve vatandaşlar dahi serencam günlerde çanta hazırlamaya başladı. Genelde kapasitesi çokça olan dinlenme kampı çantaları yeğleme ediliyor ama âdeta el valizleri de makul görülüyor. Hareket çantasının içine birlikte alelumum düdük, arık gıda, akarsu ve karanlıkta etrafı görebilmek için ışıldak tarzı şeyler koyulması gerekiyor” dedi.

“Hareket çabucak ayn uğrunda bulundurulmazsa panik haliyle unutulabilir”

Biyomedikal çalışanı Beklenti Hep, zelzele çantalarının birlikte ilk yardım çantalarının bile facia durumlarında çok balaban olduğunu söyledi. İlk yardım çantalarının panik halinde unutulmaması için görünür bire bir yerde koruma görevlisi edilmesi gerektiğinin altını çizen Hep, “Kahramanmaraş depremlerinden sonradan bazen yerlerde sıhhi imdat çantası fiyatları fahiş bir şekilde arttı amma biz çakılı tutuyoruz. İlk arkalama çantasının ana amacı, akse anlarında zat vücudumuzdaki aşağılık yaralanmaları tedavi edebilmek için kullanılabilecek malzemeleri barındırmasıdır. Küçük yaralanmaları hızlıca kapatabilmemiz amacıyla içerisinde bent bezi ve batikonlar bulunur, kırıcı yaraların iltihap kapmasını önlemeyebilmek için kullanılır. İçlerinde boyunluk bulunan çantalar birlikte bulunuyor ve şu meydanlık sunu çokça yeğleme edilenler boyunluk olan çantalar. Boyun zedelenmeleri ve bu merkez sorunlarda boyunluk kullanılabiliyor. İçerisinde bol ve türlü iz olan çantalar birlikte var ama henüz süssüz ve taşınması cılız çantalar bundan sonra yeğleme ediliyor. Bunların içlerinde bent bezi, hırsızlık, batikon, spanç ve boyunluk kabilinden o an gerekseme olacak ürünler bulunuyor. Vatandaşlar bu çantaları ulaşımı kolay olacak yere koyarsa daha dolgunca peki zira bu hat sarsıntı anlarında ayn önünde bulundurulmadığı devir o panik halinde unutulabilir. Ecza dolabı tarzında erdemli tıpkısı noktada olursa hareket simultane derhâl görülüp alınabilir. Antrparantez bu ürünler kısır halde olduğu için ambalajını açmadığımızda aksaklık olmuyor, sürekli eskimemiş çanta hazırlamaya lüzum namevcut” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: