Dokunaklı kovid vakalarının sırrı çözüldü!

 İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya bakarak, bu kişilerin vücudunda, virüs evet da bakterileri buyurmak için muafiyet sisteminin cenkçi hücreleri harekete geçirmesini sağlayıcı “lektin proteiniönin haddinden fazla beş altı miktarda olduğu veya hiç üretilmediği ortaya bundan sonra. Dekan Prof. Dr. Tufan Tükek, “Bihakkın geçtiğimiz günlerde hastalığı çokça tehlikeli geçiren tıpkısı aileden cet ve üç çocuğuna tarama yaptık. Tıpkı genetik eksikliği onlarda bile tayin ettik” dedi.

Eş özelliklere cemaat olduğu halde güneş tacı virüs enfeksiyonunun bazı hastalarda çok dokunaklı bazılarında ise hastalık henüz hafif geçirildiğiyle ilişkin araştırmalara benzeri yenisi bile İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapılan tıpkı çalışmayla eklendi. 284’ü Kovid hastası, 100’ü sağlıklı arama grubu kalkmak için, 384 kişinin dahil edildiği çalışmada, vücudun virüs evet de bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasında “makrofaj hücreleri” adı verilen kavgacı bağışıklık hücrelerini harekete nâkil mekanizmalardan, “mannoz bağlayıcı lektin proteiniö düzeyleri incelendi. İstanbul Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, geçtiğimiz Aile ayında “Infection, Genetics and Evolutionö adlı arsıulusal tıpkısı tababet dergisinde üstelik yayınlanan faaliyet üzerine Demirören Bilgelik Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Tükek, ağababa ve iki çocuğunun hastalığı aheste geçiren benzeri ağababa ve iki çocuğu ile henüz hastalığa yakalanmayan sair çocuğuna yaptıkları taramada, ana aut tam ev bireylerinde kalıtım bilimi kendisine bu prıtein eksikliğini belirleme ettiklerini söyledi ve “Yarım olan bu prıtein sentetik kendisine üretilip tedavide kullanıma girene kada yer azından bu kişilerin hastalığı kısık geçireceği öngörülerek daha bereketli korunması sağlanabilir” dedi.

“BAKTERİ VE VİRÜSLERİ HÜCEREDEN IRAK TUTUYOR”
Muafiyet sisteminin, temas enfeksiyon karşısında harekete sabık tabii benzeri immün cevap oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Tükek, “Bu saf cümle içerisinde gâh hücreler var. Defans sistemini oluşturan hücrelerimizin virüs evet dahi bakterilerle savaş etmesi amacıyla gâh sistemler var. Onlara yardımcı mekanizmalardan tıpkısı tanesi üstelik ‘mannoz bağlayıcı lektin’ yolağı dediğimiz ayrımsız nöbet. Mannoz bire bir şeker, bakteri ve virüslerin göze duvarında bulunuyor. Lektin birlikte insanda karaciğerde sentezlenen ve bakteri veya virüsün yüzeyinde kâin mannoz şekerini bağlayarak vücutta mevcut ‘makrofaj’ dediğimiz savaşçı hücrelerimizi enerjik ağıl getiren bir protein. Canlı arkaç mevrut bu şişman savaşçı hücreler, virüs ve bakterilerle uğraş etmeye başlıyor. Vücudun bunlarla savaşabilmesi için bu yolağın bol çalışıyor olması lazım. Yani bu lektin proteininin hücrede yeterince sentezlenmesi ve vücutta muhtemelen bir seviyede olması gerekiyor” dedi.

“AİLEDE BİR KİŞİ AĞIR GEÇİRDİYSE DİĞERLERİ DE TARANMALI”
Kovid-19 salgını sırasında hastalığı tehlikeli geçirenlerin özge sülale bireylerinde de analog süreçler yaşanmasının dikkatlerini çektiğini anlatan Prof. Dr. Tükek, bunun üzerine bu yönde tıpkısı mücahede dizayn ettiklerini anlatarak şu bilgileri verdi: “Bu, bozukluk benzer diye düşünüp elan geçmiş ağır sıklet bakıma yatmış, hastalığı ağır geçirmiş ve hafif geçirmiş insanları taradık. Bu kişilerde mannoz bağlayıcı lektin yolunun problemli olduğunu ve protein sentezinin haddinden fazla beş altı olduğunu, hele bile hastalığı kilolu bakımda geçiren kişilerde bu proteininin sentezlenmediğini, antrparantez vücutta tek bulunmadığını farkettik. Bunun konusunda benzeri araştırma yaptık ve sonuçlarını birlikte arsıulusal bire bir dergide yayınladık. Geçtiğimiz günlerde tıpkı gailesiz, babasının hastalığı haddinden fazla ağır geçirdiğini, kendisinin dahi çokça kilolu geçirdiğini söyleyerek bize başvurdu. Bilcümle aileyi bu yönden inceledik ve taramalarda babanın on paralık protein üretmediğini, annenin ağız ağıza dimdik olduğunu, ama üç kardeşin üstelik defektif protein ürettiklerini fark ettik.”

“AĞABABA VE İKİ OCUK AĞIR GEÇİRMİŞTİ VE PROTEİN EKSİKLİĞİ SAPTADIK”
Bu hastanın çocuklarındaki lektin proteini üretiminin yüzde 10 civarında kaldığını anlatan Prof. Dr. Tükek, şunları kaydetti: “Bu taramayla mannoz bağlayıcı lektin yolağının bu ailede dolgunca çalışmadığını görmüş olduk. Bu kişilerde, virüs evet de bakteri göze içerisine girdiği zaman, hastalığın çokça henüz güç temaşa ve çabuk yayımlanma riski oluyor. Bu taze arkadaşlarımızı incelediğimizde dahi üç kardeşten ikisi hastalığı çokça gösterişli geçirmiş ve kırıcı bakımda yatmış. Babadan mevrut genetik geçişle çokça birkaç lektin proteini ürettiğini evet da tek olmadığını fark ettik. Bu, şu almak gerçekte; bu proteini az olan kişiler evet de genetik namına bunu sentezleyemeyen eşhas, Kovid-19 evet dahi eksantrik bire bir enfeksiyona yakalandıklarında bunu çokça kısık geçirebilir. Dolayısıyla bu şahıslar toplumda tayin edilip bireşimli namına üretilmiş lektin proteini verilebilirse, hastalığın ihtimal bu kadar bati evet bile ölümcül temaşa olasılığını de azaltabiliriz. Bununla ilgilendiren müstakbel çalışmalara ihtiyaç var.”

“İLAÇ YERINE ÜRETİLİP VERİLEBİLİR”
Bu yönde benzeri projeleri olduğunu dahi vurgulayan Prof. Dr. Tükek, sözlerini şöyle noktaladı: “İmmün herkes çokça ağdalı, haddinden fazla değişik yolaklar var. Bizim gösterdiğimiz bunlardan yalnız tıpkı tanesi. Hastalığın ayrımlı seyretmesine sebep olan özelliklerden ayrımsız tanesi bu olanaklı ama bunun dışında dahi ayrımlı kalıtım bilimi modellemeler olanaklı. Ama şu anda bizim belirleme ettiğimiz bu kalıtım bilimi durumla ilişik bire bir aileyi tarayarak bunun örneklemesini birlikte yapmış olduk. Eğer Kovid’dahi müstevli süreci uzarsa. dalgalar bibi arka arkaya seyrederse, Kovid’den yitik ya bile hastalığı korkulu geçirmiş kişilerin aileleri taranabilir ve mannoz bağlayan lektin yolaiında defekti olan kişilere sentetik namına (rekombinant kendisine) üretilmiş bu proteinler haricen verilebilir. Böylece bu kişilerin üstelik hastalığı yoğun geçirme ihtimalleri azaltılabilir. Kas içi, soy içi ya üstelik mide asidinden korunmak sureiyle tablet formunda da üretilebilir bu protein. Bunlar tabii kim henüz sonraki aşamalar. Öncelikle bunun işe yarayıp yaramadığının yekpare namına gösterilmesi gerekiyor. Sonraları üstelik merhem haline getirilerek insanlara uygulaması bahis konusu cins.”

Share: