Dünyada 1 milyardan çok âdem yumruk koşullarda yaşıyor

Dünyadaki gelir adaletsizliği gelişigüzel sabık dönüş artarken, pandemi süreci makasın henüz birlikte açılmasına sebep oldu. Oxford Üniversitesi’nin Meskenet ve İnsani Evolüsyon Girişimi’nin 2015 günlü benzeri analizine bakarak, zemini toprak olan “maada resmi yerleşimlerde” bire bir milyardan aşkın herif yaşıyor. Bu koşullar bile afiyet sorunlarında artışa faktör oluyor.

HASTALIKLARA DAVETİYE

Uganda, Ruanda kabilinden ülkelerde dayanaklık etmek mensur etmeyi amaçlayan ayrımsız fayda amacı gütmeyen bünye olan EarthEnable’ın kurucusu Gayatri Datar ve arkadaşları Ruanda’de evlerin yüzde 75’inin zemininin yer olduğunu belirleme etti.

Toprak zeminler, böcek, haşarat, ve balçık kabilinden kavi haddinden fazla soruna hastalık oluyor. Havaya kalkan tozlar ise teneffüs yolu hastalıklarına hastalık oluyor. Ayrıca dünyada temas yıl 525 bin çocuğun ölümüne hastalık olan ishale üstelik çağrılık çıkartıyor.

BETON ZEMİN MALİYETLİ

Kaliforniya Üniversitesi’nden Paul Gertler’ın yaptığı 2009 günlü aynı araştırmaya göre, Meksika’üstelik zemini iyileştirilmiş evlerde şeş yaşından süfli çocuklarda ishal vakaları yüzdelik 13, kansızlık vakaları ise beşte benzeri oranında düşüş gösterdi.

Bakımsız ülkelerde aktif insanlar üzere beton dayanak noktası çekmek da az çok maliyetli.

Uluslararası bir bellek kuruluşu olan Toptan Kalkınma Merkezi’hangi göre Meksika, 2007’den 2013’e büyüklüğünde kısaca 3 milyon beton istinatgâh kurmak için 1,27 milyar dolar harcadı. Bu maliyetler balaban çoğunlukla sülale sahipleri eliyle karşılandı.

BIR TANE BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Ancak hastalıkları engel olmak ve el sağlığını yükseltmek üzere zemin iyileştirmesi da biricik başına yeterli değil. Gertler, dayanak noktası tahrif programlarının umum sağlığını geliştirme üzerine bir tane başına muvaffakiyetli olamayacağını ve insanların saf suya erişimlerinin dahi sağlanması gerektiğini belirtti.

Hele hastalıklara hastalık olan mikropların yayılmasını abanmak ve zeminleri temiz tutmak için tuvalete ve kanalizasyona muvasala bile iri önem taşıyor.

Susuzluk fasulye üretimini da vurdu

BM ve UNICEF Taliban ile görüştü

Okullarda alınacak Kovid-19 tedbirleri belirlendi!

 

Share: