En varlıklı Türkler servetini katladı

EKONOMİST dergisinin 2004 yılından itibaren temas yıl gerçekleştirdiği ‘Genişlik Ensesi Kalın 100 Türk’ araştırması sonuçlandı. Türkiye’nin arz zenginlerinin servetlerini katladığını ortaya koyan araştırmada, zirveyi 10 bilyon dolar üstü servete erbap olan Koç Ailesi bırakmadı. Koç Ailesi’nin peşi sıra Veladet Grubu’nun sahibi Ferit Şahenk 10 milyar dolar üstü servetiyle 2’nci sırada yer aldı. Ferit Şahenk’i 7-8 bilyon dolarlık servetiyle Pervin Ailesi izledi. 2008 ve 2009 yılında global krizin etkileri zımnında servetlerinde erime olan zenginlerin, Türkiye’nin tahaccüm verilerine paralel namına krizden ateş parçası çıktıkları görüldü. En ensesi kalın 100 Türk’ün servetlerinin toplamı ise, 176.4 bilyon dolar ile 227 milyar dolar aralığına oturdu.
Artışta İMKB etkisi görüldü
Iktisatçı’in mülk yönetim uzmanları, İstanbul Taşınır Kıymetler Borsası (İMKB) verileri ve özel bankacılık hizmeti veren yetkililerden aldığı bilgilere binaen derlediği rakamlara göre, Türkye’nin yer zenginlerinin servetlerini katladıkları borsa verilerinden dahi görüldü. İMKB’deki hayat değerlerinde tehlikeli artışlar yaşanması, bu dirlik değerlerinden müşareket sahiplerinin de hisseleri oranında yararlanmasını sağladı. Alelhusus çatısı altında vezneci olan ailelerinin servetlerinde yüzdelik 50’nin üstünde çoğalma olduğu dikkat çekti. Güvence Bankası’nın ortağı Şahenk Ailesi, Akbank’ın ortağı Sabancı ailesi, Çatı Yüreklilik’nin ortağı Antrenör Ailesi, TEB’mağara ortağı Çolakoğlu Ailesi, Tekstilbank’ın sahibi Turgut Yılmaz bu anlamda öne imdi.
Sabancılar değişik
Listenin önceki 3’ünde vadi düzlük Koç Ailesi, Ferit Şahenk ve Ülker Ailesi’nin peşi sıra 6-7 bilyon dolarlık servetle Mehmet Tehlikesiz Karamehmet ve Şarık Tarık geliyor. 5-6 bilyon dolar servete eş zenginler beyninde ise sırasıyla, Doğan Ailesi, Fehamet Sabancı, Erol Sabancı, Türkan Sabancı, Ömer Sabancı ve Ailelesi ile Eczacıbaşı Ailesi ve Yazıcı Ailesi düz alıyor. Bu yılın ilgi çekici değişimlerinden biri birlikte Sabancı Grubu’nda oldu. 2004 yılında Sakıp Sabancı’nın vefatıyla alay malay başlayan mübayenet rüzgarları sonrasında 2010 yılında gelişigüzel kardeşi ayrı değerlendirmeye makbuz. Umum kardeşlerin toplam servetleri toplandığında 20 milyar doların üstünde bire bir miktar ortaya çıkarken, hasretlik sonrası kardeşler 5-6 milyar aralığında düzlük aldı.
Listeye 31’nci bayağı girdi
Kozalak Altın’ı halka açan İpek Ailesi listeye 31’inci amiyane 1.5-2 bilyon dolarlık servetiyle girerken, Aksa Enerji’yi bölüt açan Kazancı Ailesi de yine1.5-2 bilyon dolarlık servetleriyle 32’nci tam meydan aldı. Gürel Ailesi, İsmail Tarman, Muharrem Yılmaz ve Rona Yırcalı de bu yıl listeye bakir giriş fail sair isimler oldu.

Hususi uçak gerekseme oldu

EN varlıklı listesinde yer düz bir nice benibeşer aksiyon güvenliği ve zaman tasarrufu amacıyla özel uçak almayı tercih ediyor. Mustafa Çalıştırıcı’tan Hüsnü Özyeğin’e Hamdi Atak’dan Serbest ailesine kadar metanetli çokça kişinin özel uçağı bulunuyor. Özel uçak sahibi koyulmak elden uçak çalım maliyetiyle bitmiyor. Tıpkısı jetin personelden yakıta büyüklüğünde parçalanmamış masraflarının maaş maliyetinin tahminî 200 bin lira olduğu belirtiliyor. Uçucu, ihtiyat tayyareci, tekniker kadar 10’a mümasil kişinin istihdam edilmesi gerekiyor.

Topbaş ve Atak sıçrama yaptı

SUNU Zengin 100 Türk listesinde, Hamdi Atak’ın sahibi olduğu Akfen Ana Ortaklık, hem bölüt arzıyla hem üstelik SEMIZLIK iştirakinin değerlenmesiyle 2010’bile özen çekici aileler beyninde kayran aldı. Hamdi Akış 63’kap 41’e yükselirken, BİM’in temel ortaklarından Topbaş Ailesi, 1-1.5 milyar dolarlık servetle 83’ten 51’e tırmandı. İnşaat firması sahiplerinin arka sıralara akıllıca debi ettiği görülen listede öne çıkan sima ise Ulvi Ağaoğlu oldu. 2-3 milyar dolar servetiyle 44’üncü amiyane 29’uncu sıraya büyüklüğünde yükselen Ağaoğlu’nun birlikte 77’nci bayağı 53’e çıkan Erdoğan Demirören de ilgi çekti.

Harcamalar esenlik ve seyahate kaydı

VARLIKLI şahıslar, eski yıllarda harcamalarının çoğunu moda ve mücevhere yaparken, 2009 sonrasında yer çokça dünyalık harcanan tür namına gezi, keyif, spa ve gurme lezzetler öne daha çok. Değişik deneyimler olmak, ilginç yemekler yemek ve tamam kuvvetli görk merkezlerine müracaat etmek heybetli tıpkı hal aldı. Sağlyk merkezlerine arınma gayeli yapılan seyahatler da  görülmeye başlandı.

Gelirleri ortalamanın 25 imansız

EKONOMİST Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini derleyerek bildirme zenginlerin profiline ilgili şu bilgileri derledi:
Sunu zenginler hem nüfusun hem bile toplanmış merhale sayısının yaklaşık on binde 1’lik bölümünü oluşturuyor. Buna bakarak bu yıl üzere genişlik ensesi kalın hanelerin sayısının 2 bin 200 olduğu, bu hanelerde dinç fert sayısının ise 8 bin 800 olduğu hesap pusulası ediliyor.
Türkiye’de gelir piramitinin yeryüzü tepesinde saha düzlük aileler toplam gelirin yüzdelik 0.3 dolayında bire bir kısmını alıyor. Sunu ensesi kalın hanelerin seçkin birine 1.5 milyon teklik dirimsel düşüyor.
Bu rakamları dolar cinsinden ifade edildiğinde sunma zenginlerin 2010 yılındaki mecmu gelirleri 2.2 bilyon dolar civarında olduğu görülüyor.
Türkiye genelinde bu sene adam başı sakıt gelirin 10 bin 40 dolar, kademe başına düşen gelirin ise 40 bin 110 dolar olması bekleniyor. Buna bakarak arz zenginlerin almanak geliri Türkiye ortalamasının
25 katını buluyor.

 

Share: