Eskişehir ihracatında artma devam ediyor

Eskişehir Endüstri Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) vasıtasıyla açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Merkezi Eskişehir’de olan firmaların 2023 Şubat ayında 112,9 milyon dolar dış satım yaptığını ve Eskişehir ihracatının yılın evvel iki ayında mefret çoğalma sağladığını belirten Kesikbaş, “TİM vasıtasıyla açıklanan verilere bakarak, Eskişehir dış satım rakamı aile-gücük ay ayında, tıpkısı önceki yılın aynı dönemine bakarak yüzdelik 14,7 artma gösterdi. Talih namına edisyon dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde üretmeye ve mülhak değer oluşturmaya bitmeme fail sanayicilerimize ve birlik çalışanlarımıza teşekkürname ediyorum. Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan yağmur, yaralılarımıza müstacel şifalar diliyorum. Acımız tarifsiz, cemi memleketimize esbak olsun” dedi.

Eskişehir’in Karı-Küçük Ay 2022 dönemine göre 28 milyon dolar henüz çok ihracat yaptığını ifade fail Kesikbaş, “Geçtiğimiz yılın ayrımsız döneminde ihracatımız 190 milyon dolar seviyelerindeydi. Bu sene ise evvel iki ayda 218 milyon dolara ulaştık. Genişlik yavaş dış satım gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise MEMLUK, Fransa ve Almanya oldu” açıklamasında bulundu.

Yaşanan depremin mevki ihracatımız üzerindeki etkisi büyük

ESO Başkanı Kesikbaş, “2022 yılında ihracat rekorlarından sonradan 2023 yılına dahi yükselişle başlayan ülkemiz ihracatı hangi eyvah kim 6 Gücük Ay tarihinde yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen zelzele felaketinden sonradan menfi etkilenmiştir. Cidden ülkemizin gücük ay ihracatında yüzde 6,4’lük tıpkısı azalış görülmektedir. Bu azalışta yer sarsıntısı felaketinden kaynaklı sebeplerle gelişigüzel dış talebin nispeten cılız seyri ve ekü-dolar paritesinin düşük gerçekleşmesi kabil değişik konular üstelik etken olmuştur” yorumunda bulundu.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkemizin toplanmış ihracatının yüzdelik 8,6’sını oluşturan 11 ilimizde yaşanan yer sarsıntısı felaketinin ihracatımız üstünde adi yönlü etkisi olduğu, 2023 yılı küçük ay ayında ihracatımızın, geçtiğimiz yılın bir ayına bakarak yüzdelik 6,4 azalışla 18,6 milyar dolar yerine gerçekleştiği ifade edilmiştir. küçük ay ithalatımız ise 30,8 milyar dolar olurken, bu rakamın yüzde 22’si erke ithalatı kaynaklıdır. – ESKİŞEHİR

Share: