Eskişehir’deki barajların doluluk oranları tıpkısı yıl öncesine bakarak azaldı

Eskişehir’e içmece suyu ve zirai sulama imkanı sağlayan barajlarda sezonluk susuzluk dolayısıyla doluluk oranları 2022 yılının tıpkı dönemine bakarak azaldı.

DSİ verilerine bakarak, kente içme ve sulama suyu sağlayıcı Pörsümüş Barajı’nda su seviyesi güzeşte yılın gücük ay ayında yüzdelik 39 iken bu senenin benzeri döneminde yüzdelik 38,1 oldu.

Seyitgazi Ovası’nı sulayan Kunduzlar Barajı’nın doluluk oranı 28 Küçük Ay itibarıyla yüzdelik 23,4 ölçüldü. Bu baraj geçen sene bir tarihte yüzde 49,9 doluluğa sahipti. Seyitgazi ilçesi sulamasında makbul Çatören Barajı’nın seviyesi geçen seneye kıyasla yüzdelik 7,4 azalarak yüzdelik 25,1’e geriledi.

İnönü ilçesi sulamasına soy oluşturan Dodurga Barajı’nda 28 Küçük Ay’ta doluluk oranı yüzde 25,8 namına kayıtlara geçti. Bu barajın 2022 yılının tıpkı döneminde 27,9’u doluydu.

Aşağı Kuzfındık Barajı’nda sabık yıl 28 Gücük Ay’ta doluluk oranı yüzde 6,3 iken, bu yılın tıpkısı döneminde yüzdelik 5’e geriledi.

“Porsuk Barajı’ndan Porsuk Çayı’na el sulamaları üzere akarsu verilmesi gibi görünmüyor”

DSİ’den konuyla ilgili yapılan yazılmış açıklamada, Porsuk, İnönü, Kunduzlar ve Çatören barajlarının Eskişehir, İnönü ve Seyitgazi sulamalarına akarsu sağladığı bildirildi.

Eskişehir’in, Türkiye ortalamasına bakarak yağışı bir iki aynı bölgede bulunması dolayısıyla sulama amaçlı barajlarda su depolanmasının şişman önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurak güzeşte yıllarda barajlara yeterli akarsu gelmemekte, bu da sulamada sıkıntılara illet olmaktadır. Eskişehir sulamasına akarsu sağlayan Porsuk Barajı 454 milyon metreküp işletme hacmine sahip olup, barajın 28 Gücük Ay itibarıyla durumu incelendiğinde etkin cirim 165,6 milyon metreküp akarsu bulunmakta, bu üstelik yüzdelik 38,1 doluluk oranına mukabele etmektedir. Geçen sene ayrımsız tarihte etkin cirim 169,6 milyon metreküp ve barajın yüzdelik 39’u meşgul durumdaydı. Geçen yıla göre doluluk oranının biraz düşük durumda olduğu görülmektedir. Porsuk Barajı’nda zaman itibarıyla kâin bulunan suyun Eskişehir sulamasının su ihtiyacı ve Eskişehir ilinin içmece ve istimal suyu ihtiyacı ayn önüne alınarak yorum yapıldığında, arttırma sahaların sulanması amacıyla antrparantez su takviyesi yapılması benzer görülmemektedir. Porsuk Barajı’ndan Porsuk Çayı yatağına ahali sulamaları için sulama suyu verilmesi taleplerinin karşılanması olabilir olmadığından çiftçilerimizin buna bakarak davranarak iz planlamaları yapmaları, büyük çaplı ilk teşrin yapmamaları, akarsu ihtiyacı aşkın olan bitkilerin ekilmemesi yahut ektirilmemesi gerekmektedir.”

Açıklamada, Eskişehir’de kâin 24 göletin doluluk oranının birlikte barajlarla analog durumda olduğu ifade edildi.

Share: