Evden çıkmadan familya sahibi oldular

Yer ve Şehircilik Bakanlığı’na sadık Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce tapudaki işlemleri elektronik ortama taşıyan Web Tapu uygulamasıyla vatandaş başta gelgel-satım olmak için bir nice işlemi evden halletti. Zaruri belgeler elektronik ortamda gönderilirken, emlakçılara yetki verilmesi, tapu senedi, tutu belgesi kabilinden evrakların alınmasına büyüklüğünde bir nice işlem bu herkes üstünde sağlandı, vatandaş hoppadak mukteza durumlarda sulanmış imza üzere evden daha çok. 2019 esasen mart 2020’ye kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. Mart 2020 tarihinden bu yılbaşına büyüklüğünde 1 milyon 350 bine yaklaştı. Sabahleyin’tan Ses Debbağ’ın haberine bakarak, evinde bilgisayarı, interneti olmayan evet birlikte kullanamayanlar üzere telefonda bindi sistemi dahi devreye girdi. Web Tapu sistemine ALO 181 davet merkezi üzerinden prosedür referans alınabilmesine müteveccih fonksiyon eklendi ve uygulamaya makbuz. Böylecene vatandaş mülkü üzerindeki hacizden bayındırlık durumuna büyüklüğünde bir nice detaya basit ulaşabiliyor.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLİYOR
Vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden internetten müracaat yapıp, mukteza belgeleri gönderebilir.
Eksiklikler ve tekmil bilgiler SMS ile vatandaşa yollanıyor. Vatandaşlar, başvurularının ne aşamada olduğunu muamelat sorgulama tarafından öğrenebiliyor. Masraf ve döner sermaye bedelini dahi internetten ödeyebiliyor.

Taşınmazın tapu senedi, tutu belgesi ve tapu taşıt örneği üstelik tapu müdürlüğüne gitmeden herkes üzerinden alınabiliyor. Tapu komutan işlemlerinde vandöz ile alıcının alay malay müdürlüğe giderek taşıt incelemesi uygulamasına sonuç verildi. Tümce ile tapu maliki öz taşınmazına ilgili bilgilerin ötekisi marifetiyle incelenmesi için izin verebilir. Izin sunulan kullanıcı bile taşınmazı dizge üzerinden inceleyebiliyor.

Binlerce vazifeli kadroları üzere başvurular başladı

Türkiye’den WhatsApp’a boykot

İspanya’da kar fırtınası: 3 ölmüş!

Banka şubesine giren hırsızlar ısıtıcı çaldı

Share: