Faizsiz konuta kanuncu aranjman geliyor

SELIM Tümen, yıpranmamış tıpkısı mutluluk zincirinin göz piyasasında yaşanmaması için harekete geçiyor. Faizsiz konut amacıyla kanuncu düzenleme yapılacak.

Sabahleyin gazetesinde Davranım Işık imzasıyla yer düzlük habere göre mehabet güvencesinin olmaması, bu işi yapan şirketlerde anamal şartı aranmaması sistemin evveli yaşanan devlet zinciri, Çiftlikbank kabil vatandaşların mağduriyetine defa açacağını düşünen SELIM Parti, bu sistemin kanun kapsamına almak üzere yasa teklifi hazırlıyor.

Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulacak taslağa göre bu işi yapan şirketlere rüçhan namına ‘anamal şartı’ getirilecek. Şartları sağlayıcı şirketlere ise ululuk güvencesi verilecek. Bu sistemde bölük kayran ve ara bekleyen kısaca 250 bin hayat bulunuyor. Şeriklik sayılarında ise sonuç 4-5 yılda tehlikeli çoğalma yaşanarak 35’e ulaştı. Bu şirketlerin yasalı altyapısı bulunmuyor. Yani şirketler kapılarına kilit vurup gitseler buraya mülk yatıran vatandaşlar kıygın olacaklar. Yapılacak kanuni aranjman ile gittikçe bu mağduriyetlerin önüne geçilecek.

DÜŞÜK GELİRLİ AİLELERİN TERCİHİ

Banka emniyet faizlerin yüksek olması hele bağan gelirli ailelerin bu sisteme ilgisini daha birlikte artırıyor. Ayrımsız vatandaş bankadan karı kredisi çektiğinde maliyeti genişlik birkaç 2 katına çıkıyor fakat bu sistemde vatandaş hakeza bire bir yükün altına girmiyor. DOĞRU Öğür kaynakları “Özellikle akıbet yıllarda sektördeki firma sayısı ve satışlardaki artma ara sıra riskleri bile yanında getirdi. Hem bu alanda hareketlilik gösteren firmalar amacıyla sermaye şartı aranmaması, hem de sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin çap güvencesinde olmaması sisteme sistemin balaban açıklarından birini oluşturuyor. Bu nedenle kanuncu benzeri düzenleme ihtiyacı doğdu. Şu anda üstünde çalışıyoruz. Sunma güdük zamanda teklifimizi Meclis’e sunacağız ve ardından hemen yasalaştıracağız” ifadelerini kullandı. 

Share: