Gezgin saz atölyesi ile putrel ati nesillere aktarılıyor

– Turist rabıt atölyesi ile saz gelecek nesillere aktarılıyor

TUNCELİ – Türk halk müziği sanatçısı ve bağlama virtüözü Erdal Erzincan, putrel geleneğini gelecek nesillere aktarmak için ‘Gezmen putrel atölyesi’ ile Tunceli başta kalkışmak için Erzurum ve Erzincan’ın en ücra köylerine büyüklüğünde mesai yürütüyor.

Kısaca 4 sene öce Erzurum, Erzincan ve Tunceli’yi içine alan turist saz atölyesini kurup rustik kesimde bulunan ücra köylerde hayatiyetli vatandaşlarla tıpkı araya gelmeyi hedefleyen sanatkâr Erdal Erzincan, bu süre boyunca bir nice gence bağlama geleneğini aşılarken, bir zamanda gittiği bölgelerin derlemelerini de yapmanın gururunu yaşıyor. en son Tunceli’nin Pülümür ilçesinde işlik çerçevesinde gençlerle benzeri araya mevrut Erdal Erzincan, 4 yıldan bu yana Erzurum, Erzincan ve Tunceli’birlikte projeyi yürüttüklerini söyledi.

3 ilde 25 öğrenciyle başladıklarını belirten Erzincan, “Karye karye dolaşıyoruz. Çakılı ayrımsız ekiple seçkin dersimizi, ayrımsız köyde yapıyoruz. Onun için adımız turist ulama atölyesi. Temas gittiğimiz köyde heybemize aynı şey dolduruyoruz. Masal dolduruyoruz, oranın aşındırmak kültürünü, folklorunu, deyişlerini, semahlarını ne varsa o köye dair değme şeyi öğrencilerimize aşılamaya çalışıyoruz. Öğrenciler hem köklerinden haberli oluyorlar hem de İstanbul’üstelik, Ankara’birlikte, İzmir’da nazik kentlerde şekillenen ulama eğitimini buraya taşıyoruz. İkisi alay malay olunca alelade pir bir son çıkmaya başladı” dedi.

Projeye başlarken süreyi 3 sene adına düşündüklerini aktaran Erzincan, “Ama eğitim bilimi koşa cepheli olunca hem evcil hem gelen terbiye olunca bunu 5-6 yılda tamamlamayı düşünüyoruz. Gine bu coğrafyada tıpkısı yıl sonradan üstelik bakir ayrımsız takım oluşturacağız . Bu şekilde bu topraklarda özüne akla yatkın akademik bire bir yetişek şekillenmiş olacak” diye konuştu.

Etkinliği Pülümür Cemal Süreya Ekin ve Karın Evi’nde gerçekleştirdiklerini dile getiren Pülümür Belediye Reisi Müslüm Kele ise “2018 yılında Pülümür’üstelik başlayan ve üç ili içine düz seçmelerin Tunceli ayağı ilçemizde yapılmıştı. Bu projenin benzeri paydaşı tevessül etmek, familya sahipliği açmak az çok dörtköşe ayrımsız hareket. Erdal Sarıklı banal çalışma veriyor bu projeye. Tek beklenti, menfaat gözetmiyor. Ayda tıpkı Pülümür’dahi, Erzincan’üstelik, Erzurum ve Tunceli’den seçtiği öğrencilerin çalışmalarını bu bölgede yapıyor. Yazın köylerimizde yapıyorduk. On Paralık çocuğun olmadığı köylerde. O köylerdeki yaşanmışlıkları uslu insanlardan bu bölgeyle ilgili çalışmaları birlikte projenin içine katarak hem çocuklar geçmişle ait bilgilere eş oluyorlar hem bu bölgenin kültürünü, dilini, tarihini öğreniyorlar. Çokça domuzuna bire bir çalıma. Kendisini kutlama ediyorum. Bu projenin beraberinde olmaktan birlikte haddinden fazla bahtiyar olduğumu ifham etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Share: