Haliç’bile trilyon dolarlık bileşke

KARDEŞ YILDIZ / FİNANSGÜNDEM.COM

Sberbank’ın eş amacıyla dolay imzaların güzeşte sene mayıs ayında atıldığı, onayların ise beklendiği Denizbank’ın birlikte olduğu 9 ayrımlı satın alma ve birleşmelerde değerin 1 trilyon dolara çıktığı anlatım ediliyor.

İşte Arap sermayesinin mübayaa sürecinde oluşturduğu tutum:

1-Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri’nin iki şişman para kuruluşu Abu Dhabi Islamic Bank ve First Abu Dhabi Bank’ın birleşmesi amacıyla görülmeler var. Ortadoğu’nun genişlik büyük bankası bu bileşke sonucunda ortaya çıkma.Her iki bankanın birleşmesiyle oluşacak aktifler 234 milyar dolar.

2- 2008’dahi Türkiye Finans’ın ana hissesini düzlük Suudi Arabistanlı National Commercial Bank ile Riyad Bank’ın görüşmeleri sürüyor.İki bankanın birleşmesiyle oluşacak aktifler 188 bilyon dolar.

3-DenizBank’ı kabul etmek için diploma muntazır Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates NBD bölgenin arz büyüklerinden biri koyulmak istiyor. Emirates NBD, DenizBank’ı alırsa oluşacak deli dolu ululuk 180 milyar dolar olacak.

4-Bir Gündüz Feneri Emirlikleri Abu Dhabi Commercial Bank, Union National Bank ve Hıyanet Alem’in muhassala görüşmeleri sürüyor. 3 bankanın tıpkı araya gelmesiyle oluşacak etkili görkem 115 bilyon dolar.

5-Türkiye’da üstelik yatırımı bulunan Kuwait Finance House ve Ahli United Bank birleşirse 97 bilyon dolalrık yıpranmamış bir banka gelecek ve bölgenin 6 şişman bankasından biri olacak.

6-Bir Fellah Emirlikleri’nin arz iri İslami bankası Dubai Islamic Bank ve Noor Bank görüşmeleri sürüyor. Birleşme tamamlanırsa 76 bilyon dolarlık bire bir dirlik ortaya çıkmış olacak.

7-Suudi Arabistan merkezli Saudi British Bank ve Alawwal Bank birleşmesi masada. Ortaya çıkma olan bankanın aktifleri 68 bilyon dolar namına hesaplanıyor.

8-Dubai merkezli Shuaa Capital ve Abu Dhabi Financial Group görüşmeleri sürüyor. Ortaya çıkacak varlığın büyüklüğü 20 milyar dolar.

9-Alizz Islamic Bank ve Oman Arab Bank arasındaki yöre anlaşma anlaşması ekim 2018’da imzalandı. Birleşmenin büyüklüğü 8 milyar dolar.

Share: