Hazırlık zinciri krizi sona mı eriyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Hazırlık zinciri sorunları, erdemli enflasyonun genişlik yüce katalizörlerinden biri yerine kabul ediliyor. Pandemiyle başlayan müşkülat, pandemi sonrası didar değiştirse birlikte bitmeme ediyor. Ilkin işletmeler tutmak için eksiksiz tüketicileri etkisi altına düzlük bu metanetli proses, yerleşik tedbir zinciri yapısının yeniden sorgulanmasının önünü açabilir.

Columbia Üniversitesi’nde Ülfet Profesörü olan Kathryn Judge da Fortune’da yayınlanan yazısında kâin tedarik zinciri yapısının karmaşıklığına ilgi çekiyor. Bu yapının sürdürülebilir olmadığını belirten Judge, gelişmemiş vadeli çözümlerin yıpranmamış şoklara davetiye çıkarmak anlamına geldiğine ilgi çekiyor.

Enflasyonu tetikledi

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, bir süredir, tedbir zinciri krizinin genişlik görünür işaretleri, insanların bakir bir destek amacıyla etraflı süre aramak zorunda kalmasıydı. Bugün, tedbir zinciri sorunları tıbbi testlere, çağa mamalarına ve dünyanın bazen bölgelerinde gıdaya üstelik erişimin önünde duruyor.

Tedbir zincirindeki müşkülat, KÖLE’nin son 40 yılda yaşadığı en faziletkâr enflasyona da katkıda bulundu. Tedbir zincirlerinin geçenlerde kendilerini iyileştireceğine dayalı hatalı akide, FED’in enflasyonla savaş çabalarında eğrinin hep gerisinde kalmasına bozukluk oldu. Demincek dizge bu sıkıntıyı dikçe hissediyor ve bazıları açıkçası biberli çekiyor.

Hazırlık zincirindeki müşkülat, MEMLUK’nin sonuç 40 yılda yaşadığı genişlik yüksek enflasyona birlikte katkıda bulundu.

Krizin üzerine ateş bandıyla gitmemeli

bununla birlikte, krizler üzerine çığlık bandı ile gitmek ve tür olan yeryüzü gücük sürede ‘normale’ kan dolaşımı arzusu, sorunu henüz de kötüleştirebilir ve mufassal vadede henüz çok hasara hastalık benzer. Ne pandeminin hangi da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin şu anda yaşanan sorunların temel nedeni olmadığı unutulmamalı. Aksine, bu şoklar, tedarik zincirlerimizin karmaşıklığı dolayısıyla on yıllardır meydana gelen temel zayıflıkları ortaya çıkardı. 2019’a gabi deveran umuduyla hazırlık zincirlerini doğrultmak, şirketler, politika yapıcılar veya toplum amacıyla tıpkısı sükse sayılmamalı.

Kovid kaynaklı hastaların tedavileri ertelendi

Ruh hastalığı, amansız hastalık ve diğer rahatsızlıkları teşhis ve doğrultmak amacıyla makbul tıbbi sıvıların akıbet zamanlardaki kıtlığı sorunun büyüklüğünü ve ciddiyetini gösteriyor. Bu süreçte maliyetleri genişlik organ indirmek amacıyla bir nice sayrılarevi bu sıvıların temini hesabına biricik tıpkısı tedarikçiye tabi ağıl geldi ancak bu güvenin onları nasıl savunmasız bıraktığını anlayamadılar. Sonuç namına, Kovid-19 dalgası, GE Healthcare‘in Şanghay fabrikasının kapanmasına neden olduğunda, KÖLE genelindeki hastaneler gelişmemiş sürede kıtlıkla karşı karşıya kaldı. Kişi müşterilerine ve hastalarına bakım verememekten bulut duyan değişik üreticiler ve hastaneler ürünleri paylaşmayı reddetti. Hastaneler ve doktorlar kıtlığın hangi büyüklüğünde süreceğini anlamaya çalışırken büyüklük genelinde hastaların tedavileri ertelendi.

Yonga krizi iri zarara sebep oldu

Analog şekilde araba üreticileri da pandeminin başlangıcında nısıf nâkil siparişlerini azaltarak akıllıca şeyi yaptıklarını düşündüler. Vuzuhsuzluk karşısında maliyetleri tenkis etmek, karlılıkları garantiye ahzetmek amacıyla sakınımlı bir hareket kabil görünüyordu. Fakat, maliyetlerini düşürürken tabi oldukları tedarikçilerin gelirlerini dahi engellediler. Bu boyut ilişkilere beis verdi ve araba üreticilerinin gerekseme duyduğu nısıf iletkenlerin üretimini güzelce düşürdü. Yaşananlar 2021 yılında 210 milyar dolara mal oldu. Bu rakam, artırım ettikleri miktarlardan haddinden fazla elan fazla aynı miktara eşit geliyor. Araçların kıtlığı, o sene enflasyonun kırıcı şekilde yükselmesine birlikte eke tıpkısı katkıda bulundu.

Kısa vadecilik bakir bire bir molekül değil, ancak aynı müşareket günümüzün bağırsak içe eski, küreselleşmiş tedbir zincirlerinin yarattığı türden ağdalanmış bire bir ekosisteme gömüldüğünde sonuçlar büyüyebiliyor.

Güdük vadeli göz beis veriyor

Bodur vadecilik eskimemiş benzeri özdek değil, ancak ayrımsız ortaklık günümüzün iç içe önceki, küreselleşmiş hazırlık zincirlerinin yarattığı türden ağdalı aynı ekosisteme gömüldüğünde sonuçlar büyüyebiliyor.

Bu sistemlerin karmaşıklığı, çoğu üreticinin maruz kaldığı risklerin yalnızca tıpkı kısmını anladığı anlamına geliyor. Söz Gelişi, makine üreticileri nısıf iletkenlerde kesintiye gittiklerinde, birçok can üreticilerin üretimi ne büyüklüğünde aceleci ölçeklendireceklerini ve zımnında aldıkları riskin büyüklüğünü ayırt edemedi.

Bu karmaşıklık bir zamanda şirketlerin kesintileri sunu aza indirgemek ve hasarı minimuma dökmek için alay malay say yeteneğini bile sınırlıyor. Söz Gelişi, Şanghay tesisi, kapandıktan sonraki beş altı hafta içre tıbbi nakit üretimini yüce ölçüde artırmayı başardı, bu nedenle bütün arz o büyüklüğünde iri tıpkı darbe almadı. Fakat sistemin karmaşıklığı ve her hastanenin, ayrıca düzenleyicilerin bile sistemi sadece kısmi kendisine algıladıkları gerçeği dolayısıyla, kimse dolaşıma girecek büyüklüğünde stok olduğunu bilmiyor ve tedarikçilerine güvenmiyordu. Bu, sorunu daha birlikte kötüleştiren mahdut stoklama ve değişik ürkü tepkilerine da katkıda bulundu.

Açacak girdileri ansız çok yerden ve şirketten ulaşmak, biricik benzeri tedarikçiyle ait sorunların ortaya çıkması yerinde riski azaltabilir, fakat aynı zamanda genel sistemi çokça daha ağdalı arkaç getirecektir.

İyi oruçlu çözümler işleri henüz birlikte kötüleştirebilir

Tedarik zinciri zayıflıklarını ele ahiz çabalarının çoğu şu nazik resmi gözden kaçırıyor: Ağdalanmış hazırlık zincirleri ve az bilgiler kuşkusuz yıpranmamış kırılganlık kaynakları üretiyor? Son olarak, iyi oruçlu ‘çözümler’ işleri daha bile kötüleştirebilir.

Örneğin, bir nice ortaklık çıktı tedarik zincirlerindeki zayıflıkları bu zincirleri birtakım ağlara dönüştürerek gidermeye çalışıyor. Açacak girdileri şakkadak fazla yerden ve şirketten bulmak, biricik bir tedarikçiyle ilişkin sorunların ortaya çıkması durumunda riski azaltabilir, fakat tıpkısı zamanda genel sistemi çokça elan ağdalanmış ayla getirecektir. Sorunları daha dahi ağdalanmış ağıl anlatmak, sadece şirketlerin yahut siyasa yapıcıların güvenlik açıklarını vaktiyle tayin etmesini zorlaştıran belirsizliği ve çözümsüzlüğü artıracaktır.

Çoklu gerçeklik kullanımı kesme çözüm olamaz

Çoklu gerçek kullanımı ayrımsız zamanda hazırlık zinciri boyunca ilişkileri zayıflatabilir ve lüzum pandemi, icap benzeri doğal kıran yahut bire bir uğraş olsun, yeni benzeri yadırgatıcı karşısında alelumum kesintileri sunu örgen indirmenin anahtarı olan işbirliğine ulaşmayı üstelik daha edisyon hale getirebilir. Çoklu hamur kullanımı, yekpare tedarikçileri bire bir anda etkileyen şoklara alın esirgeme sağlamaz. Arz cılız uygulanabilen arızi analizör arasında genişlik akilane ve uzun vadeli çözümün parçası olabilecek aynı uzaklık formül olsa da, çoklu ana kullanımının işleri henüz dahi kötüleştirebileceği unutulmamalıdır.

Son biraz yıldan aynı özdek öğrendiysek, o de hayret şeylerin olabileceği ve canımızı yakabileceğidir. Kâin sistemin karmaşıklığını ve karmaşıklığın bulunan zorluklara zahir katkıda bulunduğunu almak, aynı ahir şoka karşı sakınmak amacıyla gereken yatırım türünü ve riziko yönetimi stratejilerini belirlemede evvel ve en akıllıcasına etap olacaktır.

Scholz: Global hazırlık zincirlerine bağımlılık nazik risk

 

Alman perakendecilerin tedarik sorunları aynı sene henüz sürecek

 

‘Hazırlık krizi’ ile fırlayan fiyatlar niye kalın kafalı dönmüyor?

 

 

Share: