Hipertansiyon hastalarının sayısı iki katına yükseldi

Dünya genelinde 30-79 yaş aralığındaki hipertansiyon hastalarının sayısı 650 milyondan 1,28 milyara bundan sonra. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 1990-2019 dönemine ilişik verilerine bakarak, 30 yılda iki katına sâdır hipertansiyon hastalarının 700 milyonundan dahası tedavi edilmedi.

Imperial College London tarafından yürütülen araştırmada, hastalığın oranının faziletkâr gelirli ülkelerde azalırken, sıkı veya ölçülü gelirli ülkelerde arttığı söyleniyor.

Dünya çapındaki ölüm ve hastalıkların en heybetli nedenlerinden biri olan hipertansiyon, tansiyon ölçümüyle tayin edilebiliyor ve tedavisi genellikle düşük muteber ilaçlarla sağlanabiliyor.

Sunma düşük hipertansiyon hastası oranına ehil ülkeler: Kanada, Peru, İsviçre

Kanada, Peru ve İsviçre, dünyadaki yeryüzü düşük hipertansiyon hastası oranına ehil ülkeler olurken, yer efdal oranlar kadınlarda Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Paraguay; erkeklerde Macaristan, Paraguay ve Polonya’da görülüyor.

Hipertansiyon hastası sevimli sayısı artmasına karşın eş artışı ve yaşlanma cihetiyle hipertansiyon hastalarının umumi nüfustaki yüzdesinde çokça az değişim kaydedildi.

Tedavide global müsavatsızlık

Faaliyet, hastalığa sahip 580 milyon kişinin teşhis konulmadığı amacıyla durumlarından habersiz olduğunu; hipertansiyonu olan kişilerin yarısından fazlasının (720 milyon) gerekseme duydukları tedaviye ulaşamadığını gösterdi.

Hipertansiyonu olan yetişkinlerin yarısından öğütücü diş (yüzde 42) canlandırma ve otama görürken, hastalığa sahip 5 yetişkinden 1’i (yüzdelik 21) bunu kontrol altına alabildi.

Hipertansiyon hastalığının etkin şekilde otama edildiği ülkeler Kanada, İzlanda ve Güney Kore olurken, badiye altı Afrika, Asya’nın itidalli, cenup ve güneydoğu bölgeleri ile Pasifik Adası ülkelerindeki hastaların tedaviye ulaşmakta müşkülat çektiği rapor edildi. Hipertansiyonun otama imkanlarındaki lehçe farklılıklar nedeniyle hastalığın tedavi imkanlarında global müsavatsızlık olduğu belirtildi.

Beyne de zarar veriyor

Tıp dergisi “The Lancet”te yayımlanan araştırmaya bakarak ise hipertansiyonun 30 ve 40’lı yaşlarda beyne kötülük verdiği kaydedildi. Hastalığın itidalli yaşlarda görülmesinin, elan sonra ortaya sâdır çağ damarlarındaki hasar ve beynin küçülmesine faktör olabileceği söylendi. Uzmanlar, bu dönemde tanıdık hipertansiyonun karın hasarını hızlandırdığını dile getiriyor.

Türkiye’üstelik ölümlerin yüzde 25’inin nedeni hipertansiyon

Dünyada 1,2 bilyon koskocaman hipertansiyon hastası

Gaflet apnesi ‘hipertansiyon’ riskini iki mezuniyet artırıyor

Share: