İkinci ahali piyasasında fiyatlar eskiye dönmeyecek

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Rüşvet Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı bireylerin pandemi zımnında dolgun transfer aracı yerine otomobil kullanmaya çevrilmiş dilek artışının birlikte bunda çalışkan olduğunu kaydetti. Yaptığı bağlanmış açıklamada Kumdakcı, “Liyakatsiz kilometre araba fiyatları üç kamer öncesine bakarak kısaca %40 arttı. İkinci halk fiyatları ise ara sıra işaret ve modellerde sıfır kilometrelerle yarışır ayla geldi” dedi.

İkinci halk araba fiyatlarındaki artışın sonuç yıllardaki arz faziletkâr seviyesinde olduğunu rapor eden Kumdakcı şunları söyledi: “Öyle ki araçlar erişim amacı ile kullanılmanın beraberinde imdi envestisman uzlaştırıcı olarak görülüyor. Bunun esas sebebi sunma-rica dengesinin bozulması adına gösterilebilir. Pandemi etkisi ile dolgun taşıma istimal isteği hesabına özel çevirici ile gezi isteğinin topluluk geneline yayılması ve 1 kamer öncesine büyüklüğünde amme bankaları yoluyla bağan faizli emniyet desteğinin sağlanması ikinci halk araçlara talebi arttırdı. Yine pandemi dolayısıyla üretimlik üretimlerinin düşmesi üste muayyen aynı gün fabrikaların bağlı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos tarihinde yapılan ÖTV artışı, vesile fiyatlarında saldırgan tıpkı yükselme yarattı” dedi.

“FİYATLAR ESKİYE DÖNMEYECEK”

Piyasalardaki umumi beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu belirten Kumdakcı, “Ümit bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde iz girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz düzey fiyatlaması ve ÖTV oranlarında benzeri düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bire bir daha bozuk seviyelerinde seyretmesine olanak vermeyecektir. Özetle fiyatların bu derece artmasının bir tane nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’mağara ilk yarısında de devam edeceğini bildirmek kusurlu olamaz” dedi. 

 

Share: