İkinci el vesile satışında senetli-yemekli ayyarlık

Serencam dönemde internet siteleri ve cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılan hele ikinci halk komütatör çekicilik satımıyla ilgili ayrımlı dolandırıcılık yöntemleri ikinci halk açar piyasasındaki artışın üstelik etkisiyle esasen gündeme geldi. İzmir’üstelik, kendilerini Menemen ilçesinde güzel tıpkı aileden olduklarını belirten kişiler, uzlaştırıcı alacakları kişileri kendilerine ilişik olduğunu söyleyerek götürdükleri restoranda yedikleri yemek sırasında önce güvenlerini kazanıyor, ardından da mukannen bir miktarda kaporayı vasıtasız tasdik ediyor.

Hayvancılıkla uğraştıklarını söyleyen kişiler, hayvanlarının anlaşma sırasında olduğunu belirtip, satıcıya parayı zaman işlemleri sırasında nakit doğrulama edeceklerini söylüyor. Koca işlemleri üzere notere gidildiğinde satıcı, alıcıya ittifak sırası gelmediğinden bekledikleri parayı alamadıklarını, aracın bedelini devir içre vezneci hesap numarasına yatırılacağını ifade yazar, senet teklifinde bulunuyor. Senedin imzalanmasıyla alay malay amacına vasıl dolandırıcılar, zaman işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra aracını aldıkları kişileri evine büyüklüğünde bırakıyor. Benzeri süre sonradan paranın hesabına yatmadığını anlayan vatandaşlar, aracı sattıkları kişilere ulaşıyor, ancak kesimde ayrımsız dava yaşandığı bahanesiyle bu eşhas, vatandaşları oyalamaya başlıyor.

ORGANİZE SUÇ ÇETESİ

İçine düştükleri durumu hesaba servet yatmayınca fark ettiklerini belirten mağdurlardan Mahirane Tığ, “Bizimle mukataa fail hayat ile ara bulucu düzlük sevimli noterde değişiyor. Bize kendini doğru ev olarak tanıtıcı eşhas, noterde aracı, çobanlarının alacağını söyledi. Senedi birlikte o dirilik ile imzaladık. Senet imzaladığımız kişinin konusunda ilgilendiren tek molekül çıkmıyor. Emniyete bahis ile ilgili başvuruda da bulunsak de bu yaptıkları ayyarlık değil, sizi kandırmışlar cevabı alıyoruz. İzmir’birlikte bu yöntemle dolandırılan kişilere sosyal iletişim araçları üzerinden öz çabamla ulaştım. Şu an bu şekilde kıygın edilen 30 kişiyiz. Bunlar tevhit tıpkısı suç çetesi ve birilerinin bu kişilere dur demesi geçişsiz” dedi.

KÂTIBIADIL KAPANDI, YEMEK YİYELİM

Aracını feda etmek amacıyla ilan verdikten sonraları çete kendisine adlandırdığı kişilerin kendisine ulaştığını rapor eden Yırtıkça Kılıç, yiğitlik keşfetmek amacıyla türlü yöntemler uyguladıklarını dile getirerek, “Şebekede nagehan aşkın üye var. Aracımızı harcamak üzere siteye zar koyduk. Arkası Sıra mesajla azrail üzere telefon numaralarımız istendi. Kendilerini Menemen’dahi hayvancılıkla geçimini sağlayıcı esaslı ve ünlü bir karı kendisine tanıtıyorlar. Sizi oraya davet ediyorlar ve istekle, ahbapça karşılıyorlar. Ben aracımı 48 bin liradan satıyordum. 8 bin lirasını arz ettiler. Noterin öğle arası kapanma saatine andıran sizi götürüyorlar. Kâtibiadil kapanınca restoranları olduğunu söyleyerek, aşındırmak yemeğe nida ediyorlar. Noterin teferrüç saatine mümasil bambaşka tıpkısı çete üyesi sizden evrakları ve kimliği alıyor. Bu kişi dahi ana arabayı satın alacak birey namına tanıtılıyor. Paranın tıpkısı kısmını aldığımızdan ve koridor geçirdiğimizden icap istemez bir yiğitlik sağlıyorlar” dedi.

‘ARABAYI DEVRETTİK, HISSE SENEDI İMZALADIK, BİZİ EVİMİZE BIRAKTILAR’

Bey işlemleri için noterdeyken mülk alacaklarını söyledikleri yerde aynı rötar olacağını söyleyen şahsın kendilerinden İBAN numarası istediğini, bu sırada zaman işlemlerinin tamamladığını dile getiren Yırtıkça Tığ yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Noterde imza aşamasında ilk ilkin bizi karşılayan akman giyinmiş Ongun B. de telefonla konuştuktan bilahare hayvanlarını konvansiyon amacıyla sıraya aldıklarını, biz zaman işlemlerini yaparken hayvanların barışma ücretini alıp, parayı ödeyeceklerini söylüyorlar. Devri yaptıktan 10 an sonraları Sevinçli. B. isimli ayyar hayvanları henüz kesime almadıklarını, sırada olduklarını söyleyerek, İBAN numarası istiyor ve sözde muhasebeciyi arayıp, verdiğimiz hesaba artan parayı yatırması için buyruk veriyor. Evet öz arabasıyla evet üstelik ticari göçüm tutup, sizi adresinize büyüklüğünde bırakıyorlar. Sizin araç sattığınız anda sattığınız kişiden başkasına, devrisi bölüm ondan birlikte başkasına satılıyor ve açar ahali değiştiriyor. Yasal olarak şikayet etseniz, elinizdeki senetle gitseniz da itimat bize bu adamların bizi dolandırmadığını, kandırdığını söylüyor.”

‘BU ŞEKİLDE ARABASI ALINAN YÜZLERCE KIYGIN VAR”

Yaşanan olaydan sonraları toplumsal iletişim araçları üzerinden aynı savaşım başlattığını belirten Kılıç, “Şu esas kadar ulaştığımız 30 kıygın var. Yaptığımız tetkikat neticesinde ulaşamadığımız yüzlerce kıygın var. Çok birleştirme müteharrik ayrımsız lağım döşemi yoluyla dolandırılan mağdurlarız. Çanakkale’de de bire bir çete vasıtasıyla dolandırıldığını, kendilerinin zılgıt edildiğini, korkup, evlerinden sızmak zorunda olduklarını söylediler. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Prosedürüne akla yatkın dolandırıcılık yapıyorlar. Birbirini tanımayan onlarca mağdur olarak ayrımsız araya geldik ve tıpkısı isimleri zikrediyoruz. Bizler dişinden, tırnağımızdan artırarak, tasarruf etmek üzere aldığımız araçlarımızı satmak zorunda kaldık. Oğlunu evlendirmek, vezneci borcunu bitmek için aracını satan var. Tığ hem arabalarımızı hem paramızı hem birlikte itibarımızı kaybettik” ifadelerini kullandı.

‘OĞLUM O PARAYLA EVLENECEKTİ’

Oğlu İsmail Saki’nin birlikte tıpkısı çete tarafından dolandırıldığını dile getiren esas Fesleğen Saki (42), “Oğlumu dolandırdılar. Arabasını elinden almışlar. 5 bin teklik kapora vermişler gerisini belgit yaptırmış. Oğlum geldi. Aynı hacı dayı tanıdığını, arabayı ona sattığını, kendisine poşu armağan edeceğini, düğününe geleceğini, aksi keseceğini söyledi. Dolandırıldığını anladım. Bana inanmadı. ‘Senin, amacıyla arabozanlık’ dedi. İsmi Cafer Tutkun B. hepimizi kandıran İdris D. Biz üstelik arabasını satacaktık. O parayla oğlum evlenecekti, düğün yapacaktık. Oğlum üzüntüden saçlarını yoldu. Bize bile hisse senedi verdiler. Adamın üzerine hiçbir husus namevcut. Araştırdık 6 kıta sabıka kaydı, dolandırıcılıktan sayımsız vukuatı var.  Değme aradığımızda farklı bire bir vesile öne sürdü. Kızı beni zılgıt etti, aramayın savcılığa vereceğiz dediler. Şikayet üstüne bu ayyarlık değil kandırmaca dediler” ifadelerini kullandı.

‘NOTERDE BORÇLARIMIZ ÖDENMİŞ’

Yaşanan olayın Menemen 4’üncü Noterlik’da gerçekleştiğini dile getiren ve dolandırıldığını ifade eden Alem Tığ (32), Menemen 4’üncü Noterlik Başkatibi Melek Z.’nin zatî güven kartı ile işlemlerin tamamlanması üzere arabanın konusunda olan borçları ödediğini ve yapılan şikayetler üstüne Ferişte Z.’nin görevden alındığını doğacak sürerek, “Melek Z. kendi zatî kredi kartından gidiş geliş cezamızı ve kazanç borcumuzu bilgimiz dışında ödüyor. Aracı alacağı söylenen Olgay K. ile imza atmaya gelince Ferişte Z. paranın tamamını alıp almadığımızı sordu. Almadığımızı söyledik. ‘Özlük aranızda halledin’ dedi. Ferişte Z.’nin borcumuzu ödediğine dair vesaik var. Notere şikayette bulunduk. Yer sonunda görevden alındığı söylendi. Bizim ısrarımız üstüne borçları ödediğini kanıt etti amma hakeza tıpkısı özdek bulunmayan. Müşteri kayıtları incelendiğinde ortaya çıkacaktır” dedi.

45 bin liralık henüz alacağı olduğunu dile getiren mağdurlardan Mehmet Parıltı (38) ise “Biz bu olaylardan sonra benzeri mağduriyeti yaşadık. 4’üncü Noter’deki olay ortaya çıktığı amacıyla Aliağa’evet götürdüler. İşlemi orada yaptılar. birkaç fason yapıyor, uzlaştırıcı ayrımlı birey konusunda alıyor. Ödemeyi apayrı dirilik yapıyor. 45 bin liralık zararım var. İlk başta 12 bin teklik verdiler. Tığ 30 kişiye yakınız ama haddinden fazla daha aşkın herif olduğunu düşünüyoruz. Yeniden eş adlar dolandırdı. Bu kişilere imdi birilerinin dur demesi gerekiyor. Haddinden Fazla aşkın kişinin canını yaktılar. Ödemeyeceğiz bile diyorlar. Oyalıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: