İlk öğün sülale sahibi olanlara nazik muştu

Hükümet can artma hızı ve ev fiyatlarının yüksek olduğu kentlerde dirimsel seviyesi düşük vatandaşların familya sahibi olmalarını karşılamak için adeta seferberlik zar etti. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre Hükümetin ilk defa ev sahibi tevessül etmek üzere can geçirdiği göz hesabı binlerce kişinin yüzünü güldürürken, hane hesabı ile mortgage birbirini destekleyen bir sisteme dönüştürülüyor. Şevket katkısı de 25 bin liraya çıkıyor. Hane hesabı uygulamasına yaklaşık 15 bin kişi katılırken biriken dünyalık 105 milyon liraya yaklaştı. 

Ululuk ilk kez eş alacaklara azami miktarda yatırmaları yerinde kestirmece 300 milyon liralık bindi sağlayacak. Konut hesabından geçmiş ödeme birlikte 2019’bile yapılacak. Hane hesabının elan aktif ağıl dönüşmesi amacıyla yapılan değişiklikle tümce Hazne Bakanlığı’nca yürütülecek. Konut yardımları için belirlenen oran katkısı 20 bin liradan 25 bin lira çıkarılarak ilk defa ocak alacaklara ev desteği artıyor. Göz sahibi sıfır vatandaşların ocak alabilmesini ve bunun amacıyla harcamaların ilkin tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan bölük hesabı iki sene evvel yürürlüğe girmişti.

BAŞVURU SÜRESİ 6 KAMER

2018 yılı yeniden değerleme oranı yüzdelik 23.73 namına belirlendiği amacıyla 2019 yılı üzere maksimal izzet katkısı tutarı yaklaşık 25 bin liralık yerine uygulanacak. Bu hesaptan nüfuz etmek isteyenlerin konutu aldıktan sonraları 6 ay ortamında bankaya başvurması gerekiyor. Ihtişam katkısından yararlanabilmek amacıyla satın alınan familya dışında Nisan 2015’ten itibaren ihtişam katkısına konu olacak apayrı basamak almamış kalkmak gerekiyor. Ağır Aksak ödeme yerinde ihtişam katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir hayat sadece biricik göz hesabı açtırabiliyor. Hane hesabı açanların sunu birkaç üç yıl repertuvar yapması gerekiyor. Mehabet katkısının tamamının alınabilmesi için beş yıllık tasarruf gerekiyor. Mevcut düzenlemeye bakarak artırım süresi 36-47 kamer olanlara ululuk katkısının yüzdelik 15’i (16 bin 313 lira), 48-59 ay ortada olanlara yüzde 18’i (17 bin 568 lira), 60 kamer ve üzeri olanlara ise ihtişam katkısının yüzdelik 25’i (20 bin liralık) veriliyor

ARZ BIR IKI 313 LİRA YATIRILIYOR

Göz hesabı açanların bankaya ayda sunma birkaç 313 ile 3 bin teklik ortada yatırması gerekiyor. Üç aylık dönemler halinde bile servet yatırılabiliyor. Bu durumda göz adına üç ayda bir 941 lira ile 9 bin 411 liralık ortada değişen tutarlarda dünyalık yatırılacak.

GÜÇLÜKLE GELİRLİ VATANDAŞA ÖNCELİK

Yer ve Şehircilik Bakanlığı, Sülale, Çalışma ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı, TOKİ başta başlamak üzere ilişik kurumlar bu sene elverişsiz dirimlik gruplarına yoğunlaşacak. Isim artışı dikkate alınarak İstanbul başta başlamak amacıyla bir nice şehirde yurt gelirli kesimin sülale sahibi olması sağlanacak. Geliri düşük kesime teferruatlı vadeli taksitlerle satılan konutların kiralık olanları birlikte yaygınlaştırılacak

EV HESAPÇI VE MORTGAGE

Ev Hesabı Sistemi ve emlak kredisi (mortgage) arasında alım satım kurularak ev sahibi oluşmak isteyenlere avantajlar sağlanacak. Ocak sahibi koyulmak isteyenler ve bankalar beyninde imzalanacak sözleşmelerde henüz bağan nema oranıyla emlak kredisi kullanılabilecek.

Share: