İngiltere’de ev piyasası çöküyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’bile 2008 yılında basamak fiyatları şahika noktasındayken, MEMLUK’deki faziletkâr faizli mortgage krizi uluslararası boyutta benzeri kredi sıkışıklığına nöbet açmıştı. İngiltere’bile mortgage kredileri simultane durduruldu. Bu da hane satışlarının bıçak kabilinden kesilmesine defa açtı ve eş fiyatları nagehan ve derin tıpkı düşüş yaşadı. Mortgage krizinin hatırası ve geniş bir alana yayılan sonuçları bibi bir nice insanın zihninde sıcaklığını koruyor.

Fidelity International’dan Becks Nunn’ın haberine bakarak, İngiltere merkezli finans kurumu Nationwide’ın sonuç yayınladığı bölük bedel endeksi, ortalama ev fiyatlarının İngiltere’bile peş peşe 11’inci ayda da arttığını ve 271.613 sterlinlik rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu süreçte ürem oranları yükselmeye bitmeme ediyor ve tıpkısı resesyon ihtimali imdi benzeri dedikodudan fazlasıymış kabil gözüküyor. Bu koşullar, İngiltere’da konut balonunun her an patlayabileceğini kanıtlıyor.

Ev fiyatları hastalık bu büyüklüğünde efdal?

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, pandemi süreci başladığında bütün evine sabit kaldı ve göz piyasası donma noktasına geldi. Ev piyasasında baştan tıpkı canlılık yaratabilmek için ise hükümet kâh önlemler almak yerinde kaldı.

2020 yılı Temmuz ayında, ilk kendisine, evvel 500 bin sterlinlik para satışını nitelik vergisinden affedilmiş tutan tıpkısı tasrif ile yola çıkıldı. Alıcılar bu alacak indiriminden faydalanmak üzere adeta sıraya girdi ancak kaliteli bölük arzının sınırlı ve sıkı olması nedeniyle fiyatlar tırmanmayı başladı.

Ardından, 2021 yılı Nisan ayında başlatılan ve sadece yüzdelik 5’lik aynı depozito ile ipoteklerin güvence altına alınmasını sağlayan hükümet destekli yüzdelik 95 ipotek planı devreye sokuldu. Bu uzanım fakat kıymet araştırması yapabilecek alıcıların bazılarını kullanılmamış evlerinin merdivenlerine kadar götürünce, küsurat dilek karşısında ev fiyatları baştan alevlendi.

Pandemi süreci fiyatlı kentsel alanlardan henüz mütevazı bölgelere barhana talebini artırdı ve bu boyut basamak fiyatlarının yükselmesine bozukluk oldu.

Kamu bunlara engin çalışmanın ev piyasası üzerindeki etkisi de eklendi. Pandemi süreci evden çalışmayı aynı seçenekten aynı zorunluluğa dönüştürdü. Bu da birçok koca amacıyla işe gidip gelmeyi kısa yürüyüşlere indirgemesine bozukluk oldu. Sonuç adına fiyatlı kentsel alanlardan daha alçak gönüllü bölgelere muhaceret talebi arttı ve bu ebat göz fiyatlarının tıpkısı posta daha ve bu kat önlenemez şekilde yükselmesine illet oldu.

Mütezayit ürem oranlarının etkisi

İngiltere Biçim Bankası, 2021 yılından beri enflasyonu taharri altına alabilmek üzere Repo oranlarını muvazeneli şekilde artırıyor. Şu dakika bu oran yüzde 9,1 ile son 40 yılın sunu efdal seviyesinde seyrediyor.

Nationwide Kafa Ekonomisti Robert Gardner, bölük balonunun patlamaya hazır olup olmadığıyla ilgili namına, ev satın alımları üzere onaylanan ipotek sayısının Nisan ayında pandemi öncesi seviyelere düşmesiyle gelişigüzel, göz piyasasında bir yavaşlamanın belli belirsiz işaretlerinin üstelik gelmeye başladığını söylüyor. Gardner, “Amma Velakin, efdal enflasyonun hanehalkı bütçeleri üzerinde kalan damarı bozuk baskısı hücre alındığında hane piyasasının şaşırtıcı benzeri ivme yakaladığını üstelik kabul etmek gerekiyor” diyor. Gardner, piyasadaki göz stokunun düşük olmasının de göz fiyatları üstünde üst cepheli bire bir baskının bitmeme etmesine havari olduğunu sözlerine ekliyor.

Birinci Sınıf ev sıkıntısı

Ufukta ekonomiye dayalı takatli haddinden fazla isimsiz bulunuyor. Yükselen karı fiyatlarının insana gür hissettiren tarafı, mütezayit hayat maliyeti ve ürem oranlarının yukarı taraflı ivmesi beyninde ihtimal dahi buharlaşacak ve bu de piyasaya tıpkı düzelti gelmesini sağlayacak. Ancak kaliteli göz talebi bibi arzın haddinden fazla üzerindeyken, ev piyasasında nazik tıpkı dağılış ya dahi tekrar tıpkı güven sıkışıklığı yaşanma olasılığı az çok düşük görünüyor.

ESIR’üstelik muntazır ev satışlarında şaşırtı

 

Erdemli şişkinlik en haddinden fazla İngiltere’yi vuracak

 

Share: