Kadıköy taşınanların ilk tercihi oldu

REIDIN, peyda olmak talip kişilerle evden eve transport firmalarını tıpkısı platformda buluşturan Enakliyat ile birlikte REIDIN – Enakliyat Huruç Endeksi’ni oluşturdu. Endekse bakarak 2018’in dördüncü çeyreğinde, İstanbul’daki fihrist değeri tıpkı geçmiş çeyreğe göre yüzdelik 34,89 düşüş gösterdi. 2017’nin dördüncü çeyreğine göre ise yüzdelik 11,79 azaldı. 2017 yıl ortalamasının 100 namına temel alındığı REIDIN – Enakliyat İstanbul Muhaceret Endeksi, hem çeyreklik hem da almanak periyotta adi yönlü debi etti. Endeksin yer faziletli değere topluluk olduğu ahit ise yaz aylarına balya gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.

İstanbul’da dördüncü çeyrekte de sunma çok Ümraniyeliler taşındı
Endekse göre İstanbul’da bildirme çok taşınan ilçeler ve mahalleler bu çeyrekte dahi değişmedi ve yeryüzü haddinden fazla taşınan kaza yüzde 7,22 ile Ümraniye, yeryüzü çokça taşınan mahalle ise yüzdelik 1,59 ile Küçükçekmece ilçesine mecbur Atakent Mahallesi oldu. Ayrıksı semtlere müteveccih taşınma hareketinin yeryüzü alçak olduğu gayrı ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzdelik 6,85 Maltepe, yüzdelik 5,81 Esenyurt, yüzde 5,08 Küçükçekmece ve yüzde 4,99 Pendik.

İstanbul’da göç hareketliliği bildirme yüksek ilçe, dördüncü çeyrekte da aynı: Kadıköy
Endekse göre İstanbul’da nakil açısından en etkin kaza ve mahallelerin üstelik yerini koruduğu görülüyor ve bildirme aktif kaymakamlık yüzde 6,48 ile Kadıköy, yeryüzü deli dolu mahalle ise yüzde 1,20 ile Küçükçekmece ilçesine kapalı Atakent Mahallesi oldu. Hicret hareketliliğinin bildirme faziletli olduğu sair ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzde 5,87 Ümraniye, yüzde 5,10 Maltepe, yüzde 5,07 Esenyurt ve yüzde 4,83 Üsküdar. Sonunda göç hareketliliği bakımından geçen çeyrekte ilk beşte olan Küçükçekmece’nin yerini Esenyurt aldı ve Küçükçekmece önceki beşe giremedi.

Kadıköy, bariz mesafe genişlik haddinden fazla yeğleme edilen kaza
İstanbul’da arz çok tercih edilen kaymakamlık yüzde 9,25 ile Kadıköy olurken, en çok tercih edilen mahalle kendisine ise yüzde 1,38 ile Üsküdar ilçesine merbut Bulgurlu Mahallesi öne imdi sabık çeyreğin arz çok yeğleme edilen mahallesi olan Atakent ilk beşin dışında kaldı. En çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Kadıköy’ü yüzdelik 5,35 ile Maltepe, yüzdelik 5,19 ile Ümraniye, yüzde 4,55 ile Beylikdüzü ve yüzdelik 4,43 ile Esenyurt izledi.

Ankara Muhaceret Endeksi esbak çeyreğe göre yüzdelik 58,20 azaldı
REIDIN – Enakliyat Ankara Nakil Endeksi ise, 2018’in dördüncü çeyreğinde benzeri esbak çeyreğe bakarak yüzde 58,20 oranında düştü. 2017’nin dördüncü çeyreğindeki fihrist değerine göre ise yüzdelik 31,89 azaldı. 2017 sene ortalamasının 100 yerine temel alındığı REIDIN – Enakliyat Ankara Huruç Fihrist trendi, 2018’in dördüncü çeyreğinde, hem çeyreklik periyotta hem dahi almanak periyotta süfli yönlü debi etti. Endeksin yeryüzü yüksek değere cemaat olduğu ahit yaz aylarına denk gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.

Ankara’nın en çokça taşınanı esasen Çankayalılar oldu
REIDIN – Enakliyat Ankara Hicret Endeksi 2018 dördüncü çeyrek sonuçlarına göre bildirme çok taşınan kaymakamlık yüzde 25,73 ile Çankaya, yeryüzü çokça taşınan mahallesi ise Etimesgut ilçesine sınırlı Eryaman mahallesi oldu. Çankaya bir zamanda yüzde 19,70 ile muhaceret hareketliliğinin yer efdal görüldüğü ilçe olarak ilgi çekti. Arz haddinden fazla taşınan ilçeler sıralamasında Çankaya’yı yüzdelik 18,71 ile Etimesgut, yüzdelik 18,13 ile Yenimahalle, yüzde 12,28 ile Keçiören ve yüzde 8,19 ile Sincan izledi. Böylece geçen çeyreğe göre Keçiören ve Yenimahalle listede elan aşağılara düşerken, Mamak’ın yerini Sincan aldı ve Sincan bildirme haddinden fazla taşınan önceki beş kaza sıralamasında cetvel dışı kaldı.

Ankara’da taşınanların önceki tercihi Etimesgut
2018 dördüncü çeyrek altın sonuçlarına göre Ankara’da arz çok yeğleme edilen kaza yüzdelik 20,74 ile Etimesgut, sunma çokça yeğleme edilen mahalle ise yüzdelik 4,00 ile Etimesgut ilçesine merbut Yaprakçık Mahallesi oldu. Sonunda Etimesgut, güzeşte çeyreğin yer çokça tercih edilen ilçesi Çankaya’yı tahtından etmiş oldu. Sunma çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Etimesgut’u yüzdelik 18,94 ile Çankaya, yüzdelik 16,41 ile Yenimahalle, yüzde 12,35 ile Keçiören ve yüzdelik 10,01 ile Mamak izledi. Güzeşte çeyreğin sunu haddinden fazla tercih edilen ilçelerinden biri olan Altındağ, bu çeyrekteki önceki beşte yer almadı.

REIDIN Umumi Müdürü Yiğit Çapa, “İstanbul ve Ankara amacıyla taşınma hareketliliğine ilişik göstergeler sunan REIDIN – Enakliyat Barhana Hareketliliği Raporu 2018 4. çeyrek altın sonuçlarına göre, hem İstanbul hem de Ankara genelinde REIDIN – Enakliyat Taşınma Fihrist trendi çeyreklik ve yıllık bazda azalış eğiliminde görünüyor. Yaz aylarında efdal seyreden göç devinimindeki bu düşüşü gene mevsimlik külfet ile izhar etmek mümkün. Kadıköy, %9,25’lik celal ile İstanbul genelinde yeryüzü çokça yeğleme edilen kaza kendisine karşımıza çıkarken, mahalle odağında sunma çokça tercih edilen bölge ise %1,38 ile Üsküdar ilçesine merbut Bulgurlu Mahallesi. Üsküdar – Çekmeköy metro hattının hizmete girmesi ve planlama sürecinde mevcut Libadiye Caddesi – Söğütlüçeşme Havaray Hattı ile Zeytinburnu – Kadıköy Yer Altı Treni Hattı projelerinin, ulaşılabilirlik ve yaşanabilirlik anlamında bölgenin yıldızını parlatacak cesim etkenlerden olduğu söylenebilir. Ankara odağında bakıldığında ise Etimesgut %20,74 büyüklük ile en çok yeğleme edilen kaza olarak öne çıkıyor. Ev yoğunluğu efdal bölgelerden olan Etimesgut ilçesine kapalı Yaprakçık mahallesi ise %4,00 izzet ile genişlik çokça yeğleme edilen mahalle konumunda bulunuyor.” dedi.

Enakliyat Müessis Ortağı İskender Yılmaz ise Barhana Hareketliliği Raporu dördüncü çeyrek altın sonuçları üzere şunları söyledi: “Kış mevsiminin başlamasının ve enflasyon oranında izlenen faziletkâr seyrin, evden eve taşımacılık sektöründe geçmiş dönemlere göre öngörülenin üstünde bire bir daralmaya misil açtığını söyleyebiliriz. Sektörde yaşanan bu daralmanın önüne geçebilmek için transport firmaları fiyatlarını bağıl adi çektiği bir çeyreği geride bıraktı. Tüketiciler üzere transport fiyatlarının genişlik bağan seviyede olduğu çağ adına kayıtlara güzeşte 2018 4. çeyrekte, REIDIN – Enakliyat Nakil Endeksi değerleri İstanbul üzere 82,3, Ankara için ise 50,2 kendisine görülüyor kim bu değerler akıbet iki yılın bildirme düşük seviyesinde bulunuyor. Buna rağmen, yeni yıl başlangıcı ve okulların devir tatiline girmesi ile birlikte barhana hareketliliğinin baştan canlanacağına inanıyoruz.”

Share: