Karadeniz’den yer sarsıntısı bölgesine yardımlar devam ediyor

Trabzon, Rize ve Giresun’bile vatandaşlar, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin peşi sıra başlatılan yardım kampanyalarına desteklerini sürdürüyor.

Trabzon’dahi el, Valilik koordinasyonunda Hamamizade İhsan Komutan Hars Merkezi’nde oluşturulan Deprem Yardımları Çokluk ve Eş Güdüm Merkezi ile Beşirli Çok Amaçlı Spor Kompleksi’hangi yardımlarını ulaştırmaya bugün dahi bitmeme etti.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda muhtarların üstelik desteğiyle temin edilen soba ve odunların birlikte meslek liseleri marifetiyle hazırlanan 15’er bin savuşturmak, 10 bin şahsiyet kahvaltılık ve su dahi günlük kendisine bölgeye gönderiliyor.

Ortahisar El Yetişek Merkezi yordamlı öğreticileri ve kursiyerleri ise soba, gaflet uykusu tulumu ve kışlık ruba hazırlamaya devam ediyor.

Ortahisar Belediyesi ekipleri, Hatay’a yetmek üzere 50 kışlık keçe ve soba üretimini sürdürüyor.

Trabzon Faruk Başaran Bilgi ve Musahabe Merkezi’nde mektepli, hoca ve veliler, depremzedeler için ısı ocakları üretiyor.

Giresun

Giresun’dan yer sarsıntısı bölgesine arkalama gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Il koordinasyonunda, afet bölgesine 552 arkalama malzemesi hamile miftah gönderildi. Bölgeye antrparantez 2 bin 348 personel ve 528 çevirgeç gönderme edildi.

Giresun Şehremini Aytekin Şenlikoğlu, yaptığı mukayyet açıklamada, depremin yaşandığı önce günden itibaren yer sarsıntısı bölgesi üzere seferber olduklarını belirtti. Bölgeye, arama istirdat ekiplerinin beraberinde katışıksızlık personeli üstelik sevk ettiklerini vurgulayan Şenlikoğlu, “Devletimizin tüm kurumlarıyla seferber olduğu deprem bölgesinde ihtiyaçları bastırmak için geçmiş andan itibaren bir anda çalışıyoruz. Sarsıntı bölgesinde üzerimize düşen hangi varsa yapmaya gayret gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Rize

Rize Gençlik Merkezi’nde depremzedeler amacıyla müzaheret toplanıyor. Kente mevrut depremzedeler, burada vatandaşların yardımlarıyla oluşturulan içtimai markette giysi ve azık ihtiyaçlarını karşılamaya bitmeme ediyor.

Vilayet koordinasyonunda, yer sarsıntısı bölgesine destek amacıyla yaşam ve gerekseme malzemesi gebe 208 tır gönderildi. Bölgeye gönderme edilen 3 bin 259 personel, kazaratar, kamyon ve itfaiyenin da aralarında bulunduğu 1390 araçla çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kentte 3 bin 136 depremzede mihman ediliyor.

Share: