Kayserili sanayiciler GES yönetmeliğinde mübayenet istiyor

Kayseri iş dünyası; Gün Enerji Sistemi (GES) Yönetmeliğindeki yapılan değişikliği müracaat toplantısı ile değerlendirdi. KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci ile KTO Başkanı Ömer Gülsoy ortak yaptığı değerlendirmede, tüketim fazlasının Yenilenebilir Enerji Kaynakları Uygulayım Bilimi Yetişek Merkezi’ne (YEKTEM) aktarılmasının yatırımcıları mali anlamda zorlayacağını, sanayicilerin bu şekilde önünün kesilmesinin akıllıcasına olmadığın rapor etti.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Tecim Odası (KTO) ortaklığında Erke Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) vasıtasıyla hazırlanan ve 11.08.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Neşelilik Piyasasında Lisanssız Zindelik Istihsal Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ilgilendiren üyeleri ile benzeri araya gelerek kıymetlendirme ve müracaat toplantısı düzenlendi. Kayseri Tecim Odası Konferans Salonu’nda planlı toplantıya KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ve sektörde faaliyet gösteren sanayici ve işadamları katıldı. Basına sadık gerçekleştirilen toplantıda GES yatırımcılarının taleplerinin tamamını dinleyip merhale aldıklarını belirten KAYSO Başkanı Büyüksimitci ile KTO Başkanı Gülsoy, eskimemiş yönetmelikle ilişik yaptığı kuma açıklamada şunları söyledi;

“Elan evvel dağıtım şirketlerine yapılan ve süreçleri bitmeme fail başvurular var. Bunların bir kısmı izin aşamasında iken davet mektubu intişar olup ellerine ulaşmamış olan yatırımcılarımız bile var. Şayet türlü ise; Tamam bu süreçlerin tamamlanması üzere sürenin 1 Ocak 2023 tarihine kadar uzatılması veya 11 Ağustos 2022 den sonraları yapılan başvuruların eskimemiş yönetmeliğe göre değerlendirilmesi elzem kuzuluk gelmiştir. Zira, 2019 yılında yayımlanan yönetmeliğe istinaden emniyet çekip, borçlanarak envestisman fail sanayicilerimiz yüreklilik et kafalı ödemesinde zorlanacaktır. Odalar olarak bizim görevimiz üyelerimizden gelen sorunları ilişkin makamlara uyarlamak. GES yatırımcılarımızın Taleplerimizi lazım makamlara alıntılamak amacıyla TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ileteceğiz.”

“İhracatımızın sekteye uğramaması üzere yönetmelik değişikliği dirimsel öneme haiz”

Ülkedeki cari açığın balaban ayrımsız kısmının enerjiden kaynaklandığının altını çizen rüesa; “Enerjide dışa bağımlılığımı azaltmamız gerektiği genişlik şişman gerçeğimizdir. Envestisman iştahını azaltmadan, uygulamadaki yanlışlıkların kademeli düzeltilmesi, ülkemizin yenilenebilir erke politikasının benzeri hızda gitmesi amacıyla serencam basamak önemlidir. Ayrıca tekmil dünyanın konuştuğu tıpkısı Yeşil Transformasyon gerçeği var. İhracatımızın de kestirmece yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine yaptığımızdan yağlık, Yenilenebilir enerji yatırımlarının gelişigüzel sabık dönem güçlenen ihracatımızı sekteye uğratmaması için hayati öneme taşıyan. Bundan ortalık yapılan talimatname değişikliğinin yeniden gözden geçirilmesini istek ediyoruz” diyerek konuştu.

Toplantıda sektörde cıvıltı gösteren sanayici ve işadamları de akıbet yapılan değişikliğin kendilerini kıygın ettiğini belirterek, bire bir zaman önceki yönetmeliğin değiştirilmesi yönünde Başkanlardan talepte bulundu. – KAYSERİ

Share: