Kiralık ve satılık karı ilanı verme dönemi sona eriyor

Emlak Ticareti Mezuniyet Belgesi üzere kafasız sayım önceden, yapılan yasalı düzenlemeyle gelişigüzel imdi kiralık ve satılık ofis ilanları internetten elden bitirme belgesi olan emlakçılar marifetiyle verilebilecek. Izin belgesi olmadan satılık evet birlikte kiralık ilanı verenlere 25 bin TL para cezası kesilecek.

Ticaret Bakanlığı marifetiyle önceki kendisine 5 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan ancak süreçte düzenlemeler amacıyla haddinden fazla sefer yürürlüğe antre tarihi ertelenen Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliği amacıyla et kafalı sayım başladı. İlk yerine 2018 senesinde gündeme mevrut taşınmaz ticareti yönetmeliği emlakçıların sakil başvuruları üstüne birkaç misil ertelenmek zorunda kalmıştı.

Resmi Ceride ile yayımlanan akıbet düzenlemeye göre Gayrimenkul Ticareti Karşı Yönetmelik amacıyla sunulan sonuç güneş 31 Ağustos 2020 kendisine duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi fiktif ile yıpranmamış benzeri tecil kararı çıkmadığı takdirde gayrimenkul ticareti mezuniyet belgesi resmi kendisine yürürlüğe girmiş adına akseptans edilecek.

İnternetten zar verilemeyecek

Yapılan düzenlemenin peşi sıra internetten sahibinden satılık ve kiralık daire ilanları birlikte bu kişilerin bitirme belgesi olmaması nedeni ile kendiliğinden namına yasaklanmış olacak. Bundan sona vatandaş genel ağ üzerinden kendine, babasına, kardeşine, eşine ilişkin olan ev, daire, işyeri ve arsa kadar taşınmazlar amacıyla tek şekilde satma işlemi yapamayacak.

İnternet üzerinden sunulan ilanlar üzerindeki umum bitirme emlakçılara geçecek. İnternetten kiralık kat evet da satılık aile üzere sahibinden satılık ilanları sadece bitirme belgesi olan emlakçılar eliyle verilecek.

Emlakçılık bitirme belgesi olmadan çalışmaya devam fail emlakçılara ise durumun belirleme edilmesi halinde 25 bin TL para cezası kesilecek. Yetki belgesi almayan emlakçıların üstelik çalışmalarına müsaade verilmeyecek.

Emlakçılık mezuniyet belgesi ahzetmek isteyen kişilerin ise mutlak belirli kriterlere ehil olmaları istenecek.

Yabancılar kemiksiz 288 milyon dolarlık taşınır kıymet sattı

 

Rekabet Kurumu’ndan 29 markete sormaca

 

Dolar BDDK kararı ile çabuk düştü

 

BDDK’dan 3 bankaya TL muamele yasağı

 

Share: