Konut fiyatları yüzde 20 artabilir

Belde ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde 1 ay önce başlatılan konutta tenzilat kampanyası alıcıya kırıcı avantajlar sağladı. Ekonomideki dalgalanmaya karşın, kampanya ile konut piyasasında cümbüş yaşandı ve 1 ayın böylece satılan aile sayısı 5 bine yaklaştı. Kampanyaya 16 projesiyle katılan BÖLÜK Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Stokların erimesiyle 6 ay bilahare eş fiyatlarının yükseleceğine özen çekerek, “Ev ahzetmek ve yatırım ayırmak üzere bu dönme büyük tıpkı avantaj” dedi.

Yer ve Kentçilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan konutta indirim kampanyası, konut piyasasına bati aynı ivme kazandırdı. Doların değer kazanmasıyla ekonomide yaşanan durgunluktan etkilenen basamak piyasası, vahim avantajlar sağlayıcı kampanyayı vesile bilen alıcıların bağlam göstermesiyle canlandı. 1 ayın böylelikle satılan ocak sayısı 5 bine yaklaştı. Kampanyaya 16 projesiyle katılan KONUTDER ve Sur Bina Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Cevahir, “Kampanya iyi başladı, biz de dernekler ve sektörün önde gelen firmaları namına destek verdik. Iri tıpkısı vesile, 2 mahiye kampanya sürecinin böylece ego 10 bilyon lira ciro elde edileceğini ve 10-12 bin konutun satılacağını düşünüyorum” dedi.

‘300 İLE 700 BİN ARASINDAKİ KONUTLARA TEMENNI FAZLA’

Kampanya kapsamında 260 konutun satıldığını ve 140 milyon teklik iş hacmi elde ettiklerini nâkil Elmas, “Biz Ağustos ortasında ‘5’i Benzeri Yerde’ kampanyasıyla başlamıştık. Bakanlığın kampanyasıyla birleştirdik. 16 projede, Ağustos ortasından Ilkgüz sonuna kadar 260 tane konut satıldı, 140 milyon liralık ciro elde ettik. 300 bin ile 700 bin liralık arasındaki konutlara pahal irade var. Elan evvel gelip hane alamayan vatandaşlar,kampanyayla esasen gelip konutları aldı. Tükenik basamak,dükkan, ofisler bile kampanyaya dahil ettik, onların satışları da hızlandı” ifadelerini kullandı.

‘EKİM AYINDA SATIŞLAR ARTACAKTIR’

Ilk Teşrin ayında satışların henüz birlikte artacağını belirten Cevahir, “31 Teşrinievvel’e büyüklüğünde sürecek kampanyada peşinat yüzde 10’a çekildi, peşinen alımlarda yüzde 10 iskonto yapıldı. Konut kredi faizleri yüzde 2’yi aşmışken, firmalar kişi bünyesinde 120 ay vadede 0.98 repo imkânı sundu. Kampanyada 1 ay geride kalırken, 5 bine mail ocak sahibini buldu. Dövizin itila beklentisi insanları durduruyor ama bu beklenti üstelik adım adım kırılıyor. Ekim ayında satışların hızlanacağını düşünüyorum. Filhakika bizim sektörde konutlar arz çok teşrinievvel, Teşrinisani ve Mesafe aylarında satılır. Kampanyanın etkisiyle da bu hızlanarak artacaktır” diyerek konuştu.

‘2 AYDA MALİYET ARTIŞI YÜZDE 20’Yİ GEÇTİ’

Bu dönemde aile almanın çok avantajlı olduğunu belirten Mücevher, “TÜİK rakamlarına göre akıbet 1 yılda Türkiye genelinde ocak fiyatları yüzdelik 10,5 arttı. İstanbul’bile ise yüzde 4 artış oldu. Maliyetler azgın derecede yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) rakamlarına göre serencam 1 yılda maliyetler yüzdelik 27 arttı. Zat araştırmalarımıza bakarak ise, çağ hareketlenmesiyle bu arada serencam 2 aydaki maliyet artışı yüzde 20’yi geçti. Yani maliyetlerin yanında göz fiyatlarında yükseliş olmadı. Önümüzdeki dönemde maliyetlerdeki bu artım bölük fiyatlarına yansıyacaktır. Yansımadan ilk ocak almanın yeryüzü avantajlı dönemini yaşıyoruz” dedi.

‘6 AY BILAHARE EV FİYATLARI ARTACAK’

Maliyet artışlarının göz stoğu fazlalığında fiyatlara yansımadığını dile getiren Cevahir, şöyle bitmeme etti:
“Bu çoğalma basamak fiyatlarına yansımadı zira istif var. Amade konutlar ve üretilmekte olan konutlar bulunan. Bu üstelik değer üstünde rehavet oluşturuyor, göz takanak yurttaş süresince yarar oluyor. Bir Numara umum konutta, 14-15 maaş yığılım vardı. Haziran böylece Türkiye genelinde ev stoğu 800 bin, İstanbul’birlikte ise 180 destek. Akıbet 6 ayda Türkiye genelinde 200 bin bölük satıldı. Artan 600 bin konut, 3 kamer sonra 250 bin elan düşecek. Bu istif 400 binlere kadar inecek filhakika sıfıra düşmesi olanaklı değil. 6 ay bilahare ev fiyatlarına maliyetler yansıyacaktır. Ara Sıra illerde yansımaya başladı bilfarz İzmir’üstelik eş fiyatları çok yükseldi. İstanbul, Ankara,Antalya ve özge büyükşehirlerde üstelik bunu hissedeceğiz.”

Share: