Konutta ecnebi yatırımcı yerliden 4 tekmil çok kazandırıyor

Taşınmazlar Yurtdışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, halihazırda Türkiye genelinde bölük başına ödenen sayı farkı tutarın yerlide 220 bin lira, yabancıda 875 bin lira olduğunu bildirdi.

Akbal, yaptığı yazılmış açıklamada, HSBC & Savills ortak araştırmasına bakarak, yurt dışı emlak yatırımcılarının talebiyle oluşan taşınmazlar pazarında almanak cironun 2019 bakımından 250 bilyon dolar seviyesinde gerçekleştiğinin bilgisini verdi.

Bu rakamın 78 milyar dolarının yegâne başına KUL’üstelik gerçekleştiğini dile getiren Akbal, bahis konusu pazardan Avrupa’nın 80 bilyon dolar aldığını aktardı.

Yabancıya gayrimenkul satışında Avrupa’de Türkiye’nin rakiplerinin İspanya ve Portekiz olduğunu anlatan Akbal, bu iki ülkede aynı yurt için yerlilerin 300 bin avro, yabancıların ise 420 bin ekü ödediğini anlattı.

Akbal, Avrupa’dan ev düzlük yabancının, yerliye bakarak yer fazla 1,5 ikmal ödediğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’birlikte bölük satın kayran aynı evcil yatırımcı ise sayı farkı 220 bin TL ödüyor. Başkaları ise büyük şehirlerde nispeten henüz zer konutlara envestisman yapıyor. Yabancıların aynı eve averaj 875 bin TL ödediklerini düşündüğümüzde, basamak başına ciroda ecnebi ve yerli beyninde kısaca dört katlık benzeri fark var olduğunu görüyoruz. Türkiye’den sülale alan milletlerde yaşanacak çeşitlilikle bu ayırt elan dahi açılabilir.”

Akbal, Portekiz’de seçkin 5 evden birisinin yabancıya satıldığını, sunu çok konutu Fransa, İngiltere, Çin, ABD ve Brezilya vatandaşlarının aldığını kaydederek, “Türkiye’de ise 25 evden hoppadak birisini yabancı alıyor. Hem da 6,5 milyar dolar gelirle rekor kırmamıza rağmen. Büyüklük potansiyelimizin 20 milyar olduğunu düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

“9 bin 11 yabancı yurttaşlık aldı”

GİGDER Başkanı Akbal, Türkiye’nin başlattığı 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımına vatandaşlık teşvikinin üstelik demet gördüğüne değinerek, “Düzenlemeyle 26 Orak Ayı 2016’dan bu yana gayrimenkul düzlük yabancılara şartları sağladıkları takdirde vatandaşlık hakkı tanınıyor. Orak Ayı 2016’dan bu yana 9 bin 11 yabancı, 3 milyar 261 milyon dolar yatırımla vatandaşlığa türe kazandı.” ifadelerini kullandı.

Bölük sektöründe başlatılan kampanyaların mevcut stokların erimesini sağlayacağını dile getiren Akbal, “Bakir üretimdeki depresyon dolayısıyla eller için alternatifler azalmıştı. Kampanyalar yardımıyla stokları tükenmesi ve eskimemiş projelere başlanması yabancılara satışı artıracaktır.” açıklamasında bulundu.

Share: