Kumkuma ürünlerinin satışlarında yükseliş

Eskişehirli vatandaşların çömlek ürünlerine ilgisi yoğunlaştı, satışlar 1 sene içerisinde kısaca yüzdelik 40 oranında arttı.

Vatandaşlar vasıtasıyla ekseriyetle güveç boşaltmak üzere kullanılan çömleklerin satışlarındaki artma dikkatleri çekti. Güveç dışında çeşitli yararlanma alanları üstelik olduğu tanıdık çömlek ürünlerine vatandaşların gösterdiği deste esnafın yüzünü güldürdü. Testi, başlangıç, sütlü kasesi ve balık tavası başlamak için elan stabil çokça çeşidi bulunan çömlekçilik satışlarında kısaca yüzdelik 40 oranında çoğalma olduğu ifade edildi. Halk yapımı ve üretimlik üretimi olarak ikiye ayrılan çömlek ürünlerinin ağız ağıza saf yerine yapıldığı belirtildi. Mütezayit işlerden ve ait müşterilerden esnaf kıvançlı.

“Güveç yer mamullerinde çok domuzuna olur”

Eskişehir’dahi çömlekçilik eden Mustafa Durali, 1 sene içerisinde işlerinin haddinden fazla arttığını ve bunun kazançlara yansıdığı dile getirdi. Tabii olduğu üzere vatandaşların çömleklere henüz aşkın demet gösterdiğini rapor fail Durali, “İnsanlar adım adım tekrardan çömleklere yönelmeye başladı. Umumi kendisine hep arazi mamullerinde tıpkısı artım var. Güveç, testi, kelle, sütlaç kasesi ve balık tavası kabilinden ürünlerimiz çok satılıyor. Bozuk insanlar birlikte aşındırmak olgunlaştırmak için zamanında çömlekçilik kullanmışlar. O zamanlar tabak, çanak üzere şeyler olmadığı için bu kök şeylerle ihtiyaçlarını gideriyorlarmış. Bunlar saf ürünler olduğu amacıyla lüzumlu istemez vatandaşların ilgisini çekiyor. Özellikle serencam 1 yıl içerisinde tahminî yüzdelik 35-40’lık benzeri artış olduğunu söyleyebiliriz, bunun kazançlarımıza de olumlu etkileri oldu. Güveç dediğimiz görüngü arazi mamullerinde çokça güzel olur. Cilt, patlıcan, soğan ve domates karışımı şeyler çömlekte yapılabilir. Üste sıska fasulye gibi henüz takatli çok yemeği bile arazi mamulleriyle yazmak olanaklı. Balık ve sütlaçta yapabilirsiniz, onlar amacıyla ayrı kaplarımız var. Nev cins yer mamulü var. Testi satıyoruz, su koyar içersiniz. Testiden akarsu somurmak daha güzeldir. Bilfarz gökçe yazın testiye sıcak suyu koyarsanız dakikasında sevimsiz peki, buz üzere içersiniz. Kafa var, çiçek dikersiniz. Yer mamulleri katıksız olduğu amacıyla icap istemez elan sağlıklıdır” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: