O aplikasyon için sonuç 10 dolaşma

Hane satışlarında meri munzam derece vergisi (KDV) ve tapu harcı indiriminden yararlanılması için akıbet 10 günce döneme giriliyor. Büro temsilcileri, 31 Ekim’de dolacak indirimlerin kalıcı yerine devamını istek ediyor.

Hane stokunun eritilmesi ve yurt sektörünün canlandırılması için mayıs ayında yapılan düzenlemeyle ev teslimlerinde meri yüzde 18’lik KDV oranı, 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranı üstelik yüzdelik 4’ten 3’e düşürüldü. Şümul elan bilahare hisse senedi yeri satışları de eklendi.

Gayrimenkul çalım satımındaki indirimin bitmesine eyyam kala, çağ temsilcileri uygulamanın devamını istiyor.

“İNDİRİMLERİN BITMEME ETMESİ YIYECEK”

Türkiye Cemi Yurt Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenlemenin sektördeki durgunluğun giderilmesine sakil yarar sağladığını ve iskonto uygulamasının devamının eşya olduğunu söyledi. Akıbet dönemdeki hesaplı gelişmeler nedeniyle fena hâlde durgunlaşan sektöre hakeza aynı abra getirilmesinin elan dahi kalın yaratacağını tamlayan Taylan, “Geçici olarak yüzde 4’ten 3’e inen tapu harcı oranının yüzde 2’ye inmesini ve bunu temelli olmasını rica ediyoruz. KDV’nin da yüzdelik 8 kendisine devam etmesi akla yatkın tamam. Hükümetimizin bu anlamda tıpkı karar alacağını düşünüyorum. Ters tıpkısı karar sektöre kötülük getirir.” dedi. Taylan, harçların yüksek olmasının vatandaşı vasıta dışılığa ittiğini dile getirdi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu dahi dövize kapalı teessürat dolayısıyla yapım ve göz piyasasında çetin sakinlik olduğuna dikkati çekerek, piyasayı terfih etmek üzere devlete dara getirmeyecek kâh teşvikler beklediklerini vurguladı. On Paralık evi olmayanlar amacıyla 150 metrekarenin altında ve değeri 250 bin lirayı geçmeyecek evlerde KrediGaranti Fonu bir bire bir fon oluşturulmasını öneren Tellioğlu, şunları kaydetti:

“İhtiyacı olan antant bundan faydalansın, rate konutların satımında üstelik tapu harçları sıfırlansın. KDV oranı yüzde 8 kendisine devam etsin. Hedef, duran yapım piyasasının hareketlenmesi. Şu andaki sükûnet ortamı değişik, duran inşaatları tamamlayıp satmamız geçişsiz. Yekpare evler amacıyla benzeri düzenleme yapılırsa liyakatsiz konuttaki stok erimiyor. Müteahhit üstelik elindeki evi satarak piyasaya borcunu ödemiş olacak. Böylece tecessüm sağlanacak.”

Share: